A+ A A-

Příspěvek k dějinám radosti Radky Denemarkové

prispevek k dejinam radosti„Autorčin groteskní román valící se jako láva promlouvá také o potřebě doteků, neboť těla nelžou a jejich paměť neklame. A roli přímo tažnou mají v knize svobodné bytosti, pro něž je laskavost mocnější než zákony vládců — švitořivé vlaštovky.“

O knize Příspěvek k dějinám radosti...
Sebevražda bohatého postaršího muže se brzy ukáže jako nepravděpodobná. Vnímavý Policista neúnavně pátrá po skutečných důvodech té podivné smrti, jež ho dovedou k tajemnému domu pod Petřínem. Záhad a motivů přibývá stejně jako hodin strávených s mladou Vdovou.

Hlavními postavami jsou ale tři, možná čtyři ženy, vzdělané, smělé a oddané vyšší spravedlnosti, podle níž oběť a viník ztrácejí svou původní dualitu. A v echu doráží palčivá otázka: kolik nás ještě čeká násilí a válek, než všechno to neštěstí člověka konečně polidští? Autorčin groteskní román valící se jako láva však také promlouvá o potřebě doteků, neboť „těla nelžou a jejich paměť neklame“. A roli přímo tažnou mají v knize svobodné bytosti, pro něž je laskavost mocnější než zákony vládců — švitořivé vlaštovky.

Ukázka...

Muž je v letech. I když každý víkend chodil plavat; oplachoval hříchy pracovního týdne. Mohutný záběr paží, nádech a pod hladinu. Spláchl stres a v chloru rozpustil dotírající roky. Nemusel pracovat, ale pracoval. Pracoval rád, protože nemusel pracovat.
Na půdě bylo rušno. Policejní vyšetřovatel k muži přiklekne, jako by chtěl ptačím pírkem nebo stéblem trávy pošimrat bosá chodidla. Nebo tělu tiše domluvit.
Muž nereaguje. Mlčí, neodpovídá. Osamělým podzimním večerem na půdu vlétne vlašťovka, oči zamlžené deštěm. Přítomní muži se potěší rozptýlením; skupinový smích silných barytonů něžnou vlašťovku vyplaší. Zazmatkuje a naráží hlavou do zdí, létá u stropu v kruzích, než vyletí vikýřem ven, na svobodu. V zobáčku květ nafialovělé sakury, která v těchto končinách neroste. Vlašťovka v tuto dobu rozhodně jaro neudělá, a pláštíkový červ má své místo jen mezi květy sakury.
Více... http://issuu.com/hostbrno/docs/926?e=0/9287298
OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Denemarková Radka

Komentáře  

# Karla 2015-04-19
Vynikající kniha. Četla jsem ji jedním dechem, protože ji psala jedna z mála skutečných českých spisovatelek. Klobouk dolů.
Citovat
# John 2014-10-20
Další vynikající román Denemarkové, který ji řadí mezi nejlepší české autorky i autory. Škoda jen, že není tak geniálně propracovaný jako Kobolt. Nic na tom nemění, že mnozí opět nechápou o čem kniha je. Jako tzv. kritička Klára Kubíčková z bulvárního IDnes, která si plete naprosto nevýrazné psaní Pavla Čecha ze Setonem, kterého evidentně ani nečetla. U Denemarkové zase píše, že buď v této knize zbytečně lyrizuje nebo naopak zbytečně zahuštuje každou scénu. Takové názory se ani nedají číst.
Citovat