Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Alžběta Báthoryová – Oběť nebo vrah?

barthody450.jpgKdo rychle dává, dvakrát dává… Tohle přísloví či slogan lze použít při příležitosti vydání reprezentativní publikace Edice České televize nazvané *BATHORY*. Podtitul zní Kniha k filmu Juraje Jakubiska. Titulní stránka obsahuje ještě provokativní otázku: Alžběta Báthoryová - Oběť nebo vrah?

Kniha versus film
V čase, kdy Jakubiskův velkofilm vyprodává snad všechna multikina republiky, vydala Česká televize operativně, protože souběžně, tenhle exkluzivní titul.
Ale zdaleka to není jen kniha o filmu, je to kniha o celé složité kauze zvané Báthory. Nejdříve nabídne trochu dějepisu, opepří to pověstmi a legendami, přimíchá báchorky, samozřejmě něco reality, nabídne fakta z kronik a doložené a prokazatelné detaily…

V reálném pohledu do obsahu knihy to přesně naznačují jednotlivé kapitoly.

První s názvem *Vábení* je vlastně jedna velká inspirace. Jsou to výroky a pocity režiséra Jakubiska, jeho touha natočit svůj největší film, protože poslední film je pro tvůrce vždycky ten největší. Jsou tam jeho emoce, sny, představy… Ano, je to opravdu takové vábení, které láká číst dál…

Kapitola *Mýtus* má ve jmenovateli termín fantazie. Co se říkalo, co se psalo, co se vymýšlelo, co je pravda a co lež, když už to specifikovat, co genetické vlastnosti rodu Báchory, jak je to s vraždami a krví… A nejsou to všechno jen výmysly? Prozradit víc nelze, čtenář by si nepočetl.

Další část, realita s názvem *Doba*, kdy Alžběta Báthoryová žila. Věcný a suchý dějepis, fakta, události, informace… Ale nikoli! Opět v zrušující čtení o životě na uherských šlechtických dvorech, postavení šlechtičen ve společnosti, informace o rodině a dětech, o módě., o poměrně častých rozvodech a vlastně všechno o Evropě té doby – o náboženství, ekonomice, vědě, umění i válkách.

V části *Báthoryové* je všechno o tom obdivovaném či prokletém rodu, každý nechť si vybere. A pak už další kapitola – *Alžběta*. Její osud, narození, dětská léta, svatba, manželství a jeho historie, poté pak vdova z nejvyšší šlechty, a neméně podstatný vztah Báthoryová a Thurzo.

Z kapitoly *Soud* stačí vyjmenovat nejdůležitější atributy – Obvinění, Zatčení, Poslední večeře, Rozsudek, Vězení a smrt… Nepřipomíná to genesi Nového zákona?

bathordy130.jpgAby to nebylo tak jednoduché, nejnovější vědecké poznatky. V kapitole *Portrét *hraje velkou roli psychologie, zdravotní stav Alžběty, grafologická zkoumání, povahové rysy. A co její pověstný sadismus? Bez komentáře...

Další oddíly a kapitoly – *Léčitelství a medicína*, dále pak *Paralelní mýty*, a v neposlední řadě kapitola s názvem *Krev* ( a v ní fascinace krví, upíři, Drákula, hrobka Čachtické paní).

Pak už autoři pílí k filmovému ztvárnění legendy. Jak se začínalo, jak se tvořil scénář, jaké byly největší problémy realizace, koho a proč obsadil režisér do hlavních rolí, a především, kdo je kdo… Miniprofily herců: Anna Friel, Hans Matheson, Karel Roden, Vincent Regan Franco Nero, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Marek Vašut, Lucie Vondráčková, Monika Hilmerová, Beata Greneche, Marek Majeský.

Závěrem s nádhernou nadsázkou kapitola *Doba Jakubiskova*. (v paralele doba Václavova, Karlova, Rudolfova…)

Autorů exkluzivní knihy je celá řada, nejvíc se zasloužily Šárka Horáková a Dana Gáliková, a editorka Jitka Saturková.
Kdo film ještě neviděl, bude velmi nalákán… Kdo už ano, rád se k filmovému příběhu vrátí v mnoha originálních detailech.

Foto: Jakubisko Film
Alžběta Báthoryová – Oběť, nebo vrah? | kolektiv autorů

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit