Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Češi v neklidné době. Jak prozíravě vnímal českou politiku Milan Valach, propagátor přímé demokracie

cesi v neklidne dobeBrněnský filosof Milan Valach (1956 – 18.5. 2013), jedinečný lidr občanského hnutí Přímá demokracie, se ve své knize esejů zamýšlí nad kontroverzními tématy naší nedávné minulosti i přítomnosti. Svým přístupem se přitom snaží kriticky vyrovnávat s některými klišé, která se běžně objevují v naší veřejné debatě. Diskutuje např. o kolektivní vině v souvislosti s odsunem sudetských Němců, polemizuje s představou, že komunistický režim byl realizací do extrému dovedeného levicového programu a analyzuje krizi současné politiky a zastupitelského systému.

Knihu je možné doporučit všem čtenářům, kteří hledají alternativní pohled na společenské problémy a českou politiku. Její předností je také pozitivní vyznění a fakt, že nesklouzává k negativistickému moralizování.

Milan Valach je autorem knih:
Češi v neklidné době
Marxova filozofie dějin
Svět na předělu
a spoluautor publikace
Přímá demokracie pro Českou republiku

Více: https://www.valach.info/

Co je přímá demokracie:
 Přímá demokracie je založena na  praxí   mnohokrát potvrzeném poznání, že každá moc korumpuje.  Držitel moci  velice rychle sám sebe přesvědčí, pokud již takovým nebyl od počátku, že je něco více než ostatní a má proto právo tyto méněcenné ostatní používat jako nástroje k vlastnímu prospěchu.  Že  to je k jejich – našemu neprospěchu  je pak nutným důsledkem.    Proto je jedním z mnoha prvků systému přímé  demokracie  odvolatelnost politiků, a to kdykoliv.
Více: https://www.hzpd.cz/Milan Valach byl člověk, který sice tvrdě vystupoval proti pokleskům církví, především té katolické, přesto věřil. Věřil v člověka, v jeho svobodu, v jeho zodpovědnost a v jeho schopnost se rozhodovat. Poslední léta zasvětil tomu, aby vybudoval hnutí, kterému nepůjde o dosažení moci, ale o vytvoření takových podmínek, aby občané měli větší rozhodovací práva. Aby zde existovala společnost, která nehodí přes palubu jakoukoli skupinu svých spoluobčanů – dlouhodobě nezaměstnané, handicapované, ženy samoživitelky, seniory v důchodu, atp. Sám byl upoután na vozík, přesto neúnavně za svou vizi sociálně spravedlivější společnosti bojoval. Přednášel, psal, účastnil se různých demonstrací. (Marek Řezanka, BListy)

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Valach Milan přímá demokracie

Vaše názory  

# Johan
Milan Valach odešel dříve, než mohl zažít pád Nečasova kabinetu. Proti tvrdě asociální a korupčními aférami opředené vládě expremiéra Nečase opakovaně vystupoval. Ale současně předesílal, že náhrada jedné koalice jinou není řešením stávajících problémů. Viděl poměrně daleko. Bál se sílících fašistických bojůvek. Hrozil se, že opět zavládne něčí pevná ruka. Uvědomoval si, že z trvalé frustrace nižších a středních vrstev společnosti mnoho dobrého vzejít nemůže. I proto neúnavně mobilizoval lidi k aktivitě. Neváhal se účastnit různých besed i jen tak mluvit s lidmi na náměstích. Na svou snahu nerezignoval, ani když se sešla jenom hrstka lidí. https://www.blisty.cz/art/73223.html
| Quote
# Johan
„Přímá demokracie je založena na praxí mnohokrát potvrzeném poznání, že každá moc korumpuje. Držitel moci velice rychle sám sebe přesvědčí, pokud již takovým nebyl od počátku, že je něco více než ostatní a má proto právo tyto méněcenné ostatní používat jako nástroje k vlastnímu prospěchu… Přímo volený zástupce může jednat jménem občanů, stejně tak to o sobě tvrdí naše současná vláda, ale občané nemají žádnou možnost toto jednání zvrátit, pokud s ním nesouhlasí. Toto tvrzení je tedy klasická politická fráze, volební klam.“ z textů Milana Valacha
| Quote
# Johan
základní tři prvky, právo na iniciativu, závazné obecné referendum a odvo­latelnost zástupců jsou legitimačním prvkem menšiny, jak je zcela zjevné z prahu, který platí pro vypsání referenda. Ve Švýcarsku to představuje 100000 protestních hlasů ze 6 milionů voličů! Jde o právo menšiny, která nemá jinak jak se ozvat. Často při slabé účasti na vlastním referendu. A je to v pořádku. Jestliže je většině lhostejné jak výsledek dopadne, pak není důvodu požadavku menšiny nevyhovět.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit