A+ A A-

Od housliček po buben. Pro děti o hudebních nástrojích.

od houslicek po bubenJedna ze zapomenutých knížek pro děti o hudebních nástrojích. Jmenujen se Od housliček po buben a je od hudebního skladatele Ilji Hurníka, básníka Václava Fischera a ilustrátora Karla Franty. Jak vidíte, společnost autorů je vskutku noblesní.

Knížka, určená pro děti od šesti let, představuje hravou formou tři desítky hudebních nástrojů; kromě běžných smyčcových, dechových, klávesových a bicích i některé méně obvyklé, jako například kolovrátek, vozembouch a famfrnoch.

Každému nástroji je věnována jedna nebo dvě strany knihy. Krátké vyprávění od Ilji Hurníka je doplněno veselou básní od Václava Fischera. Ilustrace ke knize nakreslil výtvarník Karel Franta. Knihu doprovází dvě krátkohrající gramofonové desky se zvukovými ukázkami. Vydalo ji v roce 1987 nakladatelství Albatros. Kniha se brzy stala běžnou pomůckou při výuce v základních školách.
Lze ji považovat za příklad multimediálních výukových pomůcek v češtině s kombinací textu, básní, hudby a obrazu.

Otázka je, kdo ji opět vydá?

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Franta Karel Hurník Ilja

Komentáře  

# Martin 2013-09-19
a na Česke televizi hezký dokument o Hurníkovi...
www.ceskatelevize.cz/porady/10458348245-ilja-hurnik-listovani-zivotem/
Citovat
# Martin 2013-09-19
Jeste neco z radia o Iljovi
media.rozhlas.cz/_audio/02961370.mp3
Citovat
# Martin 2013-09-19
Ve věku 90 let zemřel skladatel a spisovatel Ilja Hurník, autor rozsáhlého operního a symfonického díla, her, povídek a libret. Za svůj život napsal také přes dvě desítky knih. Kromě umělecké tvorby působil i jako pedagog.

Ilja Hurník byl opravdu velmi pracovitý a zůstalo po něm velké dílo. První klavírní skladby mu vyšly už v jedenácti letech. V dospělosti byl sólistou Janáčkovy filharmonie v Ostravě. Za vrchol jeho tvorby mnozí považují opery jako Dáma a lupiči, oratorium Noé, Oldřich a Boženka nebo třeba Symfonie in C
Citovat