nejstarší čítárny jsou šestnáctileté

A+ A A-

40 důvodů, proč nemít děti

dite400.jpgMít děti? Pracovat? Dívat se na televizní noviny? Přispívat k ekonomické soutěži? Děkuji, raději ne. Nemám zájem. Corinne Maier, matka dvou dětí, se rozhodla zbořit jeden z nejsilnějších mýtů naší doby – kult dítěte a šťastného rodičovství. Autorka se nebojí říkat neslýchané věci, bourat nedotknutelná falešná tabu, ba naopak: činí tak s nesmírným gustem a intelektuální vervou.

Dítě? Děkuji, nechci.
Toto hravé a „politicky nekorektní“ provokativní dílko si vytklo za cíl zviklat potenciální rodiče, kteří si kladou otázku, zda stojí za to mít děti. Na první pohled zde nejsou žádné pochybnosti: je přece jasné, že pořídit si dítě je největší štěstí, které si můžeme přát, že mít děti je zkrátka dobré, a basta. A přece existuje spousta důvodů, proč se rozhodnout proti, a jsou to důvody daleko rozumnější než ty, co nám jsou obvykle vnucovány pro to, abychom děti měli. Je jich nejméně čtyřicet.

Provokace a nadsázka?
Ano, zcela určitě, při četbě této knihy se hodně nasmějete a pobavíte, možná budete autorčiny názory považovat za přehnané až extrémní, ale pochybnost, kterou do vás kniha zaseje, té už se nezbavíte…

„Žádné děti, děkuji, raději ne.
Snížení porodnosti je naše jediná naděje. Milé dámy, budoucnost naší země leží na vás. Poslední svoboda je zvolit „raději ne“… „Raději ne“ je vzorec negativního myšlení a rozvratné pochybnosti. Je východiskem pro všechny, kdo nejsou tak naivní, aby si mysleli, že mohou nabídnout nějaká řešení, nebo tak cyničtí, aby přesvědčovali ostatní, že nějaké mají. Je standartou všech, kdo si kladou otázku, proč by měl člověk s nadšením a dobrým pocitem přitakávat stále omílané lži o nejlepším světě, který je nám prezentován jako vyústění mnoha století lidského pokroku.

Mít děti? Pracovat? Dívat se na televizní noviny? Přispívat k ekonomické soutěži? Děkuji, raději ne. Nemám zájem.
„Dost bylo sladkých řečí o tom, jaké je to štěstí stát se rodičem. Je načase i na místě tomuto přehnanému nadšení a rádoby ušlechtilému rodičovskému citu říct ne. Dobře vím, o čem mluvím, sama mám děti; jsou jisté věci, které může vyslovit jen matka rodiny, pokud ovšem najde odvahu říct je otevřeně a odepsat se. Kdybych napsala tuto knihu jako bezdětná, všichni by mě podezřívali, že jsem zahořklá závistivá stará panna. Takhle pravděpodobně sklidím odsouzení jako ničemná matka. To beru. Napřed jsem v knize Lenosti…buď pozdravena zradila svůj podnik, teď si beru na mušku idylický obrázek rodiny… Chci se vysmát společnosti plodící a samospasitelné, jejímž jediným cílem je práce a rozmnožování. To je děsivý důkaz regresu: Jak deprimující je svět, který neusiluje o nic jiného než o reprodukci sebe sama, tedy reprodukci vlastní ubíjející prázdnoty“


procnemitdeti.jpgCorinne Maier
(nar. roku 1963)

je psychoanalytička a spisovatelka. Po dlouhá léta pracovala na zkrácený úvazek jako ekonomka francouzské státní elektrárenské společnosti Electricité de France (EdF). Její dílko Lenosti…buď pozdravena – O umění a nutnosti dělat toho v práci co nejméně, přeložené do pětadvaceti jazyků,  se stalo mezinárodním bestsellerem. Mezi její další knihy patří Intello Academy, Ceci n'est pas une lettre de candidature, Le divan, c'est amusant : Lacan sans peine, Le Lacan dira-t-on : Guide français-lacanien a Casanova ou la Loi du désir. 

40 důvodů, proč nemít děti
Corinne Maier
Vydal Rybka Publisher
120 stran, pevná vazba

Komentáře  

# Karla 2010-08-31
Nebude dlouho trvat a lidé sami pochopí, že mít 4 děti je sice krásné, ale že je neuživí. Muslimové také mohou mít víc žen, ale kolik jich uživí jen dvě. Paradoxem je, že na to nikdo veřejně nepoukazuje, že lidí je příliš a že jednou na to doplatíme.
Citovat
# Guest 2010-08-12
Počet obyvatel dnes roste přibližně o 78 milionů za rok, v roce 2008 žilo na Zemi 6,7 miliardy lidí. Na planetě Zemi se každý den narodí 365 tisíc dětí. Ve stejném čase zemře 155 tisíc osob. Celkový počet obyvatel se tak zvyšuje o 210 tisíc každý den. V roce 2050 počet lidí zřejmě přesáhne 9 miliard, vyplývá to z odhadů zveřejněných ve zprávě Fondu OSN pro otázky populace (UNFPA) o vývoji světové populace. OSN aktualizuje své odhady každé dva roky.
Citovat
# Pavlína 2010-08-12
Názor,který bude dnes málokdo akceptovat. Ale není to blbost. Přemnožení lidstva je naší nejhroznější hrozbou.
Citovat
# Rudolf 2010-07-01
Uvážený odhad pro industrializovanou společnost, vezmeme-li v potaz současný standart severní ameriky je jedna miliarda lidí. Pro lehce skromější evropany by to byly 2-3 miliardy.
Citovat
# Karel První 2010-06-20
Průvodcem filmu je dívka Lucy, která ypráví svůj příběh, svýma očima, tak jak život šel, jak se jí dotýkali přírodní a společenské katastrofy zániku lidstva. Lucy je poslední generací lidí na této planetě.
Někteří vědci domnívají, že životní prostředí dospěje ke konci 21. století k takovému bodu, že se kolem roku 2100 díky zhoršení životních podmínek, zhoršení životního prostředí, vyčerpání přírodních zdrojů a přelidnění naší moderní civilizace dostaneme do bodu, kdy budeme muset naší dobu nazývat Dobou temna.
Celý dokument Dokumnentární film Earth 2100 byl vytvořen i za podpory a konzultace renomovaných vědců a odborníků a poradců Johna Holdrena, Thomase Friedmana.
Citovat
# Rudolf 2010-06-15
Mít děti by mělo být zločinem, dokud rodiči není vládou vystavena licence. Všichni potenciální rodiče by měli užívat
chemicky sterilizovaní a vybraní jedinci by dostali protilátku – David Brower, first Executive Director of the Sierra Club
Citovat
# Rudolf 2010-06-15
Celková populace v počtu 250-300 mil. lidí, 95% propad dnešního stavu by byl ideální – Ted Turner, founder of CNN and major UN donor
Citovat
# Petr Smajlík 2010-06-13
Rozumné názory, ale řekněte to 30leté bezdětné ženě v říji. Nepochopí to. Biologické hodiny jsou bohužel silnější.
Citovat