A+ A A-

Nevinný Iana McEwana v rozhlasové dramatizaci

  • Kategorie: Audioknihy

nevinny mcewan

Ian McEwan napsal špionážní román, který má základ v reálném světě. Fakta v něm jsou jasně vytyčena, jsou reálná. K nim autor připojil tragikomické události, které ve svém součtu znamenaly konec jedné velké lásky na pozadí nelítostného soupeření o berlínské prvenství britských a amerických tajných služeb v rámci společného projektu. Tragikomické osudy jednotlivých postav jsou pak výsledkem nezměrné autorovy fantazie.

Vše se odehrává v polovině padesátých let minulého století.
Tehdy, roku 1955, do rozděleného Berlína přijíždí nesmělý Angličan, technický zaměstnanec Královské pošty, aby se podílel na ambiciózní přísně tajné operaci „Gold“, kterou společně naplánovaly a uskutečňovaly americká CIA a britská MI6. Projekt představoval vyhloubení tunelu do sovětské okupační zóny, odposlouchávání telefonních hovorů a zachycování sovětských šifrovaných zpráv. Monstrózní plán byl sice Sověty pravděpodobně prozrazen v samotném počátku sovětským krtkem působícím mezi Brity, ale sovětská strana zasáhla až po roce v dubnu 1956. Nechtěla totiž ohrozit svého člověka.

Leonard Marnham však nežije jen svou prací.
Berlín, který ho překvapil stále citelnou poválečnou chudobou i vzrůstajícím napětím rozděleného světa, pro něho znamená i vstup do dospělosti a první milostnou zkušenost. Jeho láska k o několik let starší rozvedené Marii je hluboká, silná a opětovaná. Přesto jí není přáno, přesto zasáhne nečekaná událost a milenci se musí pod tíhou svého provinění rozejít. Opravdu musí?
Jedinečná McEwanova kniha Nevinný zaujala Jana Koláře natolik, že okamžitě po jejím dočtení se rozhodl, že román zdramatizuje pro rozhlas:
„…uvědomil jsem si, že ji musím pojednat věcně, ‚brechtovsky‘, s důrazem na přesnost a rytmus. A věděl jsem, že ideálním režisérem šestidílného seriálu by byl Ladislav Smoček.“

Ladislav Smoček výzvu přijal. Jednotlivé postavy obsadil jedinečně s citem pro takovou látku. Leonarda Marnhama, nezkušeného Angličana, svěřil Ivanu Trojanovi. Jeho partnerkou v roli Marie se stala Zuzana Stivínová. Zkušeného amerického zpravodajce si zahrál Ladislav Mrkvička. V roce 2003 tak vznikl rozhlasový seriál, který si okamžitě získal oblibu u posluchačů. Dramatizace jde přesně v stopách knihy a přináší na její obsah nový pohled. Kdo nečetl thriller Iana McEwana, po poslechu hry po něm okamžitě sáhne. Alespoň mně se to přihodilo. Obě podoby, knižní i na CD, stojí za to.

Román Nevinný (tištěný i v audioverzi) se posluchačům (i čtenářům) zavrtá hluboko pod kůži. Uvede je do světa, v němž jde především o tajné informace, o klamání nepřítele, jen někdy není jasné, kdo tím nepřítelem vlastně doopravdy je…

Název: Nevinný | Autor: Ian McEwan
Dramatizace: Jan Kolář | Režie: Ladislav Smoček
Hrají: Ivan Trojan, Zuzana Stivínová, Ladislav Mrkvička, Zdeněk Maryška, Michal Pavlata, Jiří Lábus, Petr Vacek, František Němec, Vladislav Beneš a další
Vydavatelství: Radioservis, 2013

Komentáře  

# Martin 2014-03-18
Audioknihu jsem poslouchal v autě do práce a byla to první naslouchaná kniha. Jsem nadšený.
Citovat
# Hanka 2012-12-25
Četli jsem ji všichni.
Katka, Péťa, Hanka, Ludvík
Citovat