Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Tintin má 8O let a Belgie ho slaví celý rok


tintincomp_500.jpgKdyž se v Bruselu zeptáte, kdo je Tintin, asi budou vědět všichni. Známá komiksová postavička s bloďatými vlasy alias slavný reportér má osmdesát let, protože 10. ledna 1929. se Tintin s věrným psem Filutou objevil ve vlaku do Ruska v prvním ze svých sešitů. Jeho oblíbenost je tak velká, že letos vyhlásilo Valonsko rok 2009 Rokem komiksu.  Zatímco v Česku komiks pokulhává a nikdo ho skoro nepropaguje, v Belgii se komiksové seriály (francouzsky bandes dessinées) už dávno prosadily jako samostatný druh umělecké tvorby,

Populární komiks v Belgii
Tam mu dokonce říkají "Deváté umění" a údajně přes 500 autorů se komiksem v Belgii živí. V Bruselu je nejen centrála EU, ale hlavně muzeum komiksu, kde je sousředěno přes 700 tvůrců komiksu. V současné době je jedna sekce ze stálé výstavy muzea věnované historii komiksových seriálů představuje divákům Hergého (Georgese Remiho), jemuž belgický list Le Petit Vingtieme vydal první příběh s Tintinem před 80.lety

V únoru 2009 se chystá v Belgii speciální knižní veletrh s knížkami kreslených seriálů nebo výstava auta v komiksech. Dále Belgičaní připravují  festival velkého Tintina, který se  uskuteční 8.-10.5. 2009 ve městě Namuru.  V květnu by mělo být ve městě Louvain-la-Neuve slavnostně otevřeno hypermoderní Hergého muzeum ze skla a betonu o rozloze 3600 metrů čtverečních, které navrhl francouzský architekt a laureát Pritzkerovy ceny Christian de Portzamparc.

Jak vidí Tintina Ondřej Müller z Albatrosu?
Tintin je povoláním reportér, ale o tom se dozvíme jen na počátku příběhu Tintin v Kongu. Během dalšího děje je jeho profese zcela nedůležitá, nikdy ji přímo nevykonává, ba naopak, stává se osobností, o níž se často píše v novinách. Je to dobrodruh a v mnoha příbězích též detektiv. Svou charakteristikou hrdina-antihrdina je mu nejpodobnější Indiana Jones.
Zřejmě je to nejoriginálnější a nejpodivnější postava v historii komiksu. Na rozdíl od většiny komiksových hrdinů nemá „vyhraněný“ charakter. Jistě, je inteligentní, statečný, v mnoha ohledech nadaný. Čím víc ho však poznáváme, tím víc nám připadá neuchopitelný, ba téměř nereálný.
Zatímco většina autorů se snaží své hrdiny co nejvíce přiblížit skutečnosti, belgický kreslíř Hergé záměrně Tintinův charakter rozmlžuje, nepodtrhuje žádné z jeho vlastností ani charakterových rysů, modeluje jej po vzoru mytických postav jako hrdinu bez bázně a hany, ale též bez minulosti a bez užšího rodinného kruhu.
Dvěma významnými vlastnostmi však přece jen vyniká: je nebývale statečný, vrhá se do bláznivých dobrodružství, aniž by jej zajímaly jejich důsledky, a je neobyčejně prakticky založený. Nikdy nepodléhá romantickým náladám ani blondýnám! Jeho láskou je pejsek Filuta, nevíme však, zda mu opravdu rozumí a komunikuje s ním jako s člověkem či nikoli.

Tintin v Albatrosu
První Tintinovo dobrodružství Tintin v Americe vyšlo v Albatrosu v roce 2004. Od té doby vyšlo již 10 příběhů. V roce 2009 vyjde dalších 5 sešitů. Pro přehlednost, belgický kreslíř Hergé vytvořil celkem 23 sešitů, poslední čtyřiadvacátý Tintin a L’Alph-art vyšel posmrtně jen ve skicách a autorových črtách. Tintin vychází v Česku podle zavedené dějové chronologie a je nebývale úspěšný i díky nápaditému překladu Kateřiny Vinšové.

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit