Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Emil a detektivové poprvé jako audio

  • Kategorie: Audioknihy

emil detektivove audio knihaEmil a detektivové, detektivka pro děti vyšla poprvé v roce 1929, čili před více jak osmdesáti lety, přesto se drží stále v oblibě malých i větších čtenářů. Dočkala se překladu do více jak šedesáti světových jazyků a její knižní podoba je nedílnou součástí mnoha knihovniček v dětských pokojících.

Kästnerův Emil očaroval hned zkraje celý tehdejší literární svět a boduje dál.
Otevřel dveře novému žánru, dětské detektivce, v níž se skutečně pátrá po zlosynech. Rozvinul do té doby nemyslitelný přístup k dětským postavám – děti v jeho podání nejsou jenom hodná dítka, ale jsou to skuteční kluci a holky se vším všudy – umí se radovat, zlobit, poslouchat a občas nemluvit pravdu. Dospělí s nimi v jeho knížkách hovoří jako s rovnými, s partnery, což tehdy bylo asi největší novum. I když, mnohý ze současných autorů jako kdyby na tento důležitý přístup stále zapomínal. A také Erich Kästner opustil pohádkové kulisy a vnořil příběh do opravdového města obydleného skutečnými lidmi z masa a kostí Proto není divu, že Emil s prázdninovým kufříkem úspěšně doputoval až ke čtenářům jednadvacátého století. A nejen ke čtenářům.

Zvuková ukázka:
{play}http://www.radioservis-as.cz/katalog/mp3/emil.mp3{/play}

Ujali se jej televizní a filmoví producenti, vznikly rozhlasové dramatizace.
U nás se Emila a jeho kamarádů poprvé pro audionahrávku ujalo vydavatelství Audioberg. Na dvou CD discích si můžeme poslechnout celý příběh v příjemné dramatizaci, kterou režijně vedl Jan Jiráň. Skvostné obsazení dává jasně najevo, nakolik vydavatel titulu věřil a cenil si jej.
Stejně jako dobrá volba herců, je také úprava bookletu exkluzivní. Vlastně se jedná o jakousi knížku, v níž najdeme půvabnou fotoreportáž celého příběhu. Jednotlivé fotografie představující hrdiny a prostředí, v němž se děj odehrává, doplňuje stručná informace a jednoduchá ilustrace Waltera Triera. Celkový dojem – půvabný dárek pro malé i velké fanoušky Emila.


Kdo by nežádal fyzickou podobu nahrávky, někteří z nás již mají dost poházených disků po podlaze dětského pokoje, přivítá možnost stažení si nahrávky do počítače či chytrého mobilu. Stačí využít služeb Audiotéky, kde si každý zájemce může vytvořit vlastní audioknihovničku.
Příjemná více jak hodina a půl s Emilem a jeho novými kamarády, kteří chlapci pomohou dopadnout pána v tvrďáku, jenž Emila okradl cestou ve vlaku, a dostat za mříže pěkného lumpa škodícího v různých německých městech, vznikla v září 2013 a podíleli se na ní například Jiří Lábus, Oldřich Navrátil, Dana Batulková, Marek Eben, Libuše Švormová, Josef Somr, Jaroslava Kretschmerová, Arnošt Goldflam a Dismanův rozhlasový dětský soubor. Příběh je doprovázen původní hudbou slovenského skladatele Petera Bindera.

Jak hodnotit tento počin? Rozhodně palcem nahoru! Klasické, osvědčené dílo v klasických kulisách studiové nahrávky v půvabné podobě – co víc si nadšenec pro audioknihy může přát?

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit