A+ A A-

Balet nás baví, další vynikající kniha Anny Novotné o divadle pro děti

balet_nas_baviNečekaně pestrá a bohatá kniha  je první knihou o baletu pro děti i rodiče. Vznikla ve spolupráci s Národním divadlem a představí 20 nejznámějších světových baletů. Kniha navazuje na velmi úspěšné a oceněné knihy Opera nás baví a Divadlo nás baví.

Kniha je završením úspěšné trilogie která dostala řadu ocenění včetně Ceny ministra školství. Podle knihy Opera nás baví běží na ČT stejnojmenný vzdělávací pořad pro děti. Na knize spolupracovali přední osobnosti naší baletní scény a ilustracemi ji opět doplnil zejména v zahraničí uznávaný malíř a výtvarník Jiří Votruba.

Nečekaně pestrá a bohatá kniha před vašimi zraky rozehraje a roztančí známá i některá méně známá, avšak významná baletní díla. Labutí jezero, Louskáček, Popelka, Giselle, Copélie a další. Každý titul provází informace o skladateli hudby, vysvětlující hesla, výslovnosti baletních termínů, ale také malovaný baletní manuál (baletní figury).

Výběr předkládaných děl je řazený
podle známosti díla, jeho významu ve vývoji baletu, zda se v současnosti uvádí na jevištích, a pokud je to možné, dává se přednost tématům blízkým dětem. V knize Balet nás baví naleznete známější, ale neznámé informace o 20 nejznámějších baletech světa.

Bachčisarajská fontána (Boris Vladimirovič Asafjev)
Coppélie (Leo Delibes)
Dafnis a Chloe (Maurice Ravel)
Gajané (Aram Iljič Chačaturjan)
Giselle (Charles Adolphe Adam)
Labutí jezero (Petr Iljič Čajkovskij)
Louskáček (Petr Iljič Čajkovskij)
Ondine (Hans Werner Henze)
Orfeus a Eurydika (Tibor Andrašovan)
Petruška (Igor Fjodorovič Stravinskij)
Péťa a vlk (Sergej Sergejevič Prokofjev)
Pohádka o Honzovi (Oskar Nedbal)
Popelka (Sergej Sergejevič Prokofjev)
Pták Ohnivák (Igor Fjodorovič Stravinskij)
Romeo a Julie (Sergej Sergejevič Prokofjev)
Spící krasavice (Petr Iljič Čajkovskij)
Sylfida (Jean-Madeleine Schneitzhoeffer)
Šeherezáda (Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov)
Špalíček (Bohuslav Martinů)
Z pohádky do pohádky (Oskar Nedbal)


Balet nás baví | Anna Novotná | Ilustruje Jiří Votruba | Vydává Práh, 2010 | 144 stran A4, celobarevné, vázáno

Co ještě nevíte o projektu Balet nás baví
Autorka: Anna Novotná
Odborní poradci: Božena Brodská, Adéla Pollertová, Nikola Márová, Alexandre Katsapov
Odborný recenzent: Marek Vašut, Petr Zuska

Ohlas ze strany veřejnosti, kritiky i médií na knihy Opera nás baví (Sukova cena 2005 – cena učitelů; nominace na cenu Zlatá stuha 2005 na literární a výtvarné zpracování) a Divadlo nás baví (Cena ministra školství, mládeže a tělovýchovy za přínos k rozvoji dětského čtenářství 2008, Zlatá stuha 2008 za nakladatelský počin) byl nebývalý.

Autorka Anna Novotná o knize Balet nás baví

Koncepce knihy je podobná jako u první a druhé knihy, neboť z laických i odborných reakcí vyplynulo, že přístup k zpracování témat přinesl to, co jsem si přála, tedy velký zájem dětí i rodičů o operu a činohru, a toho si velmi cením. Navíc se ukázalo, že se knihy používají na školách jak základních, tak uměleckých a středních. I pro dospělé, jak nám prozradili, je základním orientačním bodem ve světě opery a činohry, a touto třetí knihou bych chtěla, aby i ve světě baletu.
Názvy baletů řadím abecedně. Vedle dějového obsahu každého díla, jazykově přizpůsobeného dětem, stručně představuji hudebního skladatele (vždy s ohledem na uváděný balet) a vysvětlím nejběžnější odborné termíny spojené s baletem.
Všechny francouzské termíny mají uvedenu výslovnost.
Nechybí i zmínka o neslavnějších světových baletních osobnostech a baletních souborech.
Závěr knihy je vybaven rozsáhlejšími životopisy jednotlivých hudebních skladatelů.

Ilustrace a výtvarné pojetí knihy podporují její záměr. Jsem si vědoma, že není lehké konkurovat obrázkům v televizi a na počítačích tak, abychom děti zaujali. Ilustrace Jiřího Votruby ale v sobě magickou přitažlivost mají – zářivá barevnost pop-artu, vystihující zkratka a vše prostupující radost. Na rozdíl od předchozích dvou knih budeme věnovat speciální strany komiksovému zpodobnění baletní figur, pozic atd.
Z archivních zdrojů ND doplním k jednotlivým baletům některé „lahůdky“, jako autografy slavných jmen či staré plakáty prvních premiér, návrhy scén baletů, návrhy kostýmů atp.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Votruba Jiří Novotná Anna

Komentáře  

# Alena Matusková 2016-04-04
S údivem nevěřím, že v dnešní době může vyjít taková kniha. Úřasné a díky!!!!!
Citovat
# Jan Protivínský 2011-01-18
Kniha není levná, ale na druhé straně je natolik originální a jedinečná, že nahradí spoustu dalších knih. Myslím si, že celý cyklus o divadle je výjimečný počin v české literatuře a zasluhuje si pozornost nejen odoborníků, ale především inteligentních rodičů, kteří ví, co dětem koupit.
Citovat