Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Černá kniha České televize. O nehorázných manipulacích veřejnoprávního média

Černá kniha České televize autorů Petra Žantovského a Jiřího Hroníka je ohlédnutím za jejich zhruba pětiletou spoluprací na rubrice Týden v médiích, která vychází na portálu Parlamentní Listy.cz.

cerna-kniha-ceske-televize-zantovsky


Týden co týden tu společně glosují mediální události uplynulých dní a kladou si otázku, zda způsob, jakým sdělovací prostředky zobrazují skutečnost, je odpovídající a reálný, nebo zda je zkreslující a manipulativní, případně proč to tak je.

Zvláštní a neustálou pozornost věnují zejména České televizi, protože to je veřejnoprávní médium, ze zákona financované občany České republiky, kteří však mají pramalý dosah na to, co se v ČT děje a jak se to děje.
Proto každé profesní a etické pochybení, které učiní právě ČT, je citelné dvojnásob a zaslouží nejpřísnější kritiku.

Tato knížka neaspiruje na to být odbornou literaturou, je to spíše mozaika postřehů, zachycujících chyby a přešlapy tohoto média, a může být i odrazovým můstkem k věcnému zhodnocení toho, jaká je ČT, jaká by mohla být - a zda ji vůbec k něčemu potřebujeme.

Černá kniha České televize  / Žantovský Petr, Hroník Jiří / Olympia, 2017

petr-zantovsky-blue

Pravidelné analýzy Petra Žantovského >>

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Žantovský Petr Horník Jiří Česka televize

Vaše názory  

# John
Rok stará vynikající kniha Žantovského a Hroníka má jednu zvláštnost. Je čím dál aktuálnější, protože nikým nevolená čétéparta placená nuceně z naších peněz, překonává všechny své reportérské i moderátorské výpotky. Uvidíme, co udělá v Radě dlouhodobý kritik Petr Štěpánek.
| Quote
# Milan Jakl
Moc poučné potřebná kniha. Doktor Zbořil to řekl výstižně. „ČTV, její zpravodajství a komentátoři v poslední době stále víc ‚ztrácejí glanc‘. To je ale osud všech, kteří se vzdali žurnalistiky a stali se monotematickými a na zakázku těžce pracujícími politickými baviči. Jak říká Milan Kundera v Nesmrtelnosti, musejí splňovat jen tři podmínky: Nesmějí se stydět za svou nevzdělanost, naučit se a používat alespoň 200 slov a stále je opakovat a nepřestávat. Jeden hlas na sítích, kterému se omlouvám, protože jsem zapomněl jeho jméno, napsal, že novináři se vzdali svého povolání a metamorfovali do podoby kněží. Naslouchají zpovídajícím se, zvažují (selektivně) a dávají rozhřešení. Někdy dokonce i určují velikost oběti. Autor to říká lépe, ale smysl jsem snad zachoval.“
| Quote
# Petr
Nevím, kdo to napsal, ale je to presný.
Tvrzení, že lze omezovat právo na soukromí, protože nemáte co skrývat není jiný, než tvrdit, že lze omezovat svobodu projevu, protože nemáte co říct.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit