Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Skála, první část očekávané detektivní trilogie Petera Maye

skala maySkála je prvním částí trilogie skotského autora žijícího ve Francii Petera Maye. Na román odehrávající se v jeho rodné zemi čtenáři čekali dlouho a dočkali se v roce 2009: tehdy vyšel román nejdřív ve Francii a o necelé dva roky později také ve Velké Británii. Díky nakladatelství Host se s první částí trilogie od letošního roku mohou seznámit i čeští čtenáři.

S hlavním hrdinou, detektivem Finem Macleodem, zamíříme na sever a vstoupíme na území skotského ostrova Lewis, kde hrdina prožil osmnáct let života. Ostrova, který už nikdy nechtěl spatřit, od kterého se před osmnácti lety odpoutal, ale přesto vnímá, jak jeho rázovitost má zahnízděnu hluboko uvnitř sama sebe.
Nyní se má vrátit do míst, kde přišel o rodiče, kde žil po jejich smrti se svou tetou, kde se určitě potká se svými spolužáky a kde se jistojistě střetne se svou první láskou. Opět uslyší rodnou gaelštinu, opět pocítí podivnou magii tohoto místa, kde pastor zmůže víc než policajt, kde není lehké si najít živobytí, kde v alkoholu a marihuaně hledají spásu mnozí od teenegerských let, kde vztahy mezi lidmi jsou víc než svérázné.

Na ostrov ho zavedla brutální vražda. Obětí se stal starší bratr Finova spolužáka Angus Mycrichtie, kterému všichni říkali Angel. Člověk, kterého nikdo na ostrově neměl rád. Samotného Fina začal Angel šikanovat od okamžiku, kdy on se svým největším kamarádem z dětství Artairem vstoupili na půdu základní školy.
Vzpomínky na roky prožité na ostrově vyplouvají ze zapomnění od okamžiku, kdy se detektiv rozhodne, že na ostrov pojede, že přijme výzvu ředitele kriminální služby Blacka. Sám si potřebuje uspořádat svůj život, je v hluboké krizi, vše mu protéká mezi prsty a on si musí ujasnit, jak dál a kudy. Přišel o osmiletého syna, truchlí; se ženou Monou a jejím smutkem se střetávat nehodlá; zůstali sice spolu, ale každý sám – izolovaní, odtržení, zničení.

Fin na něj znechuceně pohlédl. „Nemáte ponětí, co to znamená ztratit dítě.“
„Nemám,“ V Blackově hlase nebyla ani stopa účasti. „Ale přišel jsem o lidi, kteří mi byli blízcí, a vím, že se s tím člověk vyrovnat prostě musí.“ Sepjal před sebou ruce jako při modlitbě. „Neustále se k tomu vracet, víte, to je nezdravé, Fine. Patologické.“ Našpulil rty. „Takže je načase, abyste se rozhodl, co se zbytkem svého života. A než k tomu rozhodnutí dospějete, chci – pokud tomu nebude bránit nějaký závažný zdravotní důvod –, abyste se vrátil do práce.“
Tlak na to, aby Fin začal opět pracovat, sílil. Ze strany Mony, v podobě telefonátů kolegů, rad přátel. A on mu odolával, protože neměl ani tušení, jak být zase tím, kým byl před nehodou.
„Kdy?“
„Hned. Dnes.“
(strany 18/19)

Moně se manželův odjezd nelíbí, ale jeho rozhodnutí nezvrátí ani svou výhružkou, že odejde-li, už ji doma nenajde. Vyhrožuje mu rozchodem. Definitivním. Finovi je to, zdá se, jedno. Už dávno ví, že spolu žili kvůli synovi – a ten už není…
Odjede do Crobostu. Prací chce zahnat neutěšené myšlenky. Během Finova pobytu na ostrově se však stane mnohem víc; jeho návrat „domů“ mu odhalí vzpomínky na události, které se kdysi staly, na které on vzpomínat nechtěl a které dokonce potlačil tak, že si je vůbec nevybavuje. Potkává s většinou svých tehdejších spolužáků, ne všichni ho ale vítají s otevřenou náručí. Opět se vidí se svou první láskou Marsaili, dnes ženou jeho někdejšího nejlepšího kamaráda Artaira. Ani ona nejásá, že se vrátil.
Pustí se přesto do pátrání, i když velitel vyšetřování o to dvakrát nestojí. Ale jako kdyby i další podivná clona stále visela nad jeho hlavou a kryla i právě vyšetřovaný případ vraždy.

Peter May stvořil jedinečný román: mnohavrstevný, napínavý, děsivý, krutý i zářící, v němž překročil hranice detektivního žánru.
Vlastně pátrání po viníkovi není důležitým středobodem románu, tím je odhalení dávných vin a příčin současného stavu. Autor před čtenáře postupně klade jednotlivé okamžiky hrdinova života, aby dospěl k velikému a nečekanému závěru. Závěru, který všechny (a věřím, že i samotné románové hrdiny) překvapí, změní pohled čtenářů na řadu postav, znovu připomene zemitost a těžký úděl lidí žijících na nehostinném a přitom tolik magickém místě.
Velký příběh, výtečně napsaný ve skvělém překladu. Detektivka, která přesáhla hranice svého žánru, román, který přerostl své meze. Víc superlativ netřeba, další si doplní každý čtenář sám, kterého Skála Petra Maye uhrane, jako uhranula už pěknou řadu čtenářů.

Peter May českým čtenářům:Peter May (1951)
se narodil v Glasgow. Žije ve Francii. Původně se živil jako novinář. Když ve dvaceti sedmi letech vydal první román The Reporter (1978), byl požádán, aby jej přepsal do podoby scénáře pro seriál BBC. Od té doby se věnuje televizní tvorbě. Je jedním z nejúspěšnějších a nejplodnějších televizních scenáristů. Má na kontě více než tisíc položek, včetně seriálů The Standard a Machair. Vedle toho také píše romány. Šestidílná série „čínských“ thrillerů s dvojicí mladého čínského komisaře Li Yan a americké soudní lékařky Margaret Campbellové, těžící z rozdílů dvou odlišných kultur, mu vynesla celosvětové renomé.
Román Skála (The Blackhouse), první z trilogie odehrávající se v Mayově rodném Skotsku, vyšel v roce 2009 ve Francii, o necelé dva roky později ve Velké Británii, kde po vydání v září 2011 osm týdnů figuroval na britském žebříčku bestsellerů, byl prezentován v prestižním Richard and Judy Book Club, zvítězil v anketě o nejoblíbenější knihu podzimu 2011 a BBC plánuje natočit jeho filmovou verzi.
V září 2012 vyšel druhý díl trilogie s názvem The Lewis Man a v lednu 2013 její závěrečný díl – The Chessmen. Obě knihy se drží v top žebříčcích a jsou nadšeně přijímány světovým tiskem, recenzní ohlasy plné superlativů vycházejí v nejprestižnějších denících a jejich literárních přílohách.

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit