Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Generace Nula – český komiks 2000 – 2010

generace_nulaKomiks v Česku právě prožívá své vůbec nejlepší období. Během uplynulé dekády se definitivně vymanil z kategorie pokleslého žánru a obhájil pozici vizuální formy, která má univerzální vyjadřovací schopnosti a může nést libovolný obsah - zábavný, stejně jako umělecký. Důležitý podíl na proměně vnímání komiksu u nás má i autorské pokolení, které se začalo prosazovat po roce 2000.

Domácí tradice, na kterou mohlo navázat, sice sahá až na přelom 19. a 20. století, v totalitních obdobích ale byla permanentně přerušována, a tak si mladí kreslíři a scénáristé museli nejprve sami vytvořit publikační prostor a postupně vydobývat místo na slunci. Scéna se rodila zdola, během let mohutněla a z masy nadějných adeptů komiksové múzy se záhy začali vydělovat úspěšní jednotlivci, kterým se daří prosazovat se u velkých vydavatelů u nás i v zahraničí.

První komplexní pokus zmapovat domácí komiksový kvas představovala v roce 2007 výstava Generace nula, která se po Brně a Praze putovala také do Paříže, Stockholmu nebo Lodže. Stejnojmenná antologie záběr přehlídky dále rozšiřuje a má podobě jako ona ambici ukázat, jak pestrý a různorodý může současný český komiks být.

Editor Tomáš Prokůpek, jenž byl i kurátorem původní přehlídky, vybral krátké práce třiceti čtyř libretistů a výtvarníků a rozdělil je do pěti tematických okruhů. Čtenáři se tak mohou seznámit s pracemi humornými, napínavými, ale i těmi, jež mají ambice sdělit něco podstatnějšího.

Generace Nula
vydal PLus, 2010

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... komiks

Komentáře  

# Guest 2010-12-27
Myslím, že byste se divily, jak moc se dnes komiks čte. Už i Shakespeara si děti mohou přečíst v komiksové formě. Myslím, že je super, že něco takového vychází a že děti čtou alespoň toto. Kdo se nepodíval, co v komiksové podobě vychází, nemá právo vůbec něco komentovat!
Citovat
# Karel 2010-09-21
Nakoukl jsem do knihy v obchodě. Tak takovou slátaninu lidí, co neumí psát, a plácaninu "výtvarníků", co neumí kreslit, nekoupím pod stromeček ani nepříteli. Škoda, že jde Albatros Plus tak dolů. A o původním Albatrosu už není slyšet. Vydávají kromě prvního čtení vůbec něco? Nebo skončili s HP?
Citovat
# Guest 2010-09-29
presne tak, lide co nemaji zadnou predstavivost a vkus, potrebuji vsechno polopate a tak nadavaji na komiks i kdyz ani netusi nic o scenaristice a vytvarnem umeni
Citovat
# Guest 2010-09-20
Kdo neumí psát ani kreslit dělá komiks. Koho to dnes zajímá. 100 lidí? víc asi ne...
Citovat