Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Knížky Miloše Zemana a jeho nejlepší bonmoty

Tato země je naše. Takový název nenese jen nová kniha rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem z roku 2016, ale v podstatě každá kniha Miloše Zemana, každý jeho projev.

tato zeme je nase zeman

Tato země je naše aneb 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem

Miloš Zeman je téměř tři a půl roku hlavou státu. Za tu dobu společností hýbala celá řada témat, na světové scéně se odehrálo několik krizí, z nichž mnohé budou ještě dlouho pokračovat. Třetí český prezident má jasně vyhraněné názory, za kterými si stojí klidně i proti všem. Migrační krize, občanská válka na Ukrajině, Rusko a jeho zahraniční politika, válka v Sýrii, islámský radikalismus a hrozba dalších teroristických útoků, neobjektivní veřejnoprávní média či zavřené dveře na Hrad pro amerického velvyslance. Nejen tato palčivá témata byla předmětem pětadvaceti rozhovorů, které spolu s dosud nepublikovanými fotografiemi tvoří tuto unikátní knihu.

Tato země je naše - 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem / Jiří Ovčáček, Radim Panenka a Miloš Zeman / Olympia, 2016

zpoved informovaneho optimisty zeman

Miloš Zeman - Zpověď informovaného optimisty. Rozhovor s Petrem Žantovským

Jako člověk jsem spokojený, jako občan ne.“ „Jsem eurofederalista, a tedy odpůrce evropského superstátu.“ „Když se dva perou, musí tu být někdo, kdo je uklidní: a to je prezident.“
To a mnoho jiného říká ve své nové knize Miloš Zeman, bývalý předseda sociálních demokratů, předseda parlamentu i premiér.

Miloš Zeman je otevřený, ale nespoléhá na dobře znějící bonmoty. Jeho hodnocení posledních deseti let života v našem státě, těch deseti let, během nichž nebyl ve vysoké politice, a má tedy právo je hodnotit jakoby zvenčí, ale zainteresovaně, stojí za pozorné čtení. Miloš Zeman glosuje toto období v české politice i ekonomice a prezentuje své myšlenky týkající se úřadu prezidenta a své případné pojetí výkonu této nejvyšší ústavní funkce. Dává ale také nahlédnout – a to nečekaně upřímně – do svého soukromí, provádí nás úskalími své osobnosti, nebojí se nahlas pojmenovat své slabosti… Tato zpověď je korunována laskavým vyznáním jeho dvěma dětem, dospělému synovi a dospívající dceři. Miloš Zeman se nám tu představuje jako člověk, se kterým je příjemné a inspirativní pobýt v rozhovoru.

Ostatně právě v tomto duchu mluví novinář Petr Žantovský, který s Milošem Zemanem toto knižní interview připravil: „Je to už naše druhá společná kniha, ta první vyšla před deseti lety, když Miloš Zeman opouštěl politiku a odcházel na Vysočinu. Dnes se z Vysočiny do politiky vrací a já mám pocit, jako by těch deset let ani neuběhlo. Jako bychom ten nepřetržitý dialog teprve včera nakrátko ukončili, abychom se k němu dnes vrátili. O ta léta starší… a snad i moudřejší."

Miloš Zeman - Zpověď informovaného optimisty / rozhovor s Petrem Žantovským / Miloš Zeman / Čas, 2012

jak jsem se mylil v politice

Jak jsem se mýlil v politice / Miloš Zeman

Kniha politických vzpomínek známého českého politika Miloše Zemana. Miloš Zeman ve své knize vzpomíná na svůj život od dětství až po penzi, kterou tráví v Novém Veselí na Žďársku. V rámci přílohy jsou v knize zařazeny také jeho politické projevy.

Jak jsem se mýlil v politice / Miloš Zeman / Ottovo nakladatelství, 2005

 


NEJLEPŠÍ NONMOTY MILOŠE ZEMANA:

1. „Člověk dospívá v okamžiku, kdy začne místo lásky své soky nenávidět.“
2. „Rodinné zoufalství má svoji hloubku; štěstí nepovznáší k velkým činům.“
3. „Dospělý je ten, kdo se o sebe umí sám postarat.“
4. „Čistá láska může přežít jen tehdy, když není opětována.“
5. „Víra je otroctví; každé náboženství, každý chrám není nic jiného než otroctví ducha s otevřenými dveřmi. Nejsme schopni odejít, ani vejít.“
6. „Válka je něco, co vytváří dav, národ, politikové, ideologové církve. Mír musí vytvořit vítězná strana.“
7. „Láska je vždy následována stínem strachu z AIDS.“
8. „Lidstvo nepotřebuje novináře ani náboženství. Lidstvo potřebuje víc rozumu.“
9. „Setkání dvou lidí je dočasné, zatímco spojení člověka s vesmírem je věčné.“
10. „Chudoba je největší zločin sociálního státu, všechny ostatní zločiny jsou zrozeny z chudoby ducha.“
11. „Hříchem je, nežít každý den, jako bychom měli zítra zemřít.“
12. „Člověk, který je blbec, nemůže být ani inteligenti, půvabný, ani krásný. Jeho život bude tragédie.“
13. „Člověk bez lásky může být bohatý, zdravý, slavný a může získat moc, protože neví nic o skutečných hodnotách.“
14. „Život není utrpení ani štěstí. Cizí život je prázdné plátno, a pokud to umíte, můžete ho všem sebou zaplnit.“
15. „Život je příležitost zbohatnout. Život je obrovský poklad, a člověk jej prožírá a prochlastává.“
16. „Svět dítěte je plný nevinnosti a čistoty, když postupně vykročíme na cestu dlážděnou lží a proradností, dozrajeme nejen tělesně, ale i duševně.“

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit