Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Údolí včel, vynikající kniha podle scénaře legendárního Vláčilova filmu

Vláčilův film Údolí včel je obecně považován za jeden z vrcholů české kinematografie. Baladická novela se odehrává v druhé polovině třináctého století. Líčí životní střet dvou přátel a křižáků Ondřeje z Vlkova a Armina von Heide. Scénář k stejnojmennému filmu Františka Vláčila (1967) napsal Vladimír Körner o deset let dříve než novelu.

udoli vcel korner vlacil


Knížka přímo dýchá syrovou atmosférou středověkých míst a časů, v nichž se odehrává věčně lidský příběh lásky a nenávisti. Nejen mladý český šlechtic Ondřej z Vlkova, ale ani jeho přítel z křižáckého řádu Armin neunese úděl odříkání a pokory – oba propadnou lásce. Ve Vláčilové filmu je ztvárnili Petr Čepek a Jan Kačer.
Autor nejde cestou psychoanalytického výkladu, ale vytváří čisté tvary lidských skutků, přesně přiléhající k niterné skladbě obou hrdinů. Proto láska, pozemská láska k ženě, která je pro Ondřeje východiskem, může být vnímána stejně naléhavě jako smrt, v jejíchž drastických kulisách naplňuje svou mystickou lásku Armin.

„Nezajímal nás dvorský středověk, ale středověk duchovní. Zajímal nás člověk, který chtěl ignorovat tento svět a toužil se upnout k čemusi jinému. Člověk, který se snažil překonat svou přirozenost. Takový je Armin von Heide, který všechno lidské považuje za slabost a nechá se nenávidět lidmi, roztrhat psy, jen aby dosáhl svého cíle. Samozřejmě, je to příslušník elity, protože normální lidé jenom žili a měli dost starostí s uhájením existence. V tom je rozdíl mezi Údolím včel a předchozím Vláčilovým filmem, Marketou Lazarovou...“ řekl Vladimír Körner po premiéře filmu.

Údolí včel otevírá novou edici nakladatelství Plus, nazvanou Česká řada.
Edice se zaměřuje na novodobou českou prózu psanou výrazným autorským stylem. Kromě knih již známých uvede díla, která kvůli pokřivenému publikačnímu vývoji v druhé polovině dvacátého století zůstala pouze v rukopisu či samizdatu. V roce 2012 ještě vyjde Škodlivý prostor od Vladimíra Mikeše a Albatros Mojmíra Klánského.

Údolí včel | Vladimír Körner | Vydal Plus, Albatros Media, 152 stran

Vladimír Körner (1939)
vystudoval dramaturgii na FAMU, v šedesátých letech byl dramaturgem a poté až do roku 1991 scenáristou ve Filmovém studiu Barrandov. Jako autor scénářů nejednou vycházel z vlastní prozaické předlohy, například k filmu Adelheid, Cukrová bouda či Anděl milosrdenství. Jindy psal naopak prózy na základě vlastních scénářů – mimo jiné Údolí včel, Zánik samoty Berhof či Lékař umírajícího času. První Körnerovy prózy – Střepiny v trávě, Slepé rameno a Adelheid – pojednávají o konci druhé světové války v česko-německém pohraničí. Další knihy se většinou vracejí do dob historických zvratů. „Ať jsou situovány do století devatenáctého (Post bellum 1866, Život za podpis, Oklamaný), sedmnáctého (Psí kůže, „rudolfínská“ novela Kámen nářku), třináctého (Písečná kosa, Údolí včel, Zjevení o ženě rodičce podle svatého Jana), nebo i desátého (Smrt svatého Vojtěcha), vždy se soustřeďují k postavám, které jsou spíše oběťmi než tvůrci dějin,“ uvádí Slovník české literatury po roce 1945. V roce 2006 Vladimír Körner obdržel Státní cenu za literaturu.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Vláčil František Körner Vladimír

Vaše názory  

# Aleš
Považuji Údolí včel za nejlepší český film všech dob "Udolí včel". Vrcholná Vláčilova tvorba je srovnatelná s filmy Bergmana nebo Kurosawy. Bohužel, už není nic, co by se kvalitativně přiblížilo tomuto dílu. kromě Markéty Lazarové, Kladivu na čarodějnice a Spalovači mrtvol.
| Quote
# Ricardo
Češi mají Údolí včel, Rusové Andreje Rubleva a Švédové Sedmou pečeť. Vláčila je možné zařadit po bok Kurosawy či Felliniho. Tato knížka a film je jasným důkazem, proč patří mezi české legendy.
| Quote
# Dan
Osobně tento film považují za vrchol českého filmu, jenž v dnešnín plytké záplavě českých filmů nemá ani zdaleka konkurenci.
| Quote
# Markéta
Albatros se po delší době opět vytáhl!
| Quote
# Lenka
Novelu Vladimíra Körnera Údolí včel pokřtili ve středu vpodvečer herec a režisér Jan Kačer, představitel rytíře Armina ze stejnojmenného filmu Františka Vláčila, a herec Igor Bareš. Setkání, jehož se účastnil i autor Vladimír Körner, se uskutečnilo v ústřední budově Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí.

„Scénář k Vláčilově Údolí včel vznikl z části románu Písečná kosa, z něhož jsem vyjmul příběh dvou rytířů Armina von Heide a Ondřeje z Vlkova. V 70. letech film uvedla tehdejší Československá televize, ale v okleštěné podobě bez původního konce. Tak jsem se naštval a podle scénáře napsal tuto novelu, abych dal najevo, jak to opravdu bylo," objasnil Vladimír Körner peripetie vzniku novely Údolí včel, kterou vydalo v novém vydání nakladatelství Plus jako první svazek edice Česká řada.

Jan Kačer zavzpomínal na režiséra Františka Vláčila, který měl původně představu, že by Kačer mohl hrát oba rytíře. Bylo by to však technicky náročné, proto Kačer doporučil pro roli Ondřeje z Vlkova tehdy neznámého herce Činoherního klubu Petra Čepka. O roli Armina však musel ještě zabojovat, slíbil režiséru Vláčilovi, že zhubne deset kilo a opravdu to dodržel.

Igor Bareš má k Vladimíru Körnerovi úzký vztah, jako čtrnáctiletý si přečetl Krev zmizelého a okamžitě propadl kouzlu autorova vyprávění. Netušil, že o mnoho let později bude hrát ve stejnojmenném filmu. Pro audionahrávku také načetl Körnerův román Písečná kosa.
| Quote
# Rudolf
Kniha i film je naprosto přesná ukázka, jak se dá i v socialismu, kdy panoval zákaz na určité témata, natočit vynikající film. Kdo nepochopil o co tam jde, zřejmě si o životě hlavu moc neláme. Knihou se totiž prolíná základní otázka smyslu lidského počínání, kdy sice jsou jednotlivé události provázány v logicky navazují sled dalších neodvratných událostí, ale ono „proč?“ zůstává nezodpovězeno, a není jasné, zda bylo vůbec vysloveno. Společně s Marketou Lazarovou, kde dominuje skvělý jazyk Vančurův, patří tento film a potažmo i kniha mezi to nejlepší co u nás vzniklo.
| Quote
# Dana
https://www.nostalghia.cz/webs/vlacil/galerie/udoli_vcel.php
| Quote
# JAn
Vladimír Körner je bohužel málo uznávaný autor v české literatuře. Ale to spíš svědčí o kvalitě českých literaárních kritiků. Přestože jeho styl je je až úsečný, krátké věty, je román mimořádně silný a čtivý. Osobní až bolestná výpověď hlavního hrdiny, který může žít v jakékoliv době, je neskutečně naspaná. neznám nic podobného v české lietartuře jako je uchvacující styl Vladimíra Körnera. Na Čítárny právem patří.
| Quote
# Guest
"Člověk má zůstat takový, jaký je. Čili se nesmí přidat k žádné ideologii, k žádnému hnutí, k ničemu. Má zůstat především věrný sám sobě. To je moje téma."
| Quote
# Robert
Klasická ukázka náboženbského fanatismu, tentokrát v křesťanském středověku. Poučný příběh náboženského fanatika, který za pomyslnou slávu boží neváha šáhnout pro meč a touha po normálním životě je mu cizí. Člověku se ani nechce věřit, že tenhle film vznikl hlavně proto, aby se využily kostýmy z Markéty Lazarové. Údolí včel je stejně znamenitý, atmosféra 13.století z něj jenom čiší a hudba Zdeňka Lišky je jako vždy jedinečná. No a kniha, která vznikla na základě tohoto filmu, nezůstává pozadu. Vladimír Körner je opravdu mistr.
| Quote
# Adam
No nevím, kam chodíte na tu slávu. Vláčil evidentně nepobral umění vyprávět a na jeho obrazovém cvičení je to znát. Nebráním se filozofování, ale tady nebyla jediná silná myšlenka.
| Quote
# John
Češi mají Údolí včel, Rusové Andreje Rubleva a Švédové Sedmou pečeť. Vláčila je možné zařadit po bok Kurosawy či Felliniho. Tato knížka a film je jasným důkazem, proč patří mezi české legendy.
| Quote
# Jana
Donedávna jsem si myslela, že vrcholem naší kinematografie je Markéta Lazarová; byla jsem donucena svůj soud opravit, je jím tvorba Františka Vláčila.
| Quote
# Markéta
a skvělého scénaristy a spisovatele Vladimíra Körnera, jste zapomněla dodat :o)
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit