Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Brainwash aneb historie a praktiky vymývání mozků a ovládání mysli

brainwashingO vojácích Albert Einstein velmi přiléhavě řekl, že pochodující voják dostal svůj mozek omylem, protože mu stačí k životu mícha. Má samozřejmě pravdu, že takoví lidé mají svůj mozek vypraný do čista, jako Arielem. Je to ovšem důsledek důkladných praktik, kterým se dnes říká brainwashing.

Kniha historie ovládání mysli a vymývání mozku je fascinující přehled vývoje a podob brainwashingu od jeho počátků až po dnešek, kdy jde o víc než žhavé téma – podle expertů totiž sebevrazi z řad Al- Kajdy či palestinští atentátníci prokazují znaky vymývání mozků za pomoci technik, které některé organizace zdokonalují již řadu let.

Nejde ale jen o praktiky tajných služeb a teroristických organizací, které Dominic Streatfield mapuje na základě donedávna utajovaných materiálů MI5, MI6, CIA a amerických a britských armádních zpravodajských složek. Je zajímavé, že se poprvé o brainwashingu, jako skutečného nástroje ovládání lidí, hovoří až v souvislosti s korejskou válkou.

Kniha si také klade otázku zda vůbec brainwashing existuje. Zda nejde jen o výmysly novinářů, kteří v mnohých  exemplářích sami vykazují prvky vymytého mozku, protože noviny, potažmo média, jsou pro vymývaní mozků jak dělaná.

Kniha Brainwash ukazuje, že manipulace s lidským myšlením je ve skutečnosti fenomén, se kterým se můžeme setkat jak v celé historii lidstva, tak v dnešním každodením životě a před kterým není zcela bezpečný nikdo. Koneckonců mediální hysterie lží, polopravd a zavádějících informací jsme viděli jak po 11.září, tak v Afganistánu, Iráku, Libyi a při politických volbách.

Co je brainwashing
Vymývání mozků nebo též brainwashing je technika směřující k ovlivňování jednoho nebo více lidí tak, aby změnil svoje názory nebo chování, a to ve prospěch toho, kdo brainwashing provádí. Nejčastější důvody této snahy jsou politické, náboženské nebo finanční. Podobné techniky ovlivňování jsou v některých zemích a dobách používány i při policejním a soudním vyšetřování, psychiatrické léčbě, výchovném působení zejména na děti nebo na odsouzené. Pro ovlivnění lidí jsou používány metody jako spánková deprivace, zvukové a filmové smyčky pouštěné stále dokola, drogy, společenská izolace, tvrdý režim a dril, týrání hladem, žízní, zimou a emocemi, které vyvolává bezmocnost. Zůstává otázkou, zda vůbec existují techniky, které jsou s to měnit lidské myšlení do té míry, aby mohly být nazývány brainwashingem. Tato otázka je čas od času znovu rozebírána.

Brainwash |
Streatfield Dominic | Vydala Mladá Fronta,  2009

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... brainwashing Streatfield Dominic

Vaše názory  

# Ata
Ja mam taky problem z vymazanim pameti a davani nejakych lzi.Precitala som si clanky na ovladani mysli.Chcela by som sa opytat ze ako sa da ta vec z hlavy odstranit.Ze to moze byt v hlave alebo v usnom laloku.Cloveku su prehravane veci stale dokola.Pocuje hlasy v uchu chlad teplo klepanie.Jednoducho manipuluju mi s celym telom.Mohol by mi niekto poradit ako sa toho zbavit?Citala som ze sa moze ist na EEG.Kde je sledovani mozog ako pracuje.Je tym riadeny aj moj priatel.
| Quote
# Bohumil
Manuál jak pochopit systém pro vymývání mozků, principem je zde trest a odměna, uděláš chybu, jsi potrestán a neuděláš chybu tak jsi odměněn, to je základní princip vymývání lidských mozků. Po ukončení dlouhého teoretického vymývání mozků na vysoké škole, následuje logicky praktické vymývání mozků v zaměstnání, svatý nadřízený zde má vždy svatou pravdu, i když vám právě lže, to je praxe, pokud se slepě neřídíte svatými pokyny nadřízeného, který vám lže, jako když tiskne, tak dostanete brzo jistě výpověď, protože pokora zaměstnanců je základem pro fungující otrokářskou společnost, je třeba se naučit držet hubu a krok, jak svatí nadřízení pískají, tak musí podřízení i správně tancovat.
| Quote
# peggy
prosim chci se zeptat, kde seženu tuhle knihu?
| Quote
# kaja
Knihy se prodávají v knihkupectvi
| Quote
# Kája
Otrokům dovoleno předstírat, že o něčem rozhodujou. A přitom si ani nemůžou vybrat, jestli jim bude vládnout CocaCola nebo Pepsi.
| Quote
# GVKB
Vymývání mozků pomocí lží, kterým věříme to je svatá ideologie, je opravdu těžké nalézt počátek, kdy se lidem začal pomocí ideologie vymývat mozek, nejspíše najdeme počátky u primitivních mýtů a kultů později začíná vznikat náboženství a dneska je zde politika a reklama.
Vše co zde existuje, je zde díky nějaké příčině, pokud se zamyslíme, jak vzniklo vymývání mozků tak zjistíme, že příčinou byla snaha parazitovat na druhých a proměnit druhé v hostitele na kterém je možné snadno parazitovat.
Ten kdo slepě něčemu věří, se stává hostitelem pro parazity, a je jedno jestli tím parazitem je díky reklamě podnikatel, nebo díky politice je parazitem politik.
Silný pohlavní pud donutí člověka k tomu, aby on vymýval mozek druhým, pomocí lží si zde pro sebe snadno zajistí dostatek toho, co miluje a potřebuje, dobrota přeci žebrota je.
Když staré lži už nepřinášejí mocným a bohatým lidem veliký užitek, tak je nahradí novou lží a tak došlo k tomu, že se nahradilo náboženství politikou, budoucnost je zde v tom že se stará politika nahradí reklamou.pokračování..
https://iskcon.eblog.cz/269
| Quote
# Miloš
Pojem brainwashing asi zná každý, zpopulárněl v roce 1951, když jej autor Edward Hunter použil v názvu své knihy Brainwashing in Red China, kde popisoval Maovy metody při přebírání moci.

Nejznámější využití této techniky “vymývání mozku” bylo za korejské války, kdy čínští experti obraceli naruby mysli válečných zajatců. Četl jsem o tom zajímavé věci. Nejsnáze se mozky vymývaly a naruby obracely nábožensky založeným Američanům, skoro vůbec to nešlo se skeptickými Brity. Je zřejmě jednodušší nahradit jedno dogma druhým, než přesvědčit někoho s vlastním názorem.
| Quote
# GVKB
https://www.youtube.com/watch?v=SSegNWKd2N4
Vymývání mozků pomocí lží, kterým věříme to je svatá ideologie, je opravdu těžké nalézt počátek, kdy se lidem začal pomocí ideologie vymývat mozek, nejspíše najdeme počátky u primitivních mýtů a kultů později začíná vznikat náboženství a dneska je zde politika a reklama.
Vše co zde existuje, je zde díky nějaké příčině, pokud se zamyslíme, jak vzniklo vymývání mozků tak zjistíme, že příčinou byla snaha parazitovat na druhých a proměnit druhé v hostitele na kterém je možné snadno parazitovat.
Ten kdo slepě něčemu věří, se stává hostitelem pro parazity, a je jedno jestli tím parazitem je díky reklamě podnikatel, nebo díky politice je parazitem politik.
Silný pohlavní pud donutí člověka k tomu, aby on vymýval mozek druhým, pomocí lží si zde pro sebe snadno zajistí dostatek toho, co miluje a potřebuje, dobrota přeci žebrota je.
Když staré lži už nepřinášejí mocným a bohatým lidem veliký užitek, tak je nahradí novou lží a tak došlo k tomu, že se nahradilo náboženství politikou, budoucnost je zde v tom že se stará politika nahradí reklamou.
Pravdou je že vše živé miluje růst hmotný a duševní, to co je veliké totiž může snadno manipulovat s tím co je malé.
Mnohdy se setkáváme s nejrůznějšími sektami, které se snaží velmi mnoho o získávání svých obdivovatelů a stoupenců, každá sekta se zaměřuje na jiný druh lidí, někteří chodí po bytech a zvoní u dveří, jiní zase pořádají veliké akce a snaží se získat pozornost, většinou nemají rádi, pokud je označíte jako sektu.
Sekta to je obrazně malá ideologická larva, která se snaží vyrůst a proměnit se v náboženství, vše veliké bylo na počátku malé a tak z malých sektářských zárodků vzniklo každé veliké náboženství a každé veliké politické uskupení.
Nejspíše mnozí z vás hledají smysl svojí existence a chtěli by si dobře žít a být šťastní každý den?
Nejprve si zmapujete to co je vám snadno dostupné a ochutnáváte nejrůznější svaté ideologie, které vám slibují zázraky pomocí jednoduchých postupů.
Jenže zázraky se nedostavují a vy poznáváte, že jste byli podvedeni mazanými podvodníky a místo slibovaných zázraků je zde jenom váš pláč a smutek.
Celý problém je totiž v tom, že se snažíte dosáhnout podstatné životní změny v párové rodině, to je, jako kdybyste chtěli létat, a neměli jste křídla?
Jenom veliká rodina, ve které žijete od dětství, vám dá křídla, a vy se povznesete nad realitu, ve které jste jenom loutkou, se kterou mnohé snadno manipuluje.
Podívejte se na delfíny, oni jsou velmi šťastní díky tomu, že žijí od dětství ve veliké rodině, je to naprosto přirozené a právě v té přirozenosti je cesta k spokojenosti.
Jakmile je zde mnohé co není přirozené je zde i hledání přirozenosti a když nenajdeme originál, použijeme často nějakou náhražku.
Starého psa již nikdo novým kouskům nenaučí, většina lidí se bohužel zajímá o změnu svého života v době, kdy jsou staří jak tělesně tak i duševně.
Je to jako spravovat staré auto, jednu věc zde spravíte a jiná věc se brzo zase rozbije.
Zázraky jsou v pohádkách, v realitě je vše většinou podřízené nějakému jednoduchému přírodnímu nebo vesmírnému zákonu.
To veliké má moc nad tím malým, vesmírné a přírodní zákony jsou veliké, tak mají nad námi velikou moc.
Náš život to jsou hlavně vztahy, právě špatné vztahy způsobují naše deprese a jiné zdravotní a ekonomické problémy.
Jde o to mít správné množství existenčních vztahů ve veliké rodině, kde je více lidí a oni se spolu milují a navzájem si pomáhají v nouzi.
V párové rodině je jenom jeden vztah a on není existenční, protože není problém se rozvést a založit nový vztah, mnozí to tak dělají a děti tím mnoho trpí.
Armáda kdysi velmi dávno násilím zničila veliké rodiny a donutila násilím lidi k tomu, aby žili v párové rodině, protože to armádě vyhovovalo.
Jak čas pomalu ubíhal, lidi zapomínali na to, jak se jim dobře kdysi žilo ve veliké rodině, a začali věřit podvodníkům a uctívali fetiše, nebo pili alkohol.
Ve velikých městech by léky na uklidnění mohli lidé konzumovat, tak jako konzumují potraviny, protože je zde každý neklidný a nešťastný.
Kořenem všeho zla zde je armáda, ona ze šťastných lidí udělala nešťastné vojáky, protože takový voják myslí jenom na vítězství a zisk; moci, bohatství, slávy, atd.
Dokud budeš myslet, jako zlý voják do té doby zde bude mnoho toužení a tím i mnoho soužení.
Daně to je typicky vojenský přístup k tomu jak z lidí udělat nešťastné vojáky, čím více lidé pracují, tím více musí odvést elitě daní.
Elita z daní zaplatí armádu, ve které jsou; vojáci, byrokrati, soudci, policajti, učitelé, doktoři, atd.
Ten kdo je placen přímo z daní to je jenom bezvýznamný voják a on slouží elitě tak, aby se ona měla dobře.
Moc nad druhými to je silná návyková droga, a když někdo musí elitu opustit, má tak silné deprese, že mnohdy spáchá sebevraždu.
Svět, ve kterém dosud většina lidí existuje, je světem kde všemu kralují návykové drogy a ten kdo je nemá, má pochopitelně silné deprese.
Doktor vám nemůže dát na vaše deprese vysokou funkci, po které tolik toužíte, on vám dá jenom prášky, které utlumí duševní bolesti.
V mnohém to připomíná sex s prezervativem, kdy se bojíme mít děti, protože dítě to je problém.
Pro vojáka je dítě problém, protože on musí přeci bojovat a vítězit, jestliže zde bude veliká rodina, tak dítě nebude problém.
V minulosti zde bylo mnoho experimentů s lidskou kulturou a čas nám ukazuje, že jenom domorodci v pralese jsou ve veliké rodině spokojení.
V tropickém pralese má totiž každý člověk tolik problémů s živými primitivními bytostmi ve svém okolí, že zde nemůže vzniknout armáda.
Armáda znamená čekání na rozkaz, jenže v tropickém pralese nelze čekat, protože to by vás moskyti sežrali za živa.
Uvědomili jste si někdy, že celý váš život to je jenom čekání na mnohé, protože se s vámi zachází jako s bezcennou loutkou!
Čekání je zdrojem mnoha depresí, protože nám schází jistota a bojíme se o svoje investice.
Mnohdy se hovoří o tom, že je člověk svobodný a že může, pokud opravdu chce mnohého dosáhnout?
To je jenom ideologická ubohá propaganda, která maskuje to, že náš zlý osud je většinou stanoven již při našem narození a je velmi obtížné jej trochu změnit k lepšímu.
Existujeme ve vojenském systému, kde elita smí vzít atomové bomby a hodit je na města kde žijí lidé, nebo smí postavit vyhlazovací obrovské tábory.
Druhá světová válka ukázala to, že jsme jenom loutky, se kterými se zachází hůře než s dobytkem.
Dobytek se přiveze na jatka a zde se hned porazí, naopak lidi v koncentráku před svojí smrtí dlouho mnoho trpěli hladem a nemocemi.
Co je dovoleno mocným to je zapovězeno bezmocným, to platí tam kde je armáda a pokud se někdo ozve, tak je zavřen za mříže a zde pomalu umírá.
Jde o to, aby každá rodina, měla svůj dům a svoji půdu, na ochranu musí mít taky zbraně, aby se mohla bránit před parazity.
Otrok nesmí mít zbraň, tu smí mít jenom pán a on tou zbraní zabije neposlušného otroka.
Je na světě tolik prostoru, který by se mohl použít na výstavbu nových farem, kde by spokojeně žili veliké rodiny.
Veliké město je zdrojem mnoha velikých problémů, protože je zde mnoho drog a kriminality.
Veliká města to byli kdysi veliké vojenské pevnosti a hradby chránili města před nepřáteli.
Člověk je lovec a potřebuje svoje teritorium, ve kterém má svoje výhody a tím i svoje životní jistoty.
| Quote
# Zdeněk
Málo jídla spojené s namáhavou fyzickou prací sníží u vojáků hladinu cukru v krvi, čímž se nervová soustava stane citlivější, následuje fáze zahlcení informacemi, bombardování otázkami atd., kdy může dojít i k akceptaci převrácené logiky. Následují hodiny pochodování nebo meditace, kdy se voják uvede do stavu jakési sebehypnózy a ideální námořník, vrah, vykonavatel je na světě. Voják, který za každých okolností uposlechne rozkazu a nebude o tom, co dělá, příliš přemýšlet. Asi jeden z mála způsobů, jak donutit lidi, kteří by normálně neublížili ani kuřeti, zabíjet lidi.
| Quote
# Ján
Dokument o prenasledovaní kňazov, rehoľníkov i laikov v 50. rokoch. Dokumentaristi Milan Homolka, Marta Franekova a Peter Chmela zachytili výpovede Silvestra Krčméryho, Vladimíra Jukla, Ernesta Macáka, Ladislava Záborského a ďalších. Vzácne svedectvá o tom, aké sadistické metódy Štátna bezpečnosť voči veriacim používala a ako to títo ľudia prežili.
| Quote
# Jenda
velmi poučná kniha, která by měla vycházet vždy před volbami.
| Quote
# Guest
ale třeba i podprahova reklama na přilákání klientů je brainwashing a vůbec reklama jako taková, je jen prezentování lži méně duševně zdatnému obyvatelstvu, kteří samozřejmě na to reagují.
| Quote
# Jenda
Poslední masový příklad Brainwashingu se datuje k 11.9.2001. Americká vláda sama vyvolala skandál a nechala zavraždit tisíce vlastních lidí Američanů, zatímco od tohoto data se v médiích manipuluje s úplně jinými daty tak, aby zmanipulovaní lidé sami podpořili válku v Afganistánu a Iráku, kterou americká váda nemohla jen tak vyvolat. Nebýt internetu, kdoby o tom dnes věděl. Svět by byl stopreopcentně zmaniupulovaný jako hitlerovské Německo koncem 30. let 20 století.
| Quote
# Jenda
Zdá se mi, že technik brainwashingu je široké spektrum, od již výše zmíněných přesvědčovacích technik až po tvrdé vymývání mozku třeba i za použití násilí. S těmi lehčími formami se, myslím, člověk setkává celkem běžně. Je to určitě všudypřítomná reklama, která nám vnucuje polopravdy či nepravdy zaobalené tak, aby se vloudily do mozku a tam nenápadně ovlivňovaly, jaký jogurt si dáme k snídani, jakým autem odjedeme do práce a jakému mobilnímu operátorovi dovolíme, aby obsadil náš telefon. Nebo některé politické projevy, také popsané výše. Proti tomuto se nabízí jediná ochrana: zachovat si odstup a schopnost posoudit věc svým vlastním rozumem. Tato schopnost by měla růst se vzděláním, ovšem odepření svobodného přístupu k informacím ji může značně omezit.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit