Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Záboj a Mlhoš, české dějiny Asterixovým pohledem

zaboj_mlhosHledáte český ekvivalent Asterixe a Obelixe? Tu jej máte. Záboj a Mlhoš se stanou vašimi věrnými průvodci. Společně s knihou se připravuje i animovaný film, který tuto nesourodou dvojici přivede i na stříbrné plátno. Kniha plná humoru, která vykládá naše dějiny, jak je možná neznáte.

Záboj a Mlhoš ve službách Jana Husa
Martin Čáp & Martin Jaroš
ilustrace Pavel Koutský

vydal XYZ, 2009

Ukázka z knihy:

Zikmund přijal Vartmbrka ve své honosné pracovně. Na stěnách visely portréty jeho děda Jana Lucemburského, jeho otce Karla IV. a dalších významných členů rodiny. Jedna zeď byla poseta mapami Evropy a okolních zemí. Ty všechny král toužil spojit v jednu velkou říši a docela se mu to dařilo. Jen ti Češi si stále dělali, co chtěli, a král Václav místo toho, aby nastolil v zemi pořádek, věnoval se raději svým oblíbeným kratochvílím.
Zikmund nemohl otci zapomenout, že včas nedokázal rozpoznat, co ve Václavovi vězí, a že ho nechal korunovat českým králem coby dvouleté pachole. A jak se mu nezdárný synek odvděčil? Celý obřad prořval, jako by ho na nože brali, znečistil oltář svatého Mauricia, a dokonce pokálel i samotného arcibiskupa Arnošta z Pardubic, který mu vložil českou korunu na hlavu. Zikmund proto tituloval svého bratra „posera“.
„Ten posera z našeho posla udělal osla?“ rozčiloval se, když mu Vartmbrk dopodrobna vypověděl, jaký osud stihl jeho vyslance.
„Nikoliv osla, Výsosti,“ poopravil ho Vartmbrk, který se snažil zmírnit jeho hněv. „To by si ani český král vůči Vaší královské Výsosti nedovolil. Pouze jelena. Ještě teď ho má váš ranhojič v parádě. Posla, přirozeně, nikoliv jelena.“
koutsky_zabojA na dotvrzení jeho slov se z nedaleké komnaty ozval bolestný výkřik. To ranhojič vyndával Václavovy šípy z poslova pozadí.
Zikmund vzteky strhl mapu českého království a cupoval ji na malé kousíčky.
„Není škoda ničit tak hezkou mapu?“ zeptal se Vartmbrk nesměle.
„Není. Mapy jsou od toho, aby se měnily. Zanedlouho budou hranice Evropy stejně vypadat jinak. Zatímco my se tady snažíme vytvořit Panevropské království a podařilo se nám dokonce dohodnout se i s Maďary, ten posera pořádá hony a rozmařilé kratochvíle! Měl by mít vladařskou odpovědnost. Takhle Evropu nesjednotíme, i kdybychom se na hlavu postavili.“

Vaše názory  

# Karolina
Tragédie je, že páni autoři nemají naprosto základní znalosti naší historie. To, co tady čtu, je německé pokřivení naší historie. Skvělé! XYZ se v honbě za senzacemi předvádí. Kdyby to aspoň nebylo určeno dětem. A ještě to chtějí filmovat? Hrůza.
Knihu jsem původně chtěla koupit, ale po této ukázce už ne.
| Quote
# Janko Slovák
Historie je vždy taková, jakou chceme mít budoucnost. Tečka.
| Quote
# Karolina
Doporučím jako radu od redaktorky XYZ svému synovi: když ti ve škole řekne učitel, že to máš špatně, odpověz, že je to nadsázka a legrace.
Legrace a vtip nemusí být hrubé a lživé. Toto vyznívá totiž jako ubohoučký film Kameňák pro nejspodnější vrstvy populace, ale možná, že o to Vám vlastně jde.
| Quote
# Jana Semelková
Vždyť jen národ, který se odkáže s humorem nahlédnout své dějiny, je velký. Možná se zdá být ukázka proněmecká, ale jde spíš o legraci a celá knížka pak vyznívá nadčasově. Ale každý má právo na názor. Mně se text líbí a ilustrace ještě víc. Myslím si, že film Hus i ti husiti bude velmi zdařilý.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit