A+ A A-

Václav Cílek – Makom – kniha míst

makom.jpgSlovo makom pochází z hebrejštiny. Znamená místo, ale je to spíš místo v srdci, protože vesmír jsou (jak se říká) hlavně vztahy. V kabale je význam slova makom ještě závažnější představuje šesté nebe, kde se vše předurčuje. Uprostřed šestého nebe je temná propast Daat Berija, z níž vychází hlas, jež dává poznání. Předkládaná kniha má prostší cíl.

Navazuje na knihu o krajinách vnitřních a vnějších a v první části se obrací k reálným místům k čarodějnému lesu u Kuksu, k paládiu ve Staré Boleslavi, k Vojtěšské huti na Kladně i k situacím, kdy Balkán je víc než celá Evropa. Ptáme se zde, kde žijeme a odkud pocházíme.

V druhé části, nazvané Zeitgeist duch doby nás víc zajímá, v jaké době to vlastně žijeme a kam směřujeme. V části třetí, nazvané Bohové, buddhové a trpaslíci se nám jedná zejména o trpaslíky, o to co nás přesahuje a co vůbec nezapadá do každenního života.

Kniha oceněna cenou Toma Stopparda za rok 2004.

Makom - kniha míst
Cílek Václav

Vydal Dokořán
Váz. s přebalem, 272, 16 stran barevné obr. přílohy, 75 fotografií a ilustrací

rozhovor s Václavem Cílkem
{audio}http://www.rozhlas.cz/radionaprani/archiv/_audio/00938510.mp3{/audio}

Komentáře  

# Horst 2016-10-11
Kniha mimořádného dosahu a tudíž nedoceněná. Cílek je skutečný duch a jeho hledání souvislostí je velmi inspirující a taky osvěžující - duchaq.
Citovat
# Kost 2015-09-25
Václav Cílek specifickým způsobem spojuje intelektuální a básnický pohled na svět, což činí jeho eseje zvláštní a přitažlivé. Dokáže vidět to, co nám často uniká.
Citovat
# JosefK 2013-12-05
Vzpomínám si na Cílkovou poznámku z knihy Makom, ve které popisuje svou navštěvu v jednom americkém muzeu. ....narazili jsme na výpravu mateřské školy. Čtyř- a pětileté děti seděly na koberci a se zájmem poslouchaly přiměřený výklad učitelek o islámských obrazech a jejich myšlenkovém světě. Již v tomto věku jsou vystaveny poznání mnohosti myšlenkových tradic a vedeny k úctě k nim. Měl jsem pocit, že takhle by měla fungovat i naše muzea a že i velmi malé děti jsou schopny si prohlížet i jiné věci než ilustrace k Rumcajsovi...Při vší úctě k Pilařovi a jeho ilustracím, mám osobně dlouhodobě pocit, že malé děti považujeme za polopice, v lepším případě za náhražku psů podle zdrobnělých citoslovců, kterými matky svoje děti zaplavují.
Citovat
# Milan 2013-10-07
O tom, jak se proměňuje čas, svědčí záměna psaní dopisů za psaní e-mailů. Od té doby, co mám elektronickou poštu, úřaduji déle. Do-stávám víc dotazů a pozvánek. Mísí se mi víc svět soukromých vztahů a úředních přípisů. V práci si vyřizuji tolik soukromých vzkazů, že doma pak sedím nad lejstry. Hranice soukromé a veřejné sféry jsou čím dál propustnější. Pracuji nepřetržitě a mezitím občas žiju. Stírá se mi pak hranice mezi kolegy a přáteli - na přátele mám méně času, ale část toho kamarádského pocitu dávám do pracovních vztahů. To je ta amor- fizace času. Neděle se podobá úterý, současný spoluautor významné společné publikace je najednou kamarádem. Ráno v práci e-mailem utěšuji kolegu, co ztratil místo, rodinný večer trávím nad výpisky z od-borného článku, který jsem měl číst ráno. Krásný večer na břehu řeky se sklenkou chladivého vína prožiji s japonským geochemikem, který právě projíždí Prahou cestou na nějaký kongres. Hovoříme o hudbě Toru Takemitsu a biogeochemickém cyklu síry. (Ukázka z knihy)
Citovat