jirka zazracna mediocina dahl

Britský spisovatel norského původu Roald Dahl patří k nejoriginálnějším vypravěčům druhé poloviny minulého století. Nejvíce ho proslavily hororově podbarvené povídky pro dospělé čtenáře, ale významné místo si vydobyl i v literatuře pro děti. Jirkova zázračná medicína patří k drobnějším prózám věnovaným dětem, ale o groteskní situace a napětí v ní není nouze. Samozřejmě nechybí ani nečekané rozuzlení.

Jirkova zázračná medicína svého autora prostě nezapře. Vyznačuje se přesně tím, čím Roald Dahl některé čtenáře provokuje a jiné uvádí v nadšení.

O čem je kniha ...
Jirka je úplně obyčejný kluk, který se děsně nudí. Nemá ani bratra, ani sestru. Jeho otec je farmář a farma, kde bydlí, je na míle daleko od lidí, takže si nemá s kým pohrát. Už ho nebaví pořád se dívat na prasata a slepice a krávy a ovce.
A obzvlášť ho nebaví žít v jednom domě s babičkou, s „tou zešedlou ubručenou bábou“. Většina babiček jsou milé, laskavé a nápomocné staré dámy, ale tahle ne. Tahle tráví každý den celý čas sezením v křesle u okna a stále si stěžuje, bručí, brblá, vrčí, remcá na to či ono. Nikdy, ani když má dobrý den, se na Jirku neusměje a nikdy mu neřekne: „Jak se máš dnes ráno, Jirko?" nebo: „Nezahrajeme si Člověče, nezlob se?" Je to zlá baba, která připomíná spíš čarodějnici. Věčně ho cepuje, aby nikdy nevyrostl a musel jí nadosmrti posluhovat.

Jirka nějaký čas trpělivě snáší její brblání, reptání a nekonečné lamentovaní. Potom s ní ale jednou zůstane doma sám a rozhodne se namíchat pro ni, inspirován reklamními slogany na kosmetických, čisticích a dalších přípravcích, čaromocný lektvar typu "co dům dal" a podstrčit ho stařeně s denní dávkou léků. S úspěchem - jenže trefit recept napodruhé, napotřetí atd., to je, oč tu běží …
jirka dahl 400 1

Autorovo abrakadabra má nečekanou pointu, jakou známe například z jeho románu Čarodějnice či z povídek pro dospělé, při které odborník žasne a dítě rozumí.

Dahl se suverénně pohybuje na tenké hranici mezi pohádkou a groteskou. A pro vyznění crazy příběhu jsou důležité i původní ilustrace Quentina Blakea, které mají charakter kresleného vtipu.Chcete vědět, co se vlastně stalo? Stačí otevřít knížku a pustit se do čtení. Nebudete věřit vlastním očím!

jirka dahl 400 2

Roald Dahl | JIRKOVA ZÁZRAČNÁ MEDICÍNA | Z anglického originálu přeložila Jitka Herynková | Ilustroval Quentin Blake | Vydal Knižní klub, 2007, 104 stran

 

Inspirující myšlenky...

Demokratická teorie obecně předpokládá, že společnost potřebuje žurnalistiku, která je přísným hlídacím psem těch, kdo jsou a chtějí být u moci, která je schopna vypátrat, co je pravda a co lež, a která dokáže představit velkou šíři osvícených názorů na důležitá témata dne. Toto vše nemusí dělat každé médium, ale mediální systém jako celek by měl občanům zajistit snadnou dostupnost této žurnalistické kvality. Jelikož mocní často chtějí informační tok ovládnout, je základním problémem svobodné společnosti, jak dokáže vytvořit mediální systém, který dá vzniknout čemusi, co se blíží demokratické žurnalistice..
Robert W. McChesney, Problém médií