Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Verše malé Sofii aneb básničky o tom, jak Sofie poznává svět

sofie poznava svetSbírky veršů Jána Rakytky ilustrovaná Vladislavou Havránkovou možná má nedostatek: přílišnou krátkost ve vztahu k tématu. Pokud si totiž vyvolíte za námět boží či, chcete-li přirozenou chuť děvčátka poznávat svět, museli byste být géniem jako Nezval nebo Hrubín, abyste téma dostatečně vytěžili na prostoru pouhých dvaceti čtyřstrofových básní.

Takhle vytěženo není a vždy se bude jednat pouze o výseč potenciálních možností. Na všechny se nedostalo. Ale na druhé straně... Nepochybuji, že se autor o vytěžení tématu ani nesnažil.

Pokud si to uvědomíme, pak mu ani nelze upřít, že náměty s raným dětstvím děvčete korelují. Kolíbka, slunce, elektrická panna, klučičí sourozenec, bodající včela, vzdálený holub a ještě vzdálenější čáp, matčin polibek, vítr, balónek, potok, lžička, čokoláda, prsty, nohy, koulování, zrcadlo, spánek. Přečtěme však báseň Lipánek.

Povídá nám jistý pán
prý zná bitvu u Lipan
Holky vrtí copánky:
My známe jen lipánky

Řekl bych, že chybí poetický důvod, aby nebylo totéž vyjádřeno takto:
Zeptal se jich jistý pán:
Znáte bitvu u Lipan?
Holky vrtí copánky:
My známe jen lipánky.

Propast mezi povědomím o dospělé realitě války a enklávou míru, v němž holka v klidu baští, by přece víc vynikla. Lépe se povedla Cibule:
O cibuli je nám známo,
že má tělo zalátáno.
Nikdo více neví o ní,
přesto nad ní slzy roní.

Rakytkova kniha si nějaké čtenáře určitě už našla. Na svém patře mi do jisté míry připomněla dílo Vladimíra Thiela (1921-1997) Třesu, třesu z rukávu (1945), někdejší svazek jedna Nové knihovny české mládeže, ilustrovaný nešťastným Františkem Bidlem (1895-1945), vynikajícím kreslířem. Třesu, třesu z rukávu obsahuje jen o pět básní víc než Rakytkova sbírka, nicméně jsou delší. Až do osmnácti strof; hle:

Co kde lítá
Když jsme byli v Oustí,
lítali tam chrousti,
když jsme byli v Olomouci,
lítali tam taky brouci,
když jsme vyli v Kroměříži,
lítali tam netopýři,
když jsme jeli přes Hradec,
zakrákal tam krkavec,
když jsme byli v českém Brodě,
letěli tam čápi k vodě,
když jsme byli u Čerčan,
lítalo tam hejno vran.
když jsme byli v Mělníce,
lítaly tam slepice,
když jsme jeli z Benešova,
houkala tam v noci sova,
a teď jsme už v Praze,
zde lítají saze.

Na říkance je zajímavé, že ilustrovala autorovy cesty z rodného Potštejna. Víc či méně dobrý přítel Edvarda Valenty Thiele uveřejnil ovšem Třesu, třesu z rukávu teprve v momentě, kdy měl už na kontě šest regulérních sbírek pro dospělé včetně výtečného Hocha v modrém (1942). Udělal to s výdechem ne po Lipanech, ale po temnu horší války, během které se skrýval v nemocnici.

Určitě šel místy pod dosavadní svou úroveň (například v básni Ivanka), ale kniha by dodnes mohla vyjít znovu. Obsahuje i verše V zimě, Cikáni, Jezevčík, Mravenec na pohřbu, Ptá se Jirka táty a Malou kuchařku a poslední třetina se věnuje výhradně poctivým řemeslům, jak mě také autor upozornil, když mi svazek roku 1995 podepisoval. „To je podstatné.“

Ján Rakytka je v něčem spolu s dneškem lepší než Vladimír Thiele tady a v něčem je spolu s dnešní dobou naopak horší (o práci ještě Sofie neví nic). - Určitě obstojí jako sbírečka k opakované předčítání před usnutím!

Ján Rakytka / Sofie poznává svět / Ilustrace Vladislava Havránková / Jazyková úprava Josef Soukal / Vydalo nakladatelství Naproti všem. Praha 2016.
Dvacet básniček (čtyřverší) pro děti od 3 do 8 let.
Sofie, tak jako každé dítě v jejím věku, je malá a zvědavá. Svět kolem ní je veliký a záhadný. Jsou tu lidé, zvířátka, různé věci a kouzla přírody. Sofie by chtěla všechno poznat, všecičko osahat a ochutnat. Pomůže jí někdo?

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit