Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Kočičí hra, slavný majstrštyk Istvána Örkényho

kocici hra orkenyKočičí hra je především tragikomedie, jak často zdůrazňoval autor István Örkény, který s neopakovatelným humorem citlivě zpracoval příběh o neumírající naději, odvaze a chuti do života. Je ale také příběhem lásky, která rozkvétá až na podzim života. Příběh hořkého zklamání, které může člověka zaskočit i navzdory jeho životním zkušenoste, určitě znáte v podání jedinečné Dany Medřické.

Příběhem dvou sester prolíná stará fotografie.
Pochází zřejmě z léta 1918 nebo 1919. Jsou na ní zachycena Szkallova děvčata, Erszi a Giza, která běží k Tisze. Dnes má Erszi Orbánová šedesát let a žije už téměř dvacet let sama v jednom budapešťském činžáku. Je to rázná a prostá žena, která si nenechá nic líbit. Často se hádá, ponejvíce u mlékařky nebo řezníka. Oduševnělá sestra Giza je jejím opakem. Léčí se v německém Garmisch-Partenkirchenu v sanatoriu u svého syna, je těžce nemocná.
Jediným poutem mezi sestrami jsou dopisy i vzájemné dlouhé telefonáty. V nich se před námi odehrává celý jejich život. Navzdory zprvu malicherným, ale později i zásadním sporům se přesvědčí o tom, že v jejich vztahu jsou uchovány hodnoty, které už léta postrádaly. István Örkény s nebývalou lehkostí napsal křehký a hluboký příběh o potřebě lidské blízkosti, tolerance, porozumění, sebeúcty.

„Všichni po sobě něco chceme. Jen po starých lidech už nechce nikdo nic. Když však staří lidé po sobě něco chtějí, smějeme se jim.“
István Örkény

Vznik Kočičí hry byla náhoda.
István Örkény spolu s filmovým režisérem Károly Makkem společně navštívili jistou maďarskou malířku a její sestru. Během návštěvy jim tyto postarší dámy předvedly, jak se baví napodobováním kočičího mňoukání. Károly Makka i Istvána Örkényho jejich kratochvíle nadchla a inspirovala. Vznikl román Kočičí hra, který byl několikrát vydán s velkým ohlasem u čtenářů, později se autor pustil i do jeho dramatizace.

V roce 1969 měla Kočičí hra světovou premiéru v Szolnoku a o tři měsíce později v Budapešti v Divadle komedie. Česká premiéra Kočičí hry se konala v roce 1972 v Divadle bratří Mrštíků v Brně.
V roce 1974 u nás hru nastudoval tvůrce její první maďarské inscenace, režisér Gábor Székely, v Tylově divadle v Praze. Jeho Kočičí hra s Danou Medřickou jako Erži a Vlastou Fabianovou v roli Gizely se stala nejúspěšnější inscenací v dosavadních dějinách Národního divadla. Dosáhla nevěřitelného počtu 403 repríz.


Autor: István Örkény. Režie: Gábor Szébely.
https://www.youtube.com/results?search_query=kocici+hra

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Istvan Örkény Medřická Dana

Komentáře  

# Kateřina L. 2013-11-16
Člověk jen s nostalgií vzpomíná na dobu, kdy na Národním divadle hráli skuteční herci. Co je tam dnes? Donutilové a podobní šašci. Ještě, že po Marvanovi, Medřické, Fabiánové, Plachtovi a dalších zůstaly filmové záznamy.
Citovat
# Petra 2013-08-22
Jedna z mála knih, kde její filmové (divadelní) zpracování nepokulhává, ale naopak zvýrazňuje dílo autorovo. Medřická byla geniální. Ach jo!
Citovat
# Majka 2012-12-19
Kočičí hra sama o sobě je zajímavý a lidský příběh. Ale obě dámy dokazují, že když je herec opravdovský a velký, tak překoná i téma hry. Kdyby důraz zůstal na hře, mohlo by to sklouznout k ulepené nostalgii, zášti a jakémusi průměru, ale naštěstí si ten "důraz" paní Medřická ukradla a hru s Vlastou Fabianovou doslova vyšperkovaly. Až neuvěřitelné,co talent dovede! Lepší divadlení výkon sotva uvidíte. Je to nejlepší, co české divadlnictví má. Vidět herečky Danu Medřickou a Vlastu Fabianovou společně na prknech tehdejšího Tylova divadla byl tenkrát jedinečný a neopakovatelný zážitek.
Citovat
# Alena 2012-12-19
Skvostná hra i Dana Medřická. Viděla jsem tuto hru i s Jiřinou Bohdalovou a nic proti ní, ale to se vůbec nedá srovnat. Diky za odkaz na záznam!!!
Citovat