Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Konec času, jeden z nejzajímavějších románů pro náctileté poslední doby

konec casuOpravdu výjimečná kniha pro náctileté. Je o tom jak se ztrácí čas, protože jsem se zbláznili a snažíme se s ním obchodovat. Prodáváme ho těm, kterým se nedostává. A tak, jak  času ubývá, přestává lidem sloužit. V podobě tornád pak z této planety odnáší vše do různých koutů vesmírů.

Hlavní hrdinkou je jedenáctiletá Silver Rover, která moc dobře ví, jak čas dokáže nudit. Rodiče jí zemřeli a pěstounka, velmi nevrlá paní Kolíbavá, jí drží zkrátka. Přiděluje ji odporné domácí práce a krade si všechnu čokoládu. Pouze dům s mnoha tajemnými zákoutími Silver střeží, aby nedošlo k nejhoršímu. Ale tomu má být zanedlouho konec, protože jistý Abel Temnoproud, posedlý vědec, chce vylákal obyvatelky Spletiboru do Londýna, aby s nimi uzavřel obchod. Anebo za tím vším stojí ctižádostivá a bláznivá ředitelka koncernu Quanta, Regalia Mason, která si usmyslela prodávat lidem i čas?

Každopadně vše začíná, když se čas zblázní.
Dějí se divné věci, dny se krátí, lidé mizí v časoprostoru a nakonec se zjistí, že náš svět a celou galaxii ovládla společnost Quantum, která obchoduje s časem. Vypadá to, že jediný člověk, který může katastrofu zastavit je Silver. Nejhorší ale je, že všechno je složité. Například se Silver dovídá:
„Jestli tohle je budoucnost a vy víte, co se stalo v jedenadvacátém století, tak jak to, že nevíte, kdo ovládá Quantum? O Regalii Maso se přece musí psát v učebnicích historie, a taky o její společnosti Quanta a o časových tornádech.“
„Historie je nespolehlivá,“ povzdechla si Ora. „Quantum historii přepsalo. A zbytek vymazali.“

Vynikající britská prozaička, dokázala z tolikrát omletého tématu vytěžit neskutečný příběh.
Je naprosto nečekaný svým směřováním, zvraty i závěry. Jen občas to autorka trochu přehání, když do knížky vkládá všechno, na co si vzpomene. A tak jsou tady červí díry, telepatie, Vatikán a náboženství a samosebou teleportace. Bez nich by to nešlo vůbec.

Ale stejně je to vynikající román pro dospívající, protože nutí myslet, klást si otázky a vyžaduje jistou míru znalostí. Za to jsou čtenáři, ale vlastně i dospělí, odměňování napínavým dějem s typickým anglickým humorem. Myslím, že na knize je nejdůležitější nevtíravé ponaučení, že proti zlu a nespravedlnosti se musí postavit jednotlivci, aby tak pomohli celé společnosti. Velmi aktuální téma...

Konec času | Jeanette Winterson | Knižní klub, 2007

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit