Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Ideologická Zeď Petra Síse se Čechům nelíbí tak jako Američanům

sis_komunismus_130.jpgV této moderní pohádce jsou malí trpaslíci zneužití pionýři a zlým černokněžníkem, který skončí na lopatě demokracie, je Brežněv. Tak by se ve stručnosti dala popsat kniha Zeď, která je nejúspěšnější knihou Petra Síse, pokud se týče získaných cen a ocenění.

Ta začala sbírat vavříny v USA a poslední zlato dostala na prestižním veletrhu v Bologni. Je však zajímavé, že na knihu nemá mnoho lidí pozitivní náhled. Čechům, kteří vůbec knihu četli, se moc nelíbí.
Většina lidí, s kterými jsem na to téma diskutoval, ji považuje za hloupě jednostrannou, bez sebemenšího náznaku objektivity. Rudí jsou zlí, a ti co jsou za zdí jsou hodní. Svět je šedý, bez radosti, všichni jsou jak ve vězení černobílého světa.

sis_komunismus_1.jpg
Petr Sís žije v Americe a určitě ví, že čas zdí zdaleka neskončil pádem zdi berlínské.
Zdi se budují pořád a nejvíc jich tvoří paradoxně Amerika. Je jen o diskusi, která zeď je horší. Všichni žijeme i teď mezi zdmi, které brání svobodě. Nejsou už rudé, mají jiné barvy a jsou bohužel pro mnoho lidí neviditelné. Možná měl Petr Sís napsat knihu o těchto zdech nesvobody, které jsou mnohem aktuálnější a které mohou kdykoliv vyrůst do mnohem větší hrůzy než ty komunistické. Ale to by se v Americe knížka nedočkala žádných ocenění.

Zdá se mi proto víc než podivná série cen, kterou zcela jistě završí i cena Zlatá stuha nebo Magnesia Litera. Protože kdybychom ji knize nedali, vypadali bychom v Česku jak skrytí komunisti. A to si nikdo nevezme na triko. I to je myšlení starého socialismu. Pádem zdi se mnoho nemění, jen kabáty se líp prodávají. Ví to Petr Sís? Myslím, že moc dobře.

Ve vší a hluboké úctě k dílu Petra Síse považuji knihu Zeď za dílo, které v této podobě nemělo spatřit světlo světa.

Samotná ZEĎ je velké téma, které může i dětem otevřít oči o tom, co se kolem skutečně děje. Jednostranným a zjednodušeným poukazováním na kus rudé minulosti bez náznaku jasné souvislosti k současností, se však nic nevyřeší, ale paradoxně bude kniha připomínat propagandistické knihy doby, proti které tak brojí. I když Petr Sís tvrdí, že chtěl varovat před růstem podobných zdí, v knize nic takového není zřejmé, a mělo by být, když je kniha určena dětem. A tak z velké myšlenky, která mohla zrodit velkou knihu, se stal bohužel jen obchod s cenami a jedno smutné zamyšlení.

Zeď / Petr Sís / přeloženo z anglického originálu vyd. Farrar, Straus & Giroux, 2006
Ilustruje Petr Sís / Vydalo nakladatelství Labyrint 2007

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Sís Petr, socialismus

Komentáře  

# Pavel Machala 2012-11-08
Každý má právo na svou interpretaci období socialismu, já ji měl odlišnou od od tohoto umělce a jeho samolibého výkladu historie.Koneckonců zajímalo by mne jak byl Petr Sís perzeukován v té do bě. pokud dobře vím, jeho rodina byla na svou dobu poměrně bohatá, takže útěk za hranice byl čistě z ekonomických důvodů a ne jak tvrdí z politických.
Citovat
# Kamil Novotný 2012-08-26
Knihu jsem zhlédl, pročetl a musím říct, že kniha je skutečně víc než ideologická, jednostranná a zcela po právu autor článku ji přirovnává k praktikám, které vládly za komunistu. Je to na straně jedné překvapující, že Sís takovou knihu napsal, ale je také zřejmé, proč to udělal. Z nedostatku vlastních zkušeností to určitě nebude. Takže zbývá jen ta ideologie. Bohužel proamerická a to velmi snižuje uměleckou hodnotu pana Síse. Je to škoda.
Citovat
# Radekj 2012-06-09
Mýtus normalizace se rodí ve filmech jako je Občanský průkaz, v knížkách pro děti jako je Zeď Petra Síse. Společnost Člověk v tísni vydává na křídovém papíře spisy, které mají dětem ve školách vysvětlovat, co to normalizace byla. Jmenují se Mýty o socialistických časech a Naše normalizace.

Na textech, určených školám, je stavba mýtu vidět nejlíp. Boj o starší generace už je ztracený, děti ještě nasávají výklady světa jako houby. Lze je vytvarovat pro budoucnost. (ŠTefan Švec)
Citovat
# Ludvík Matoušek 2012-04-21
Je zvláštní jak pan Sís, žijící v Americe poukazuje na zrůdnost komunistkého režimu, ale nějak zapomíná, že lidé v USA už dnes mohou zapomenout na nějakou demokracii a ústavu, protže tam vládne systém horší jak za Stalina v SSSR. O totéž se bohužel snaží i v Evropě a u nás. Myslím si totéž co autor článku. Kniha takto psaná je pro děti horší jak ideooligická příručka pro mladě komunisty o zrůdnosti kapitalismu.
Citovat
# JosefK 2012-08-26
Ústava USA je dnes už v troskách a s původní myšlenkou má málo společného.
Citovat
# Pavel 2011-01-20
americká sračka, to vám řekne každý, kdo vidí dějiny objektivně
Citovat
# Karla 2010-09-10
Souhlasím. Opravdu nevěrohodná kniha, psaná tendečně jen a jen pro cenu. Je to škoda, protože Síse jsem měla moc ráda pro jeho kreativní přístup k dětským knihám. Takovým způsobem, ale prozradil na sebe mnoho. Je to chudák, když musí psát o režimu ve kterém se on i celá jeho rodina neměli vůbec špatně a nikdo ho nikdy nepronásledoval.
Citovat
# Lenka 2010-08-16
Bodejť by se kniha dětem líbila. Vždyť je to paskvil, tohle bych svému Jankovi nemohla dát. Nedá se to číst, je to plné balastu a nepravdy. Přesně to, co chtějí slyšet průměrní Američané o komunismu. Bylo by zajímavé, kdyby Sís napsal něco o americké historii,plné genocitidy, holocaustu a rasismu. To by mu určitě nedali cenu, že?
Citovat