Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Malý princ poprvé jako grafický román - komiks

malyprinc2.jpgJedna z nejpopulárnějších knih na českém trhu - Malý princ od Antoina de Saint-Exupéryho dostává nový kabát od výtvarníka a komiksového tvůrce Joanna Sfara. Čeština se tak stává jedním z 22 jazyků, v nichž je tento grafický román dostupný. Malý princ si prostě nemůže pomoci – cestování je jeho zálibou. Albatros vydává knihu už jeden rok po jeho bestsellerovém vydání ve Francii.

Malý princ, poprvé vydaný v roce 1943 rok před autorovou dosud nevyjasněnou smrtí, patří po léta k nejpůsobivějším knížkám a ke skvostům literatury pro děti i dospělé. Spisovatel Antoine de Saint-Exupéry si knížku sám nádherně ilustroval, a přesto výtvarníky a malíře stále láká vyrovnat se po svém s touto knihou a ztvárnit ji dle své fantazie. Této nelehké výzvě nakonec neodolal jeden z mistrů frankofonního komiksu Joann Sfar (nar. 1971), známý i u nás svou sérií Donžon či komiksem Rabínův kocour, v němž reflektuje svůj židovský původ. Sfarův Malý princ je působivou poctou dílu i jeho autorovi a potěší milovníky této knihy i náročného komiksu. Sfar tu nezapře svou úctu k Marku Chagallovi i ke klasikům francouzského komiksu Hugovi Prattovi a Fredovi.

Komiks vychází 66 let po prvním francouzském vydání slavné knihy, vzbudil ve světě oprávněnou pozornost a letos získal cenu pro nejlepší dětský komiks na komiksovém festivalu ve francouzském Angoulème.

„Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.“

Často citovaná věta, kterou řekne liška Malému princovi, vyznívá ve Sfarově adaptaci ještě paradoxněji než v Exupéryho originále. Hrdinu máme před očima, a přesto nás jeho příběh odkazuje „za“ tyto obrazy. Poznávání Malého prince ze zcela nové perspektivy je překvapivé, i vyznavači původní verze mohou nacházet nové významy a jistě ocení, že Joann Sfar nijak neumenšil prostor pro hru fantazie, ke které tak jedinečně už několik generací vyzývá Exupéryho dílo.

Malý princ | Joann Sfar / z francouzštiny přeložila Zdeňka Stavinohová

Joann Sfar (*28.8. 1971, Nice)
je považován za jednoho z nejvýznamnějších umělců nové vlny francouzsko-belgického komiksu. Mnohé z jeho komiksů vyšly v alternativním nakladatelství L'Association, která byla založena v roce 1990 Jean-Christophem Menuem a šesti dalšími umělci. Sfar rovněž spolupracoval s několika klíčovými umělci tohoto nového hnutí, mimo jiné s Davidem B. či Lewisem Trondheimem. Série Donžon, kterou vytvořil společně s Trondheimem, se v řadě zemí stala kultovní záležitostí.
Sfar se jako syn židovských rodičů v některých svých komiksech nechává inspirovat židovským dědictvím a pracuje s množstvím historických a teologických faktů. Mezi umělce, kteří ho výrazně ovlivnili, řadí jména Fred a André Franquin, právě tak jako Marc Chagall, Chaim Soutine, Will Eisner, Hugo Pratt či John Buscema.
Joann Sfar absolvoval filozofii a studoval na Akademii výtvarných umění v Paříži.
(z wikipedie)

 

malyprinc450_komiks.jpg

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Antoine de Saint-Exupéry Joann Sfar

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit