Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Neznámá říkadla a básničky Františka Hrubína s obrázky Lucie Lomové

Výbor básní Františka Hrubína, který patří mezi básníky, jehož děti opravdu milují. Těžko bychom asi mezi námi hledali někoho, kdo by neznal Špalíček veršů a pohádek, který vyšel poprvé v roce 1960 s ilustracemi Jiřího Trnky.

rikadla hrubin


Na počátku básníkova zájmu o tvorbu pro děti stály dva časopisy: Malý čtenář a zejména oblíbená Mateřídouška, kterou František Hrubín založil v roce 1945 a do roku 1948 také řídil. Skládal do ní básně jednak pod svým jménem, jednak také ale pod nejrůznějšími pseudonymy.

hrubin rikadla 2

Nezdálo se mu totiž vhodné mít tolik básní v jednom časopise pod jménem Hrubín. Velkou básníkovou inspirací byly tehdy jeho děti Jitka a Vít – říkával, že poezie pro děti vyplývá ze světa vlastního dětství i ze světa dětí, které nás obklopují.  

hrubin_rikaldla_3.jpg

František Hrubín, jehož sté výročí narození si budeme brzy připomínat, se ke konci života toužil znovu vrátit k tvorbě pro děti. Osud mu k tomu nedopřál již dost času. Vrátili jsme tedy k jeho poezii pro děti alespoň my tímto výborem. Naleznete v něm básně, které dosud nebyly knižně publikovány, vycházely pouze v Mateřídoušce a některé z nich pod pseudonymy.

Luštili jsme je s básníkovou dcerou Jitkou (táta jí věnoval malou sbírku, kterou dokonce i sám sešil), stejně jako třeba vy luštíte básníkovy hádanky. Těšili jsme se přitom, že by vám spolu se zapomenutými říkadly a s novými nápaditými ilustracemi malířky Lucie Lomové mohly udělat radost.

hrubin rikadla 1

František Hrubín / ŘÍKADLA / Ilustruje Lucie Lomová / editorka Jana Čeňková / Vydal Meander 2007

 

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Hrubín František Lomová Lucie Básničky pro děti

Vaše názory  

# Honza
o té knížce už psali viz. https://www.citarny.cz/index.php/nove-knihy/knihy-pro-deti/basnicky-deti/3129-frantiek-hrubin-od-jara-do-jara-basniky
| Quote
# Evka
krásné jsou také verše pro děti od Františka Hrubína, minulý rok měl výročí a pár knížek s krásnými ilustracemi mu vyšlo v Albatrosu. Já sama jsem koupila Od jara do jara :) . Nádherná, povzbudivá knížka :) .
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit