Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Muzeum počítačů - neuvěřitelný skok od děrných štítků k eknihám

muzeum_pocitacuPrvní osobní počítač Apple1 vznikl v roce březnu 1976 a o měsíc později byl veřejně předveden v Homebrew Computer Club, Palo Alto v Kalifornii. Tento historický kousek můžete vidět v USA, v Silicon Valley, ve světově známém muzeu počítačů, Computer History Museum.

Muzeum bylo otevřeno v říjnu 2002 v prostorách, které patřily firmě Silicon Graphic. Architektonicky skvostná stavba ze skla vyniká přesnými geometrickými tvary a ukrývá prostory o rozloze více než jedenáct tisíc metrů čtverečních. Neleznete zde počítací stroje z devatenáctého století, šifrovací stroj Enigma, používaný Německem v době druhé světové války i dusíkem chlazené superpočítače.

Muzeum má mimořádně kvalitní webové stránky a rozhodně doporučujeme k návštěvě. http://www.computerhistory.org/

Teprve zde si uvědomíte, jak neobyčejně rychlý byl vývoj počítačů, když na vlastní oči spatříte starý software, jakým byl například zdrojový kód pro děrované papírové štítky, děrné pásky i cívky magnetických pásek a rozměrné skříně počítačů staré jen několik desítel let a jejichž výkon dnes předčí i obyčejná kalkulačka.

V Česku existuje několik meších subjektů, tvářící se jako Muzeum počítačů, které můžete vidět například na adresách:
http://www.pcmuzeum.cz/
http://www.muzeumpocitacu.cz/

pocitac 1954
Fotografie počítače s tiskárnou z roku 1954 v časopise Popular Mechanics

Komentáře  

# Karel 2012-01-13
Na Moravě už dva roky funguje Technické muzeum Technodrom v Hosticích - http://technodrom.cz, kde je i stálá expozice československé výpočetní techniky, je to jediná skutečná (nevirtuální) výstava těchto nostalgických strojů v ČR. To nejde nevidět, nic podobného jsem jinde neměl možnost vidět pohromadě, doporučuji navštívit.
Citovat