Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Konec vosí sezóny, brilantní detektivka Denise Miny

  • Kategorie: Detektivky

konec vosi sezony„Mina je mimořádně citlivá na duševní rozpoložení svých postav, čímž je zobrazuje s přesností, která stírá hranice mezi hrdinstvím a darebáctvím.“ Guardian

Myslím, že lepší hodnocení románu Konec vosí sezóny Denise Miny bych v jedné větě nevymyslela. Opravdu, její postavy jsou vyprofilované do nejmenšího detailu, proto každá v sobě skrývá dobré i špatné, proto čtenář váhá, komu držet palce.

Konec vosí sezóny otevírá autorčinu trilogii s hlavní hrdinkou Alex Morrowovou, kultivovanou, lehce přidrzlou policistkou, která bojuje nejen s lumpy, ale i sama se sebou:
její práce ji totiž dostatečně nenaplňuje. V týmu ostatních si připadá jako bolavý palec, nehodlá se unavovat žabomyší válkou mezi velitelem a ostatními členy oddělení. A není to jen proto, že zrovna teď čeká dvojčata a tudíž zanedlouho se odebere na mateřskou dovolenou a vypadne.

Co se vlastně událo:
bohatý nekompromisní finančník se oběsil. V dopise na rozloučenou ze svého činu obviňuje svou ženu Moiru. Z této ženy za léta soužití jako správný manipulátor udělal vlastního otroka, který není schopný postarat se o děti, zastat se jich, zasáhnout do jejich výchovy. Stala se z ní troska, která přežívá den po dni jen díky psychofarmakům a pravidelné dávce alkoholu. Postupně vyplouvá najevo, že Lars Anderson byl neskutečný hulvát ničící všechny kolem sebe. Svou neurvalou výchovou těžce poznamenal obě své manželské děti – Thomase i Ellu. Ti vnímají svět jako nespravedlivé místo. Oba touží po tatínkově náklonosti, které se jim ale nikdy nedostane v míře, kterou očekávají. Zároveň se po Larsově smrti ukáže, že v jeho životě existují ještě dvě děti, nemanželské, které zplodil s Theresou, s kterými se stýká a tráví s nimi dovolené. Theresa naštěstí své děti chrání před neblahým vlivem svého přítele.

Ve stejné době je na předměstí Glasgow brutálně zavražděna mladá žena. Objasněním případu je pověřena Alex. V domě zavražděné, který zdědila po své matce a chystala ho prodat, se najde velké množství bankovek. O loupežnou vraždu tedy nejde. Kdo tedy vraždil a proč? Čím se provinila zdánlivě osaměle žijící čtyřiadvacetiletá kráska? Policie pátrá po vrahovi i po majiteli peněz. Ovšem není jednoduché prodrat se sítí lží, které kolem sebe rozprostřela místní komunita.

Denise Mina vytvořila brilantní vícevrstevný detektivní román, v němž paralelně sledujeme vyšetřování vraždy, která otřásla okolím, a příběh Thomase Andersona, patnáctiletého studenta elitní školy, syna neurvalého finančníka.
Právě způsob výchovy Thomasova otce přivedl tohoto patnáctiletého chlapce na scestí. Sobectví, které bylo jedinou Larsovou vlastností, hraje v případu velmi výraznou roli – jeho skutky ničí všechny, co se k němu byť na malou chvíli přiblíží. Vše jde tak daleko, že svým sobectvím nakonec zlikviduje sám sebe. Přesto jeho dobrovolný odchod ze života nepřináší nikomu z dotčených tolik toužebnou úlevu.

Barvitě líčený příběh kopíruje současný svět zaplavený hospodářskou recesí a přinášející rozpad někdejších základních morálních hodnot.
Autorčiny postavy vystupují přímo ze života, zdá se, že je můžete potkat cestou do práce, že žijí nedaleko nás. Je patrné, že Denise Mina je dobrá pozorovatelka, proto jsou její postavy věrně vykreslené, mají v sobě zřetelnou linku současného světa a dostatečnou míru životaschopnosti.
Kniha vyšla péčí nakladatelství Panteon v zdařilém překladu Ivana Němečka. Jediným nedostatkem knihy, který vnímám jako malé mínus, je její ne dvakrát zdařilá grafická podoba. Stránky začínající koncovými řádky odstavců mne rozčilují, vadí mi při čtení a rozesmutňují mne. Jako kdyby mi dokladovaly spolu s románem, že staré hodnoty jsou skutečně v prachu.


Denise Mina (*1966, Glasgow)
je skotská autorka detektivek a divadelních her. Pravidelně přispívá do rozhlasu a televize. Čtenáři ji také znají jako autorku textu komiksové úpravy trilogie Milénium švédského autora Stiega Larssona. Za knihu Konec vosí sezóny získala ocenění Nejlepší britská detektivka roku 2012 (Theakston's Old Peculier Crime Novel of the Year Award) a zcela bezprecedentně získala totéž ocenění i v roce 2013 za knihu Gods and Beasts (Bohové a bestie), také ze série s vyšetřovatelkou Alex Morrowovou. Konec vosí sezóny byl oceněn mj. i Švédskou akademií autorů detektivní literatury za nejlepší překladový román.

Konec vosí sezóny | Denise Mina | Překladatel: Ivan Němeček | Vydáno: Panteon, 2013

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit