A+ A A-

Historie Evropy, komiksové putování pro děti

historie evropyMůj syn Kuba končil v roce 2008 pátou třídu ZŠ a já s lítostí sledovala, jak ho ve škole nenaučili téměř nic o dějinách Evropy. Nejen jeho, ale i všechny jeho vrstevníky. Malí čeští a moravští Evropané se musí i opakovaně učit třeba příběhy o praotci Čechovi a o kněžně Libuši, ačkoliv to jsou historicky nepodložené postavy. Nic proti kráse těch příběhů, mám je moc ráda. Ale zastiňují a zabírají místo příběhům, které se skutečně staly – třeba příběh Alexandra Velikého, Viléma Dobyvatele nebo Alžběty I. Nebo měly znát tak zásadní událost, jakou je datum zdokonalení ruchadla bratranci Veverkovými. Z pohledu některých učebnic vlastivědy pro 1. stupeň ZŠ zřejmě podstatnější údaj než třeba první použití dalekohledu nebo vynález knihtisku.

A pak…a pak mi vždycky hrozně vadil takový ten exaktní pohled na dějiny. To ustavičné přepočítávání událostí na čísla. Taky jste jako žáci šíleli z dějepisných diktátů? Taky jste se učili nazpaměť čísla a údaje, které tím ztrácely hlubší význam? Pak se všechno vykouřilo z hlavy a dějepis byl noční můrou nebo zbytečnou prázdnotou.

A přitom nás události, které se udály na našem světadílu, poznamenávají na každém kroku. Jen málokdo si chce připustit, že to, jak žijeme dnes, je výsledkem činů našich předků. A protože žijeme v Evropě, rozhodla jsem se zpracovat evropské dějiny. Je to širší pohled než pouhá naše národní historie, protože události se nedají sevřít do hranic, závor a ostnatých drátů. Dějiny proudí kolem nás jako řeka.

Historie Evropy | Námět, koncepce, výběr a skladba kapitol: Renáta Fučíková | Text: Renáta Fučíková a Daniela Krolupperová | Ilustrace: Renáta Fučíková | Odborná spolupráce: Václava Kofránková

Pojďme se tedy podívat na knihu o které píše Renáta Fučíková.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Fučíková Renáta, Krolupperová Daniela

Komentáře  

# JAn 2011-12-31
Už samotné téma napovídá, že se konečně láme naše čechášství, které produkuje dětem jen českou historii. Kdo z patnáctiletých ví vůbec něco o historii v okolních státech? Jedno procento?
Citovat
# John 2011-12-22
Kniha roku, bez diskusí!!!!!
Citovat
# Dana 2011-12-22
Klobouk dolů, mimořádná kniha, krásná kniha plná zajímavě podaných informací. Právě jsem ji měla v ruce a i když je trochu velká a těžká, myslím, že si zaslouží víc pozornosti než jen pár plakátů...
Citovat