Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Vendelín a Josefína. Verše Josky Soukala, tvůrce mnoha čítánek

vendelin-a-josefina-soukalJosef Soukal z pražského Gymnázia Ústavní, kde pracuje jedenadvacátým rokem, je možná nejplodnější český autor literárních i jiných učebnic a čítanek. Vendelínem a Josefínou letos zabrousil taky mezi autory dětských veršů. Když je psal, sice prý myslil na vnoučata, ale ta nemá. Má jen vysokou školu studující dceru Romanu Soukalovou, která by jednou chtěla mít dvě děti a líbí se jí pro ně právě jména Vendelín a Josefína.

Josef Soukal žije v Kopřivnické ulici v Praze a vedle dcery má kamaráda, jehož příjmení je Hrdina (a křestní jméno pravděpodobně Pavel). Tento chrabrý muž žije naproti „přes park“ a už se tedy na rozdíl od vnoučat narodil, ba vystupuje ve Vendelínovi a Josefíně ve stejnojmenné básni na stránce 18.
Také sbormistr Stanislav Mistr by ovšem mohl být reálnou bytostí a věnovány jsou mu verše následující. I jako dirigentovi. Další básnička je připsána Strejdovi Ivovi a další Strejdovi Janovi, ta další Panu Josefínovi. ale nynčko se už rozlučme s dětinskou či vlastně naopak spíš dospělácky přízemní představou, že je správné hledat v básnické knize vše, co bylo kdesi na začátku kadluby jejích vodotrysků a louček.
Ne. Není to ani nesprávné, ale zbytečné je to určitě. Josef Soukal ostatně nezkoumá jen své blízké a neblízké; zkoumá taky knihy – i včetně toho Pottera, jehož se dotýká jemně v Kamarádce sově (str. 11). Prohlíží si Josef Soukal ale rovněž zrcadla petřínského bludiště (str. 39) a vůbec se toho v jeho knize zrcadlí přehršle. Závěrem pak děti vyzývá, aby taky psaly, a to nejradši další verše a veršíky.

Koneckonců k tomu Josef vyzývá i holčičku „Svatku“ Hrdinovou, která bydlí jen přes onen park. A nejen to, Josef Soukal pokračuje těmihle slovy:
„A když nám o svém vymýšlení napíšete, a když třeba připíšete, co pěkného jste prožili, na co myslíte a tak, tak my vám o tom zkusíme vymyslet básničku. A tu vám pošleme. Nezapomeňte na zpáteční adresu – a nesmí být vymyšlená. Už se těšíme! Vaši čtenáři a básničkáři. Pište na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
I... I tumáš, čerte, kropáč.

Takže Vendelín a Josefína přece už existují a dokonce jsou tvůrci?
Inu, na to si odpovězte raděj sami, protože jí váhám. Váhám i nad tím, kam a kudy z knihy dál? Do čítanky? Do parku? Do lunaparku? Do banky? Do Blanky? Do strouhanky? Do strouhy?
Raději ocituji poslední Soukalovu básničku na rozloučenou:

Řekne se ti lehce:
Nech už těch veršíků,
přehoď teď výhybku
nazpátek k dospělému
člověku...

... mně se vůbec nechce!

Kniha má ten nejkouzelněji a nejšnekovitěji nakreslený barevný obsah, jaký jsem kdy viděl!
Josef Soukal: Vendelín a Josefína. Ilustrace a obálka Vladislava Havránková. Nakladatelství Naproti všem. Praha 2016. 56 stran. ISBN 978-80-270-0068-5

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Soukal Josef čítanka

Komentáře  

# Josef Soukal 2016-10-06
Sestavuji pouze čítanky, nikoli čítánky...
Citovat