A+ A A-

Dětský veřejnoprávní kanál ČT: Dvořák prosazuje hromadnou debilizaci dětí reklamou

ceska televize nejlepsi reklama
P
okud jste náhodou viděli film Čtyřlístek ve službách krále, pak máte představu, jak asi bude vypadat dětský kanál na České televizi. Ten se spouští v září 2013.

Dvořák, ředitel ČTV na začátku roku 2013 prohlásil na E15:

Veřejnoprávní stanice nyní zpracovává analýzu, zda se na nich může objevit reklama. „Je to diskutabilní věc. Naši právníci nyní zkoumají, zda můžeme reklamu na nových kanálech vysílat, anebo ne. Pokud bychom ji mohli vysílat, dělali bychom to velmi selektivně.

Přesně tento přípravný krok veřejnoprávní televize okomentoval Štěpán Kotrba:

...Jako by nestačilo, že dětské vysílání většinově rezignovalo na vlastní tvorbu a má být naplněné převážně nákupy pořadů ze zahraničí, reprízami z archivu a plkavými "talk show". Jako by nestačilo, že Česká televize stále ještě nediskutovala s odbornou veřejností o náplni tohoto programu. Jako by nestačilo, že dalo dost práce, vymýtit reklamu z hlavních programů a oddělit tak i toto ve vnímání veřejnosti jako službu. Nikoliv mediabuyerům a výrobcům vložek, ale divákům. Protože dlouhodobě a stále více je reklama obtěžuje.

Dvořák chce salámovou vydírací metodou vrátit televizi deset let nazpět. Do doby, kdy program neurčoval programový, ale obchodí ředitel a jemu to diktoval nákupčí reklamního času. V České televizi by měla přestat jakákoliv reklama, zejména na kanálu pro děti a její generální ředitel by si měl uvědomit, komu slouží - jestli lidem, nebo zisku. A v případě, že se od nováckého uvažování neumí oprostit, měl by jít. Třeba k čertu.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... kritika společnosti

Komentáře  

# Organ 2013-10-20
V mnoha zemích stráví občané téměř stejně času v zaměstnání jako u televize, jde o minimálně nákladnou spotřebu poskytující přiměřenou zábavu a odpočinek. Přináší nám však pasivní sledování TV skutečnou spokojenost? Výsledky nepřekvapí - jak komu. Nejhůře jsou na tom lidé mající jiné příležitosti - společenské aktivity, studium, koníčky. Při delším sledování televize u nich lítost z promarněného času převýší nad slastí získanou televizní relaxací. Občanům, jejichž možnosti jsou omezené - fyzickým či jiným limitem - životní spokojenost televize zajistí. Mimochodem, bez matematiky by statistické údaje z těchto studií byly nezpracovatelné
Citovat
# Karel Malovský 2013-09-17
Podle toho co pánové z ČT hlásají, bude hůř. Jsou vůbec takoví lidé odvolatelní?
Citovat
# Marie 2013-09-09
Cituji Kolamnn:
právičky, ktereé jsou na programu dětského kanálu mě velmi děsí.

Dětičky dostanou zprávičky a budou mít pomatené hlavičky.
Citovat
# Kolamnn 2013-09-02
Obávám se, že po spuštění nasatne ještě něco horšího. Zprávičky, ktereé jsou na programu dětského kanálu mě velmi děsí.
Citovat
# Jana 2013-08-30
Při současném stavu žurnalistiky a polopravdivých zpráv lze jen těžko čekat, kvalitní pořady pro děti. Očekávám spíš stejně šílenou odnož jakjo v amerických tv na ktereé se normálně myslící člověk nemůže ani podívat.
Citovat
# ZdenaK 2013-06-20
Dětský kanál ČT :D začne vysílat 31. srpna každý den od 6 do 20 hodin jako plnoformátová a multižánrová televize pro děti. Dětem zprostředkuje současné i nové pořady původní dětské tvorby České televize i pořady převzaté. Hlavním cílem je děti zaujmout a oslovit, sekundárně je vzdělávat a představovat hodnoty dětské veřejnoprávní televize.
Citovat
# Václav Kopečný 2013-05-25
Je zcela zřejmé a na dětem svých známých to vidím naprosto jasně, že každodenní několikahodinové sledování televize negativně formuje dětskou psychiku – vznikají tzv. televizní děti. Neméně závažné jsou i důsledky pro fyzické zdraví dětí. Nedostatek pohybu může vést ke vzniku obezity. Není náhodou, že sledování televize jde často v ruku v ruce s nadměrnou konzumací jídla. Děti u televize jedí, aby zabavily ruce, ale také proto, že je k tomu inspirují televizní reklamy na potraviny. Že jde většinou o vysoce nezdravé potraviny, sladké a tučné, je zjevné. Jak z toho ven? Jednoduše. Omezit dětem přístup k tv tím, že je aktivně zapojíme do jiných činností. Není to složité, ale vyžaduje to uvědomělý dlouhodobý přístup a vůli ze strany rodičů. Takže nakonec se shodneme asi v tom, že problém není v tv ani v dětech, ale v rodičích, jejich nedostatečném vzdělání a rozumném přístupu k životu samotnému. Myslím, že mnohem důslednější výchovu by potřebovala v naší sposlečnosti víc jak polovina rodičů a ne dětí!
Citovat
# Milena 2013-03-07
Česká televize pokračuje v tom, co započala v 90 letech a jak se správně v článku připomíná: "dětské vysílání většinově rezignovalo na vlastní tvorbu a má být naplněné převážně nákupy pořadů ze zahraničí, reprízami z archivu a plkavými "talk show"."
Jak se tomu dá ale zabránit?
Citovat
# 2013-03-06
už je mi z jejich reklamy špatně !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Citovat
# Vladislav 2013-03-06
Veřejnoprávní televize má snad zákaz prodávat reklamy, tak co tady zase zkouší. A ještě u dětí. To je už opravdu svinstvo, co ČT v poslední době dělá. Doufejme, že toho ředitele brzo bymění.
Citovat
# Dana 2013-03-06
Kotrba je dobrej, díky jeho aktivitám člověk aspoň ví co se děje. Možná by měl založit nějaké větší hnutí, aby mohl víc prosadit. Jinak si ti parchanti budou dělat, co chtějí, bez ohledu na zákon a ústavu.
Citovat
# Dana 2013-03-06
Asi o reklamu na knihy nepůjde, ale zase ty jogurty a jiné sladké svinstvo. + mírumilovné hračky. Tak to bychom snad už měli zarazit.
Citovat