Tajuplný dobrodružný historický román s detektivní zápletkou z rudolfínské Prahy pro mládež, ale i pro dospělé Fiorella a Bratrstvo křišťálu, napsal zkušený autor řady populárních historických detektivek pro dospělé Vlastimil Vondruška.

fiorella-tajemstvi-kristalu

Celý příběh, který velmi čtivě a v beletristické formě přibližuje dětem naší historii, začíná příjezdem dvorního alchymisty císaře Rudolfa II.
Giovanni da Ponte a jeho dcery Fiorelly z Itálie do Prahy. Jeho dcera Fiorella mu pomáhá v laboratoři, to však tehdy dívky nesměly, a proto se převléká do chlapeckých šatů a vystupuje jako učedník Rafael.

Jejich nový domov je nedaleko Staroměstského rynku, kde Fiorella pozná dva nerozlučné kamarády - Lukáše a Martina. I před nimi se musí vydávat za chlapce, jinak by ji mezi sebe nepřijali. Spřátelí se s nimi a záhy začne společně s nimi pátrat po ukradeném stříbře z městské radnice a po nelítostném vrahovi.

Prožívají napínavá i nebezpečná dobrodružství v nejrůznějších zákoutích rudolfinské Prahy, sestupují do pražských katakomb, ohrožuje je střelec s kuší i nepřátelská parta kluků. Celou záhadu se jim ale nakonec podaří vyřešit. K odhalení zločince je nakonec přivede nejen odvaha a chytrost, ale také Fiorelliny znalosti alchymie.

fiorella400 1

FIORELLA A BRATRSTVO KŘIŠŤÁLU | Vlastimil Vondruška | Ilustrovala Lucie Raškovová | Vydal Albatros 2006, 309 stran 

fiorella400.jpg
Vlastimil Vondruška napsal pro děti již dvě knihy, které čtivě přibližují naši historii, k beletristické formě však sáhl poprvé.
I tahle knížka je ale doplněna stručným slovníčkem, který vysvětluje některé použité výrazy v textu.

Knížka získala 2. cenu knihovníků v soutěži SUK 2006 – čteme všichni. Přečtěte si ji a hodnotně zda zaslouženě. Já myslím, že ano.

 

 

 

Inspirující myšlenky...

Svět pro mne se začíná na mém psacím stole, a ne u zelené tabule ženevské konference; svět truhlářského tovaryše dole na dvorku je v prvé řadě zalidněn truhláři, prkny, kobylkou, jež přiváží prkna, a tak dále; náš svět, to jest náš skutečný, epický, morální svět sahá tak daleko, jak daleko sahá naše osobní zasahování myšlenkou nebo skutkem. Nuže, záleží zcela na nás, jakou hodnotu dáme této skutečnosti; do velké míry záleží na nás, co z tohoto světa uděláme.
Karel Čapek, studie z doby univerzitní