Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Facka, román o lásce, sexu a manželství, o rodičovství i fyzickém trestání dětí

Co si myslíte o fyzickém trestání děti? Všechno se vyvíjí skvěle. Maso voní, přátelé žertují, teplota už klesla pod úroveň drásavých veder. Piknik jak má být. Do té doby, dokud Harry nevlepí facku tříletému dítěti svých přátel, které vyděsilo jeho syna. Zábava zamrzne. Harryho vyšetřuje policie a čeká ho soud. Zdánlivě banální událost započne nečekanou spirálu sporů, které se točí kolem našich představ o rodině a výchově dětí. Odkrývají víc, než bychom si přáli.

facka

"Síla románu je skutečně ohromující," napsal o knize britský list The Guardian.

"Soud může změnit lidský život. Zároveň ukazuje život v Austrálii jako cvičení v liberalismu. Nikdo není ďábel, nikdo si nezaslouží být poškozen. Všichni mají dobré úmysly a každý dělá to nejlepší, co může. Ale zas a znova každý propadne hněvu".

Tsiolkas postupně dává slovo osmi různým vypravěčům, kteří se osudného pikniku zúčastnili, a dopřává čtenáři delikátní hru perspektiv.
Samotná facka a její následky všechny kolem přinutí, aby znova prozkoumali svoje vlastní představy, názory a touhy. Vyrůstá z nich silný román o lásce, sexu a manželství, o rodičovství a výchově dětí v jednadvacátém století. Facka je dráždivým příběhem o věrnosti, touze po štěstí a o mnohých podobách pravdy.

Všechny hlasy tohoto rozsáhlého, působivého a na mnoha místech překvapivě zábavného románu nás vedou za škrabošku milých úsměvů a dobrého vychování, do světa toho, co si lidé skutečně myslí.
-- The Australian --

Tsiolkas za svůj román obdržel několik cen — mezi jinými v roce 2009 získal Cenu spisovatelů zemí Commonwealthu , o rok později se Facka objevila v širším výběru nominací na Man Bookerovu cenu.

Facka | Christos Tsiolkas | Přeložil Tomáš Kačer | vydal Host, 2011

Ukázka z knihy:
https://issuu.com/hostbrno/docs/christos-tsiolkas-facka-ukazka

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Děti výchova Tsiolkas Chrisos

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit