Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Pirátství. Boje o duševní vlastnictví od Gutenberga po Gatese

piratstviNeocenitelná kniha na mnoha konkrétních příkladech dokazuje, že rozhodnutí, která činíme při hledání rovnováhy mezi vlastnictvím, tvořivostí a soukromím, budou formovat myšlení celého 21.století. Proto i tzv. pirátství, které není jen produktem digitální éry, by mělo vyznívat pozitivně. Pirátství dokazuje, že duševní vlastnictví — a jeho striktní rozdělení na oblast patentů a copyrightu — vzniklo jako reakce na specifické dobové tlaky, a proto je lze zásadně upravit, ba dokonce zcela zrušit.

Adrian Johns ve svém objemném díle dokládá, že kdekoli se otevře nový terén a zájem publika není dostatečně uspokojen, rodí se padělky – ať vládne osvícenství nebo postmoderna, ať se to týká se umění, vědy či byznysu.

Johnsova kniha je důležitou připomínkou toho, že dnešní krize duševního vlastnictví není bezprecedentní, a nabízí přehled potenciálních přístupů k jejímu vyřešení.

Například společnost The Motion Picture Association of America uvádí, že v roce 2005 přišel filmový průmysl kvůli internetovému pirátství údajně o 2,3 miliardy dolarů. Adrian Johns však ukazuje, že pirátství má mnohem delší a bohatší historii, než jsme si mysleli. Historii dlouho zapomenutou a málo pochopenou.

Johns popisuje boje o duševní vlastnictví od dob prvních tiskařských technologií v šestnáctém století až po internet ve století jednadvacátém. Jeho kniha překypuje detaily a širšími souvislostmi, které přispívají k současným debatám na téma volného přístupu k informacím a jejich užívání, svobody kultury atp.

Pirátství je pozitivní jev ve společnosti.
Pirátství podle autora vždy stálo v centru pokusů nastolit rovnováhu mezi kreativitou a obchodem a bývalo jak stimulem sociálních, technologických a duševních inovací, tak i jejich nepřítelem. Od Cervantese po Steva Wozniaka, od Marie Callasové k Windows, od nechvalně proslulé ulice Grub Street ke Googlu — žádná kapitola dějin pirátství neunikne Johnsově analýze v knize, jež se bezesporu stane základním pramenem k tomuto tématu na mnoho dalších let.

Pirátství. Boje o duševní vlastnictví od Gutenberga po Gatese / Adrian Johns / Přeložili Lucie Chlumská a Ondřej Hanus / Host, 2014

Komentáře  

# John 2015-01-24
K tomu pirátství. Pamatuji se na silniční havárii auta převážejícího jogurty. Jogurty ležely všude kolem a někteří kolemjdoucí si je brali. Když pominu výši škody tak to byla v každém případě krádež. No a teď si představte, že jdete kolem, jogurt si nevezmente, ale za rohem řekntete jinému kolemjdoucímu kde ty jogurty jsou. Podle soudu jste se museli evidentně dopustit trestného činu, protože jste mu "zpřístupnili" jogurty, které si pak mohl ukradnout.
Jistě, shromažďování odkazů na jednom místě usnadňuje nalezení filmů. Jen nechápu, proč ještě nejsou zavření manažeři z Google a Google jako firma není trestně stíhán.
Citovat
# JosefK 2013-04-23
Nevěřte v ušlechtilý motiv činu, pokud se dá najít nízký. Edward Gibbon
Citovat
# Dana 2013-04-23
Četla jsem to v němčině. Připadá mi to jako návrat inkvizitorů. Jediný správný názor je náš, jinak vás upálíme!
Citovat
# JAn 2013-04-22
K tomu katolickému blabolení se hodí nejvíc citát z knihy pana Žáčka, ktzerou jsem tady před chvíli četl:
Při čtení knih se musí přemýšlet, a to většinu lidí obtěžuje; většina nechce přemýšlet, protože myšlení bolí – oni vyžadují příručky s jednoduchými návody k použití světa, svých bližních,
i sebe sama.
www.citarny.cz/index.php/nove-knihy/knihy-dospeli/knihy-souvislosti/4719-jiri-zacek-strazce-majaku
Citovat
# Kamill 2013-04-22
Církev katolická a papežové pochopili už dávno, že nejlíp bylo ve středověku a snaží se to napravit. Tupé stído se líp ovládá. Tak se zdá, že František ukázal svoji pravou tvář. Nejde o chudé, jde o církev. V prvé řadě.
Citovat