saroyan tati tobe preskocilo kniha

Překvapení občas najdete i ve vlastní knihovně. Nedávno jsem z ní náhodou vytáhnul útlou knížečku, která má název Tati, tobě přeskočilo. Napsal ji  William Saroyan a to je člověk, jehož myšlenky mám moc rád. Tu knihu jsem kdysi koupil, ale nečetl. Teď přišla její chvíle a věřte, že lituji, že jsem ji nepřelouskal mnohem dřív.

V knížce najdete 360 krátkých rozhovorů mezi desetiletým klukem  a jeho otcem, málo úspěšným spisovatelem.
Očima jeho syna se tak dovídáme, jak vidí svět kolem sebe a jak se díky svému otci začal všímat všedních a zdánlivě bezvýznamných věcí.

Je to knížka útlá, ale obrovská svým významem. Není určena jen dětem, ale myslím, že víc promluví k otcům, tedy k té vnímavější části, kteří se mohou nejen inspirovat, ale především zamyslet nad svými schopnostmi komunikovat se svým potomkem.
Knížka je dokonce tak malá, že najde své místo i v kabelkách matek, které si tak potajmu mohou číst a dovídat se, o čem si tátové a kluci mohou povídat.

Ať už to Saroyan chtěl nebo ne, je to rodinná knížka, která by měla najít své místo v každé knihovně.
Taková knížka je totiž generační...

saroyan citaty


Ukázka z knížky...

Když jsem se vrátil po schodech nahoru, táta... už chystal snídani. Ukázal jsem mu kaménky, lastury i ten kus připlaveného dřeva a on povídá: Je to skvělé, všecko, cos našel, je skvělé. Pod kohoutkem to umyj a všechno si důkladně prohlédni. Tak se naučíš psát – když se budeš na všechno důkladně dívat.“Táta tedy chystal snídani, já zatím kaménky, lastury i ten kus připlaveného dřeva umyl a všechno jsem důkladně prohlížel, všelijak to otáčel, abych to viděl ze všech stran, a viděl jsem toho hodně. Viděl jsem, že každá maličkost na světě  je něco mnohem víc, než se zdá…

A napadla mě ještě jedna věc. Báječná knížka nejen na dlouhe cesty. Se stereotypem bychom totiž měli bojovat každý den a knížka by vám mohla naznačit mnoho o vašem vztahu k vašim dětem a taky o vás. 


Tati, tobě přeskočilo / Papa You Are Crazy (1957) / William Saroyan /

Inspirující myšlenky...

Připraví vás škola na vstup do světa práce? Pokud máte v plánu drhnout podlahu nebo montovat plastové hračky celý svůj život, pak ano. Škola vám zlomí ducha, abyste později nebojovali, když se vám v dospělosti neděje nic nádherného. Když na to přijde, škola vás připraví na přijetí jakékoliv práce, kterou nemáte rádi, ať už to je doktor nebo sekretářka. Škola vás však nenaučí, jak najít své vlastní sny a jak je uskutečnit.
Grace Llewelyn