A+ A A-

Tulákova hůl Olgy Scheinpflugové, manželky Karla Čapka

Kdo dneska už ví, že herečka a spisovatelka, manželka Karla Čapka, Olga Scheinpflugová psala také pohádky? A dokonce moderní, čtivé pohádky. Knižní klub v roce 2007 vydal díky Stanislavě Zábrodské výbor pohádek pod názvem Tulákova hůl a jiné pohádky a knížku pro děti vyjímečným způsobem ilustrovala Eliška Konopiská.

Olga Scheinpflugová (1902–1968) vydala za života pět knížek pro děti, ze kterých vznikl výbor obsahující jednatřicet pohádek.

Kniha je roztříděna do tří částí:
pohádky o věcech
pohádky o bytostech
pohádky z přírodním motivem

Téma pohádek se někomu může zdát hrůzostrašné. Tak například v pohádce Pilinový panáček, se píše:

 „Panák umřel a chlapeček umřel. Držel panáka, vyhublého, pouhou pruhovanou šlupičku, na mrtvém srdci. Venku zpívaly, v domech křičely děti radostí, protože se na stromcích rozsvítila světla.“

Autorské pohádky Olgy Scheinpflugové patří k těm, na které si při čtení buď člověk zvykne a zamiluje si je, nebo je možná odloží.
Každopádně jsou velmi zajímavé, napsané barvitou češtinou a zcela v duchu celoživotního přesvědčení autorky, jsou humanistické a demokratické. Nekončí všechny dobře, ale mnoho pohádek i v ostatních např. severských pohádkách také nekončí právě šťastně, ovšem nechybí jemné poučení.

Je zajímavé, jak mnoho let po smrti autorky (1968) jsou reakce různých lidí z odborných kruhů na její jméno rozdílné. „Paní Olga“, jak jí často nazývali je pro některé stále dosti rozporuplnou osobou. Reakce by se daly shrnout do těch, které neodpustily na tehdejší dobu velmi emancipované ženě, někteří jí neodpustili K. Čapka a někteří se možná stydí, že nepomohli v dobách, kdy byla střídavě uznávána a opět zatracována. Na druhé straně jsou ti stále vzpomínající, milující a ti, kteří ji ještě pamatují v nezapomenutelných rolích na divadle.

Rozhovor o knížce
redaktorky Cro Ivany Myškové s odpovědnou redaktorkou knížky Stanislavou Zábrodskou.
http://www.rozhlas.cz/hledani/extended/_audio/00513138.mp3

tulakovahul400.jpg 
Ilustrace Eliška Konopiská

tulakova_hul_130.jpg

Tulákova hůl a jiné pohádky
Scheinpflugová Olga

vybrala a k vydání připravila Stanislava Zábrodská
doslov napsal Štěpán Vlašín
ilustrovala Eliška Konopiská
vydal Knižní klub 2007
počet stran: 168

shan_capek130.jpg

Scheinpflugová Olga
a Karel Čapek


OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Scheinpflugová Olga Konopiská Eliška

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit