ImageAmerický spisovatel Carl Hiaasen, který je známý svými romány pro dospělé, v nichž s ironií a nadhledem líčí všední život ve Spojených státech, napsal i dva originální a působivé romány pro mládež. Nakladatelství Albatros vydalo knížku Soví houkání, a později vyšlo v témž nakladatelství její pokračování nazvané Jak potopit Korálovou královnu.

Hlavní hrdina knížky Soví houkání Roy Eberhardt se dozví, že se ve floridském městečku, kam se s rodiči nedávno přistěhoval, má otevřít Americká palačinkárna bábinka Pavlínky. Zprvu mu je to úplně lhostejné, protože sám palačinky nijak nezbožňuje. Teprve když se seznámí s tajemným bosým chlapcem, dozví se, že přátelský úsměv bábinky Pavlínky, která v televizních reklamách smaží palačinky a lívanečky, skrývá podivné záměry rozpínavé firmy, která se nezastaví ani před likvidací nevinných zvířat.

kralovna400.jpgVe volném pokračování Sovího houkání Jak potopit korálovou královnu se opět potkáváme se sympatickým chlapeckým hrdinou, ekologickým tématem i prostředím floridského městečka.
Hlavním hrdinou je však Noah Underwood, ani on to ale nemá snadné. Svého otce by za žádného jiného na světě nevyměnil, ale někdy se stane, že otec věci řeší po svém a že to občas „přežene“, a Noah pak neví starostmi, kde mu hlava stojí. Když se otec dostane do vězení kvůli tomu, že potopil Korálovou královnu, loď, která vypouštěla odpad do zálivu, musí se Noah o všechno postarat sám. Pokusí se ospravedlnit otce a přesvědčit celé městečko, že otec není zločinec a že měl k činu pádné důvody. Vymyslí skvělý plán a s týmem odhodlaných pomocníků obstará důkaz. A nejen tak ledajaký! Důkaz tak náramně efektní, že se případu ujme televize a celá událost se jako senzace dostane do hlavních zpráv, vysílaných po celé Floridě.

Obě příběhy jsou skutečně dobrodružné a napínavé, mají překvapivou pointu a šťastný konec.
Čtenáři s nadšením ocení husarské kousky obou chlapců. Přitom jejich hrdinství uvěříme, není totiž přehnané ani nad dětské síly. Stačí chytrost a trochu odvahy, což není málo.  Soví houkání výrazně ocenila americká kritika, která jej vyzdvihovala především pro zpracování ožehavých témat, jako je ekologie a ochrana zvířat v USA.

Carl Hiaasen
JAK POTOPIT KORÁLOVOU KRÁLOVNU
Praha : Albatros, 2007
Ilustroval Lubomír Anlauf
Přeložila Olga Turečková
231 stran

Carl Hiaasen
SOVÍ HOUKÁNÍ
Praha : Albatros, 2006
Ilustroval Lubomír Anlauf
Přeložila Olga Turečková
242 stran

 

 

Inspirující myšlenky...

Zkušenost mě přesvědčila, že zdrojem obdivu a úcty k největším spisovatelům bývá, a to i u lidí, kteří je čtou a píší o nich, jen slepě přijímaný vžitý názor; nevyslovují vlastní soud a nerozpoznali jejich přednosti sami. Víš přece, že nejen ve stoletích špatného a zkaženého úsudku, ale i v dobách zdravé literární střízlivosti většina čtenářů raději obdivuje nápadné a zjevné krásy než krásy jemné a skryté, spíše vzlet než věrohodnost, častěji vnějškovost než podstatu a obvykle spíše průměrnost než nadprůměrnost.
Giacomo Leopardi (1798 − 1837), Parini čili o slávě