A+ A A-

IDNES, HDNES i LIdovky využívají nejen ečtečku Kindle k ovlivňování vašeho názoru

  • Kategorie: E knihy

Už jste zaregistrovali, že jak IDNES tak Lidovky a další noviny nabízejí zdarma stažení zpráv do ečtečky Kindle? To by nebylo špatné, jako to, že vám posílají zprávy předem předžvýkané. Pustí vám jen to, co chtějí abychom věděli. Říkají tomu předvýběr.

Podobným způsobem začal nedávno propagovat své předžvýkané zprávy Wasington Post na platformě Topicly.
Ale už na první pohled se zdá, že takový způsob si oblíbence nenajde. Zjednodušení neznamená vždy zlepšení.

V Česku tzv. podsouvání názoru sílí zvláště před volbami.
Tentokrát pravicovým poltikům dochází, že volby nemusí dopadnout tak, jak si přejí. Osobně se obávám, že dopadnou zcela katastrofálně pro všechny dominantní politické strany. Hlavní důvod je v tom, že lidé už mají politiků, jejich slibů a hlavně asociální politiky plné zuby.

Proto je třeba být opatrný na jakékoliv informace z velkých mainsteramových novin.
Neříkají vám pravdu a budou vám stále sdělovat to, co je důležité pro majitelé těchto novin, podle toho ke kterým politickým stranám mají nejblíž. A Kindle (a nejen on) spolu s tzv, předvýběrem zpráv tomu má pomoci. A právě před volbami platí víc jak jindy, že mainsteram není důvěryhodný!!

Jak tvrdíval prof.Macháček: Kdo je liný se vzdělávat a hledat neustále souvislosti, odsuzuje sám sebe k věčné hlouposti.

Doporučujeme článek: I manipulovat se musí umět

Komentáře  

# Kamil 2014-07-14
rapidně klesající zájem o placené informace u IDnes za posledních 5 let, říká jasně, co si lidé o novinářích našeho mainsteramu myslí. To plati pro všechna hlavní média. Jedině snad Blisty se vymykají tomuto poklesu a naopak posilují každým rokem.
Citovat
# Michal 2014-02-07
Zprávu o tom, že OSN drasticky kritizovala katolickou církev za sexuální zneužívání dětí kněžími, IDnes zkreslila tak, že se v podstatě postavila na stranu katolické církve! Její titulek zněl, omluvně: Je za tím homosexuální lobby, zlobí se Vatikán kvůli zneužitým dětem. Zkreslení i této zprávy bylo tak závažné, že tím IDnes naprosto zradila svou novinářskou funkci. Světová média přinesla tuto zprávu pod objektivními titulky jako "OSN odsoudila Vatikán za zneužívání dětí a požaduje okamžitou nápravu", klidně si to zkontrolujte třeba na stránkách BBC, které NEJPRVE samozřejmě vydaly objektivní zprávu o kritice z OSN a teprve za další tři hodiny informaci, že Vatikán tu zprávu považuje "za vměšování do svých záležitostí"... nebo že představitel Vatikánu považuje kritiku za zastaralou a ideologickou ))

Úroveň IDnes jde velmi rapidně dolů, ještě o hodně níže, než byl tradičně nízký standard tohoto polobulvárního serveru, varujeme. Jak vyplývá z výše uvedených příkladů, list začíná ztrácet i základní zpravodajskou funkci. Pozor na to.

jak se píše v Guardianu
http://www.theguardian.com/world/2014/feb/05/vatican-un-committee-clerical-sex-abuse-scandal?CMP=EMCNEWEML6619I2
Citovat
# Petr 2014-01-05
Komercializace žurnalistiky skrytě mění zpravodajství, je neustálé tlačení žurnalistiky k tomu, aby se zaměřovala na lukrativní potenciální spotřebitele, což si přejí vlastníci médií i významní inzerenti. Tato snaha vytvářet zpravodajský obsah, který zaujme co nejvýnosnější cílovou skupinu, přerůstá při neustálém tlaku na zisk do posedlosti. Dny, kdy byla žurnalistika veřejnou službou – jistě nikdy ne zcela vyhovující, ale zaměřenou na celou populaci – už dávno minuly. Dnes je většina žurnalistiky v čím dál větší míře zaměřena na střední a vyšší třídu, zatímco vrstvy zaměstnanců a chudých jsou zcela odepsány. (pozn. 85) V minulé generaci například množství zpráv na téma zaměstnanci prudce pokleslo a nyní se už ve sdělovacích prostředcích tyto zprávy sotva vyskytují.
Citovat
# Lapuník 2013-11-16
Využívání technologie je technická věc. Mnohem horší je, když novinář ztratí schopnost odstupu, nestrannosti, snahy o objektivní posouzení faktů. Stejně jako když ztratí schopnost vyslovit jasný názor a za tím si stát. Pak to není novinář, ale pisálek.
Citovat
# Marek 2013-10-01
Nemám radost z toho, že ideologičtí novináři v IHned psali tak dlouho a usilovně ve prospěch mocných, až se tím připravili o zaměstnání
www.blisty.cz/#sthash.MW46RjNW.dpuf
Citovat
# John 2012-10-05
Zrovna dnes jsem četl na IDnes, výstižný komentář o idnesáckých pisálcích je zde: www.blisty.cz/art/64896.html
Citovat
# Jožko 2012-09-27
iDNES.cz – zprávy, kterým můžete věřit - tak to si může napsat do vyhledávače jen totalni ignorant a pitomec )) kdo tomu věří, možná jen ti co maj IQ tykve
Citovat
# Majka 2012-09-27
Je to tak, služba pro blbé. Lidovky, iDNES a pdobné "věrohodné servry"mi bude z obsahu vybirat, co si mam cist. Diky, nechci
Citovat
# Johann 2012-09-13
Kindle má velký problém. Tím je rozpor mezi “e-čtečkou” a “tabletem”. A jakkoliv je “pravé” Kindle jasně účelovou e-čtečkou, nemá v dlouhodobém horizontu v této podobě šanci na přežití. a to nejen technologiemi, ale hlavně sebestředným servisem, který čím dál víc majitelů štve a příště už takovou blbost neudělaji, aby ten šmejd koupili.
Citovat
# radek 2012-09-13
V dnešní době bohužel média neuvádějí vždy plnou pravdu. Nemusejí přímo lhát, stačí, když některé informace zdůrazňují či jednostranně interpretují, jiné naopak zamlčují. Mohou nás manipulovat. Je to stejné jako za socialismu: S informacemi se se prostě pracuje. Neměli bychom proto bezvýhradně věřit oficielním zprávám. Měli bychom hledat alternativní zdroje informaci. A věřit více své intuici a svému svědomí než zaplaceným novinářům.
Citovat
# Janek 2012-09-11
Fízlovské čtečky nekupuji. Kdo je blbý, tak je koupí.
Citovat
# Hanka 2012-09-11
a kdo ty noviny čte? každý už dnes ví, co tam jsou za lidi, teda každý, komu to aspoň trochu myslí.
Citovat
# Jana 2012-09-10
Amazon začíná přitvrzovat!
A to, když nabízel mobilní připojení přes 3G zdarma v Kindlech s 3G čipem. Nyní Amazon omezuje množství přenesených dat na 50 MB za měsíc. Po překročení se uživateli objeví hláška, že za 24 hodiny bude Kindle bez tohoto druhu připojení. Jak píši na Root.cz Amazon se tím pravděpodobně snaží omezit používání Kindle čtečky pro činnosti uživatelů, které mu nepřinášejí peníze. Takže je mi líto všech, kteří si tak drahou hračku koupili a bohužel souhlasím s tím, že na českém internetu se dočetet samouchvalu na Kindle, ale o jeho průserech se nikde nemluví.
Citovat
# Johann 2012-09-10
Zrovna dnes jsem četl, že nový Kindle Fire HD má reklamu i na odemykací obrazovce, půjde prý i vypnout. Za peníze. Takže já si koupím ečtečku kam mi někdo nahazuje reklamu, kterou tam nechci a když se ji budu chtít zbavit, tak abych jim ještě zaplatil? Díky!!!
Citovat
# John 2012-09-10
za prvé ten mainstramový hnůj nečtu a za druhé neznám nikoho, kdo by byl takový blázen a takové sračky tahal do svého ereaderu.
Citovat
# Michal Jorka 2012-09-10
hahaha těch pár desítek blbců co si to objedná není o ničem. Časem to všechny noviny stáhnou nebo začnou prodávat a na to se jim každý vykašle. Proč platit za něco, co nemusí být ani pravda, že?
Citovat