Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Ilustrátorka Markéta Laštuvková má na nočním stolku stálice i Murakamiho

lastuvkova marketa

MARKÉTA LAŠTUVKOVÁ - ILUSTRÁTORKA

Na mém nočním stolku je spousta věcí. Podle sezony se různě mění, ale v tomto období je to hlavně hrnek s horkým čajem, nebo raději celá konvice, krysa ( ta není sezonní záležitost, je to dárek od kamarádky z Krumlova, je sice většinou na nočním stolku, ale má poměrně volnost, tak se objevuje i jinde po bytě), ořezávátko, papíry, krabička s tuší, kterou jsem ještě nepoužila, několik cedeček a několik knih, pod stolkem teplé ponožky...

Některé knihy se rychle obměňují, některé jsou stálice. Stálice proto, že jsou oblíbené a čas od času je otevřu, jiné proto, že se jimi nemůžu prokousat. Knížky, které ze stolku rychle zmizely, protože jsem je přečetla skoro jedním dechem, nebyly moje a musela jsem je vrátit - to jsou dva romány od japonského autora
Haruki Murakamiho - Afterdark a Norské dřevo.
Jako první mi kamarádka půjčila Afterdark. Je to jedna dlouhá noc v japonském velkoměstě a já ji strávila přečtením knížky. Norské dřevo jsem četla už trochu déle, není jen o jediné noci, a tak jsem mohla občas knihu i zavřít.
Byly to knihy, které mě poslední dobou nejvíce oslovily, strhly, nechaly mě se zamyslet, projít nočním městem, projít léčebnou...

Mezi knížky stálice patří Čtyři dohody od Miguele Ruize.
Stejnojmenné divadelní představení od Jaroslava Duška stojí za to vidět i několikrát, je ale bohužel pořád beznadějně vyprodané. V klubu Lávka hrají ale také představení Čtyři polohy a jedna Vesna, a na to se vstupenky sehnat dají. Viděla jsem ho asi před rokem - velký zážitek. To, že Vesna je TA Vesna Cacéres, kterou znám, jsem zjistila až na místě. V představení hraje na harmoniku a zpívá svým překrásným hlasem vlastní písně.

Z nočního stolku se mi pod polštář přesunula kniha
Parfém, kterou napsal německý autor Patrick Süskind.

Čtu ji na etapy. Když mi ji kamarádka půjčovala se slovy - Nebudu ti nic říkat, přečti si sama - netušila jsem do čeho se pouštím. Také nebudu komentovat.

Kromě balíčku kapesníků tu leží pak už jen mobil, aby mě ráno vzbudil. ))

http://www.marketalastuvkova.com/

Komentáře  

# Markéta 2013-01-09
Protože jsem tento článek psala už před nějakou dobou, ráda bych doplnila do seznamu stálic Slečny z Avignonu od Michaela Třeštíka, knihu Umění vnímat umění od stejného autora a Krajinu vnitřní a vnější od Václava Cílka.
Krysa se přesunula na sedačku a mobil nahradil budík.
Kapesníky a ponožky setrvávají na svém místě.
Markéta
Citovat
Pokud dětem nečtete nebo je ke knížkám systematicky nevedete, pak roli rodičů přebírá Jejich stupidní Česká televize nebo Váš prázdný byt a dětská nuda. Fantazie bude pro vaše děti věc neznámá. Fantazie, která se ale dá naučit jen v dětství, v dospělosti jste téměř bez šance. Fantazie, která je základem kreativity, touhy po hledání, která je motorem jedinečnosti. Bez ní z dětí nevyroste nikdy silná osobnost. A na rodičích záleží především, zda dětem dají šanci, aby nebyly hloupé. A věřte, že to nejsou fráze.
Mik Herman