legenda130.jpgNedobrovolné prázdniny v knihovně, tak se dá nazvat téma další šíleně "krejzy" knížky, kterou vymyslel irský spisovatel Eoin Colfer. Vilík a jeho bratříček Martin musí nedobrovolně trávit prázdniny v knihovně. Jakmile něco provedou, strašlivá paní Murphyová, legendární knihovnice, použije svou hrůzostrašnou plynovou špuntovku, a toho se oba kluci bojí jako čert kříže! Jen se zeptejte Obludy Franka, jak přišel ke své přezdívce!  Najde pistolnice ve Vilíkovi a Martinovi konečně důstojné protivníky?

První z řady napínavých příběhů pro menší čtenáře z pera autora bestsellerů o detektivovi Artemisovi Fowlovi.
Opravdu skvělé, srandovní čtení a vřele doporučujeme !!! A že příležitostný Colfer z městčka Wexford v Irsku umí dobře vyprávět, o tom není třeba psát, to je fakt !!!!!

Eoin Colfer | Legenda o Pistolnici Murphyové
Z angličtiny přeložila Veronika Volhejnová | Ilustrace Tonny Ross / vyd. Euromedia-Knižní klub 2008

ross tony 1

UKÁZKA Z KNIHY

Obluda Frank

Mám čtyři bratry. No jen si to představte. Pět kluků, nejstaršímu ještě není ani jedenáct, a bydlí v jednom domě.
Když v létě prší, je u nás doma pěkná tlačenice. Když si každý přivedeme domů dva kamarády, tak se nás tam může mačkat klidně třeba patnáct. Nejmíň osm jich určitě řve jak paviáni a ti ostatní nutně potřebujou na záchod. Splachovadlo se u nás ulomí tak co čtvrt roku.
Když táta jednou přišel domů a našel tři své syny a čtyři cizí kluky, pomalované válečnými barvami, jak se houpají na závěsech v ložnici, prohlásil, že se s tím musí něco dělat. Bylo to o to horší, že válečné barvičky pocházely z máminy krabice se šminkami.
"Už sem nebudete vodit žádné kamarády!" rozhodl táta, když si cizí válečníky vyzvedli jejich rodiče.
"To není fér," protestoval Martin, nejstarší z nás, a po tvářích mu stékala řasenka. "To nejvíc odnesu já, protože mám spoustu kámošů, ale třeba Vilda, ten se kamarádí leda tak s Action Manem."
Vilda. To jsem já. Svého Action Mana miluju.
Taky Daník, Bertík a MP si začali stěžovat. Jenomže to jsou mladší bráchové, no a mladší bráchové by se stěžováním mohli živit. Tedy, technicky vzato já jsem taky mladší brácha, jenomže u nás v rodině se počítám na stranu těch starších.
Teda mít mladšího bráchu je za trest, jenomže mít tři, to je na jednoho člověka fakt moc. Skoro bych řekl, že by to bylo moc i na celé sídliště. S mladšími bratry je ta potíž, že nikdy za nic nemůžou. Daníkovi, Bertíkovi a MP bohatě stačí vykulit nevinné modré oči, trochu rozklepat bradičku, a všechno se jim odpustí. Daník, Bertík a MP by mi mohli zatnout sekeru do hlavy, a máma by se na ně nejvýš přísně podívala a deset minut by nesměli koukat na telku. Jediná věc, na které se s Martinem shodneme, je to, že tři naši mladší bráchové jsou příšerně rozmazlení.
"Tohle není dům, to je blázinec," prohlásil táta.
"A on je bláznů král," ukázal jsem na Martina.
"Jo? A kdo si tady povídá s panenkama, co? Já ne," odsekl Martin.
To mě teda dožral. "Action Man není žádná panenka."
"Ticho!" procedil táta skrz zaťaté zuby. "Přece musí existovat něco, co byste mohli o prázdninách dělat. Jinde než doma!"
"Ti malí ne," ohradila se máma a přitiskla k sobě pevně mladší bratrstvo. A oni se taky náležitě snažili vypadat malí: vykulené oči, bezzubé úsměvy a MP si dokonce začal cucat palec. Ten kluk v sobě vážně nemá špetku studu.

Inspirující myšlenky...

Šavle a bodáky, jak vy též sám uznáte, nepoužívají se k poctivé práci. Šavlemi a bodáky nedobývám ze země ničeho. Ručnicemi a děly neořu. Šavlemi mohu ale krájet lidi, bodáky párat břicha svých bližních a ručnicemi a děly postřílet doma svého vlastního otce a zastřelit bratry. A tomu všemu říkáte nutnost. Chcete se dovolávat Boha k neobyčejné vraždě. Když se dva honci prasat pobijí, ženete je před soud a odsuzujete pro pár bezvýznamných ran. Sami ale tisíce lidí ženete do války, kde nutíte je zabíjet se navzájem, pro zájmy jednotlivce, který náhle prohlásil, že je uražen. A poněvadž sám nemá tolik odvahy se řezat, prohlašuje to za urážku státu, zbaví rodiny živitelů, navádí tisíce lidí ku žhářství a vy, kteří hlásáte lásku k bližnímu a vraždu pokládáte za smrtelný hřích, asistujete každému zákeřnictví a před bitvami modlíte se, aby to dobře dopadlo. A jak jinak si to slovo dobře představujete, než ve formě 'vraždy'? Ovšem že to jmenujete jinak. Vlastenectvím, statečným činem obhájců vlasti a podobně.
Jaroslav Hašek, Nazarénští