Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

S pastelkami po... První průvodce památkami pro děti

Návštěva památky je pokaždé okolností, kdy dochází ke konfrontaci s minulostí. Sdělit složité minulé děje (nejen) mladším dětem není jednoduché. Přesto, děti mají velký potenciál porozumět a přijmout zdánlivě složité abstraktní informace, pokud jsou předkládány jim srozumitelnou formou.

s pastelkami po


Informace o dobách minulých mohou být pro dítě zcela přirozené,  pokud jsou přefiltrovány do jednoduchých a zároveň smyslové vnímání stimulujících sdělení. Ostatně poznávání prostřednictvím smyslů je od nejútlejšího věku tím nejpřirozenějším způsobem osvojování si vnějšího světa.

Cílem našeho průvodce s pastelkami je poskytnout podněty k pozorování a k hledání souvislostí.
Průvodce vyplňuje velkou mezeru mezi tím, co by se dětský návštěvník o objektu mohl dozvědět a tím, jak si tyto abstraktní informace představit a formou hry zpracovat. Obsahuje portréty osobností (určené k vymalování), nákresy, plánky, zábavné aktivity: spojovačky, bludiště, hádanky, poutavé ilustrace a přehledné popisky. Poskytuje prostor k vytvoření osobní vazby k památce, ať už formou vlepení vstupenky jakožto trofeje a důkazu „dobytí“ objektu nebo formou poznámek a výtvarných aktivit. Jedná se tedy o jakýsi individualizovaný naučný suvenýr, který má co nabídnout jak předškolákovi, tak i starším dětem. V neposlední řadě, díky názornosti, jednoduchosti a přehlednosti průvodce uspokojí i nedostatkem času schvácené rodiče a pedagogy.

Co je cílem návštěvy pamětihodnosti (hradu/zámku/města)? Odejít s hlavou plnou letopočtů? Poznat stavební vývoj či záhadný úsměv šlechtičny se třemi přídomky? Mají se děti třást strachy z bílé paní nebo bezhlavého rytíře? Nebo snad věřit, že se jejich máma do roka vdá, když se zahlédla v benátském zrcadle? Odpovědi jsou zcela jistě různorodé, ale troufám si říct, že každý, ať tak či onak, vyhledává na těchto místech  příjemný a nevšední zážitek.
S Prvním průvodcem památkami pro děti uvidíte, prožijete a poznáte víc!

Eva Chupíková (*1974, Olomouc)
vystudovala dějiny filozofie a angličtinu FF UP Olomouc, věnuje se digitální grafice a dětské ilustraci.
S narozením syna se do centra mého zájmu dostal svět dětské fantazie a představivosti spojený s přirozenou touhou dítěte po poznání. Zajímá mě a baví způsob přeformulování a zprostředkování složitostí okolního světa dětskému pozorovateli zábavnou, smysluplnou a výtvarně atraktivní formou.

https://www.pamatkyprodeti.cz

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Chupíková Eva

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit