Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Vyznanie. Bývalý arcibiskup Bezák o rozkrádání a podvodech katolické církve

bezak vrabcova vyznanieJeden z mála odvážných a čestných lidí v katolické církvi, odvolaný a katolickou církví pronásledovaný arcibiskup Róbert Bezák přibližuje ve své knize svůj pohled na dění v katolické církvi a fungování jejích struktur. Arcibiskup píše o svém životě, ale také mluví o dění v Trnavské arcidiecézi po jeho nástupu do čela arcibiskupského úřadu v roce 2009. Čtenář na základě faktů zjišťuje, že svět církvi se skoro vůbec neliší od světa politiky, neboť v něm hraje velmi důležitou roli touha po moci a penězích a vlastní víra v Krista se tak stává jen krycím pláštíkem hry o moc.

Jak řekla autorka knihy novinářka Marie Vrabcová, kniha je příběhem oblíbeného kněze, který byl odstraněn jako nepohodlný.
"Zaujala mě rovnost kněze, který se nezahrnul do struktur a stál si za svojí pravdou. Ten kdo má pravdu, má právo za ni bojovat, ne mlčet, "řekla novinářům. Psaní knihy byla podle ní povinnost ukázat, že lidská důstojnost je důležitější než systém. "Bezák se pustil do boje se systémem. Zatím nevyhrál, "uvedla ale, že se v žádném případě nejedná o konečnou prohru.

Bezáka vysvětili za biskupa 6. června 2009. Z řízení Trnavské arcidiecéze ho odvolal papež Benedikt XVI. 2. července 2012. Rozhodl se tak na základě apoštolské vizitace, která se uskutečnila 22. ledna až 1. února 2012.

Bývalý arcibiskup Róbert Bezák je osobností, jakých je na Slovensku málo a jakých tato země bytostně potřebuje. Jeho vyštváním ze Slovenska se konečně mnoha lidem otevřely oči.
Bezák by měl působit v italském Busollengu nedaleko Verony v klášteře řehole redemptoristů, jejímž je členem. Redemptoristé tam spravují Sanktuarium Marie ustavičné pomoci. Bussolengo se nachází nedaleko jezera Lago di Garda.

O Róbertu Bezákovi natáčí film s názvem Arcibiskup český režisér Petr Minařík. Hotový bude začátkem roku 2014.

-------------------------------
„Keď som sa opýtal, či arcibiskup Sokol môže stavať taký obrovský penzión v rodných Jacovciach bez toho, aby vysvetlil pôvod peňazí, nuncius povedal, že môže, keď na to má,“ odpovedá Bezák v knihe. „Videl som, že som bezmocný a nemá zmysel bojovať za túto vec, lebo kompetentným na nej nezáleží.“

Podobne hovorí bývalý trnavský arcibiskup aj o vzťahu s predsedom Konferencie biskupov Slovenska Stanislavom Zvolenským. „My dvaja si nemáme čo povedať, lebo pohľadom na hodnoty a ich prežívaním sme celkom rozdielni. A keďže sa všetci ostatní biskupi postavili do jedného šíku, ani od nich nemôžem očakávať nič.“


https://www.youtube.com/watch?v=gjQ-9SqK1Mk&list=UURQixvPkKQysRMb7-7T8kHw

Vaše názory  

# Karla
Cituji Jiří:
Jde o problém slovenské ŘKC. Ne ŘKC jako celku, byť elementy ze Slovenska mají napojení na kruhy ve Vatikánu.

No jasně a papež, který všechno potvrdil, je taky Slovák, co? )))
| Quote
# Jiří
Jde o problém slovenské ŘKC. Ne ŘKC jako celku, byť elementy ze Slovenska mají napojení na kruhy ve Vatikánu.
| Quote
# Karla
Jak vidno, katolíci se lividují už sami mezi sebou ))
| Quote
# Karin
Zdrcující zpráva OSN (únor 2014) požaduje, aby Vatikán "okamžitě odstranil" všechny kněží, o nichž se ví, že zneužívají děti či o nichž se to podezřívá. Vatikán na zprávu reagoval zlobně. Uvedl, že ji prostuduje, a vyjádřil politování, že OSN zasahuje do záležitostí katolické církve.www.theguardian.com/world/2014/feb/05/un-denounces-vatican-child-abuse
| Quote
# Miloš
Dodnes se ti lidé soudí a marně. Jak mohou věřit ve spravedlnost, když oni na tom stráví desítky let soudních tahanic, nervů a církev si přijde, řekne si, co chce a stát jí to prostě dá. Tohle Bůh rozhodně nechce a jak řekl jeden můj starý kolega, který je od nátury trochu ráznější: `Teď by měl přijít Pán Ježíš a nakopat jim prdel
| Quote
# Marcel
Oficiální odpověď na tuto otázku neznáme. Pokusím se o shrnutí nejčastěji se objevujících hypotéz:
1/ Snaha o zprůhlednění finančích poměrů v trnavské arcidiecézi poté, co vystřídal svého předchůdce Jána Sokola.
2/ Svěcení homosexuálně orientovaných mužů na kněze. Této problematice se nejnověji věnuje Imrich Gazda, který mj. konstatuje, že "nie sú verejne známe žiadne Bezákove slová ani skutky, ktoré by vytvárali dôvod k pochybnostiam o jeho pravovernosti v tomto bode."
3/ Neokázalé chování. To však považuji za projev radikálního přijetí Kristova evagelia.
Podstatným impulzem k procesu odvolání byly stížnosti, o nichž se zmínil ve svém vyjádření apoštolský nuncius na Slovensku.
| Quote
# Marcel
www.robertbezak.eu/
Webové stránky o Róbertu Bezákovi
| Quote
# John
VZKAZ PRO DUKU OD PAPEZE
Papež František dnes ostře odsoudil materiální bohatství. Na setkání s učiteli náboženství z celého světa řekl, že majetek snižuje u člověka lidskost. "Pokud se věci, peníze, světskost stanou středem života, pohltí nás a my ztrácíme lidskou identitu," podotkl nejvyšší představitel římskokatolické církve. Papež připomněl evangelium, ve kterém je řeč o boháči, který pořádá hostiny a nevidí žebráka u svých dveří. "Nemá v textu jméno, je to jen boháč," poznamenal papež. V minulých dnech se ve Vatikánu konal světový kongres katechizmu v rámci "roku víry" a "nové evangelizace". Sešlo se tam asi 20.000 učitelů náboženství. Výuka náboženství u dětí, mladých a dospělých je prioritou církve v době, kdy lidé nemají ani základní znalosti o víře, a to ani mnozí pokřtění obyvatelé západních zemích.
| Quote
# Marie
Úžasný a statečný člověk. Bohužel církev je jiná, lakotná a plná touhy po moci. Má ve všem pravdu. Jsem věřící, ale poznání, které nám vyjevil pan arcibiskup je krutá pravda.
| Quote
# Kristýna
Díky Bohu za takové lidi!
| Quote
# Janička
Když někdo v naší společnosti intelektuálně, povahově nebo morálně vyniká, tak ho neposouváme dopředu, ale mstíme se mu a snažíme se ho zbavit. Odvolání Bezáka a jeho vyštvání ze Slovenska není ostudou slovenských biskupů, ale celé katolické církve, která jen potvrzuje o co jí skutečně jde.
| Quote
# Roman
Kromě knihy Vyznanie vyšla na Slovensku v těchto dnech také druhá kniha pod názvem Medzi nebom a peklom, která přibližuje Bezákovy názory na různá témata.
| Quote
# Roman
To co se děje na Slovensku je stejné jako u nás. Na prezentaci knihy Bezák kritizoval vysoce postavené duchovní, kteří podle něj po dlouhém působení v úřadu ztrácejí kontakt s veřejností a prý neznají skutečný život lidí. "Na mé kolegy začíná působit syndrom biskupů. Spolupracovníci vytvoří kolem nich určitý val. Měli byste se ptát biskupů, kolik stojí litr mléka nebo benzinu," řekl Bezák. Slovenská média po sesazení Bezáka upozornila, že slovenští biskupové se svého kolegy nezastali. Konference biskupů Slovenska odmítla knihu komentovat
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit