Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Rodit jinak, rodit doma. Porod není zdravotnický zákrok

marek nova doba porodniSoučasný trend velkoporodnic, tak jako nadnárodních monopolů a obřích hypermarketů, je neblahý, a ve svých dlouhodobých důsledcích přímo totalitární a škodlivý. Současná společnost je taková, jaká je, „díky“ tomu, že porodnictví v minulém století (bez lásky, jak dodává Michel Odent) cele převzali muži, kteří také byli porozeni traumaticky (a když celé hodiny plakali na kojeneckých odděleních, stresové hormony neumožnily dokončení strukturálního vývoje jejich mozků), a ti pak umí jen soutěžit a nikdy nepřiznat chybu… protože si vnitřně nejsou jisti sami sebou), a které naučili jen operovat a být experty na nemoci: nikdo ze současných porodníků se na škole nedozvěděl nic o přirozeném, nemedikalizovaném porodu.

Šokující film o porodech
Když byl v rámci diskuse nad výsledky konference Přivádíme děti na svět promítnut výukový flm Ministerstva zdravotnictví z 80. let, šokovaní přítomní, zvláště muži, téměř odvraceli oči. Bylo to horší než horor. Jak vyplynulo z následné diskuse, tento instruktážní ¤lm se stále promítá studentům na středních i vysokých školách. Velmi názorně předvedl onen odosobněný, ve svých důsledcích naprosto necitelný přístup lékařů k ženě-rodičce. Detaily holení pubického ochlupení, nástřihu hráze, aplikace anestezie atd. byly tak věrohodné, až mrazilo. Na závěr jásal optimistický komentář: … a šťastná žena čeká, až jí přinesou ukázat její děťátko!
Ale na plátně přitom bylo vidět bledou, nehybnou, zdrogovanou bytost bez sebemenšího zájmu o cokoli.

Marsden Wagner to vidí jasně:
Lékaři nahradili u normálních porodů porodní asistentky, ale výsledky výzkumů ukazují, že porodní asistentky poskytují bezpečnější péči. Nemocnice nahradily domov, ale výsledky ukazují, že pro normální (fyziologické) porody jsou domov a porodní centra umístěná mimo nemocnici stejně bezpečné a vykazují v průběhu porodu méně zásahů, které nejsou nezbytné. Členové rodiny byli z procesu porodu vyřazeni a nahrazeni nemocničním personálem, ale výsledky výzkumu prokazují, že, jsou-li přítomni
členové rodiny, porod je rychlejší, snazší, méně bolestivě pociťovaný a doprovázený menším počtem komplikací.
Jak vypadá situace v českých porodnicích na počátku třetího tisíciletí? A jak mohou ženy rodit lépe, aby měly spokojené a zdravé děti?

Kniha ke stažení zdarma: https://www.baraka.cz/Marek/knihy/pdf/nova_doba_porodni_kapitola.pdf

Další informace o autorovi: Blog Vlastimila Marka

Povídání Vlastimila Marka na Youtube: https://www.youtube.com/user/GentleGorillaTube

Vaše názory  

# Dana
Dnes neexistuje žádná studie, která by vyhodnotila úmrtnost porodů doma. Z toho vyplývá, že jakákoliv diskuse kolem nerizikových těhotenství je irelevantní. Navíc tady existují další fakta, která mají vliv na zdravý vývoj dítěte a jedním z nejdůležitějších je psychická pohoda a klima při porodu.
| Quote
# EvaK
Osobně jsem rodila dvakrát ve dvou různých nemocnicích ve dvou městech. A mohu zodpovědně říct, že něco tak stresujícího jsem nečekala. A to nehovořím o tom, co si matka musí projít, když se do nemocnice přihlašuje. Měla jsem pocit že jsem jen obyčejné číslo a ne člověk. Druhý porod v roce 2009 byl ještě horší jak v roce 2007. Loni jsem byla u porodu doma. Opravdu se to nedá srovnat po všech stránkách.
| Quote
# Milena
Osobně s tím souhlasím. Je to věc jak matky tak otce, rozhodnout se, kde jejich dítě spatří svět. Jestli mezi nejbližšími nebo v cizáckém prostředí supermarketových nemocnic. Jen se bojím, že lékařská lobby v honbě za zisky, bude tyto názory tvrdě atakovat a zneužívat. Celá tisíciletí se děti rodily doma a dnes by klidně mohly dál, stačí jen připravit zdravotní systémy pro riziková těhotenství. Ale ty by se mohla stejně konat v nemocnicích. Proti tomu přece nikdo není.
| Quote
# Dana
bylo by dobré, kdyby se k této věci vyjadřovaly jen ženy a doufejme, že nejsou tak hloupé, aby věděly, že přístroje a možnosti, které způsobily, že je tak nízká úmrtnost dětí u porodu, jsou v nemocnici. Jinak je riziko velké a vydržet se to v těch ústavech dá!
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit