Nevěřte všemu, co se k věření předkládá. Komenský

A+ A A-

Já, Baryk – humorné příběhy psa Františka Nepila

jabarykPohledem hlídacího psa je zde přiblížen život na vesnici, v lese a na Barykově dvorku po dobu celého kalendářního roku. A aby Baryk, coby pes také myslivecký, dětem přiblížil jednotlivé měsíce v roce, připravil si na každý měsíc nové vyprávění.

Co kapitola, to nový příběh
Každé roční období sebou přináší jiné počasí a tím pádem změnu Barykova pobývání v boudě na dvorku. Baryk nám vypráví o svých zajímavých setkáních s ostatními zvířátky a srovnává jejich život se svým životem psím. Baryk se má jako pes dobře, proto přemýšlí, jak by ostatní zvířátka přeučil ta
ké na psa.
Takže učí například srnce štěkat a vyčítá mu nošení parohů a kousání trávy, tahle by z něho pořádný pes přeci nebyl!.:-) Postupně si takhle vezme do parády vlaštovku, bažanta, vránu, sýkorky, zajíce, ježka, čápa, šneka, slepýše, krtka a žábu. Každá kapitola tak podává dětem téměř pohádkovou formou zajímavé informace o ostatních zvířátkách s nádechem bajky, kdy zvířátka mluví lidskou řečí.

Barykovy projevy kamarádství, soucitu a spojenectví k ostatním zvířátkům ukazují dětem, jak se k sobě pěkně chovat a jak pomoci kamarádovi, který je v úzkých.
Autor si hraje se slovy a vkládá Barykovi do tlamičky slova jako: „blešata" a myslí tím mláďata blech. Také předpokládá, že knihu čtou děti dle věty začínající: „Řekněte, prosím vás, tátovi,.." Kapitoly na sebe navazují jen měsíci, návaznost vyprávění jako taková tu není. Kapitoly lze číst i „napřeskáčku", což rodiče jistě uvítají:-)
Trefné a veselé ilustrace paní Heleny Zmatlíkové, příběhy výborně dokreslují, například kosti v rendlíku, které mají namalované veselé obličejíky :-)
Knížka byla vydána již v roce 1977 a je tištěna velkým písmem, ale to jí nic neubírá na atraktivnosti pro předškoláky či školáky, kteří již číst umí.

František Nepil | JÁ, BARYK

vyd, 1977, 1988 Albatros s ilustracemi Heleny Zmatlikové

vyd. 1994 Sedistra s ilustracemi Ireny Vyčítalové

vyd. 2001 Albatros s ilustracemi Adolfa Borna

vyd. 2009, Euromedia s ilustracemi Heleny Zmatlikové

UKÁZKA Z KNÍŽKY
Jenže naši lidé nestojí o to, aby se jim psí plemena posrnčila. Nestojí o to, aby se psem stal kdekdo. Když vidí, že těch srnců běhá po lese přece jen moc, vezmou bouchačku a jdou na ně.
Můj člověk mě vždycky brává s sebou. Mám na to školy: vím, že se v lese nesmí ani ceknout. A ještě nikdy v životě jsem v lese necekl. Tentokrát jsme však přišli do dubiny, a kdo myslíte, že se zjevil na paloučku? – Nu ovšem, můj srnec! Čichl semhle, čichl tamhle a začal se pást, jako by se nechumelilo. Můj člověk tedy přiložil pušku k líci a já se díval, kdy to bouchne. Kdy se ten srnec, ťuňťa jeden, složí do trávy. Bylo mi ho líto. Tak rád bych ho ještě slyšel špatně štěkat. A tak jsem poprvé v životě udělal to, co vzdělaný pes v lese nikdy provést nesmí. Udělal jsem haf! Můj srnec vyskočil, jako by byl na péro, a v ten ráz byl pryč. A můj člověk na mě udiveně koukal a nevěřil svým uším. Já ty svoje sklopil, protože jsem věděl, co bude. A taky že bylo! Neumíte si představit, jak to štípalo.
Pak jsem ležel před boudou a čekal, až mi to zchladne. A představte si, že k půlnoci přišel ten srnec na kraj smrčiny a odštěkal mi poděkování!

 

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Zmatlíková Helena Nepil František

Komentáře  

# Guest 2011-01-10
František Nepil
JÁ, BARYK
vyd, 1977, 1988 Albatros s ilustracemi Heleny Zmatlikové
vyd. 1994 Sedistra s ilustracemi Ireny Vyčítalové
vyd. 2001 Albatros s ilustracemi Adolfa Borna
vyd. 2009, Euromedia s ilustracemi Heleny Zmatlik
Citovat
# Pavel 2011-01-10
moc hezka kniha, jako všechny od Nepila
Citovat

První čtení – Už jste četli?

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next
Bubáček a Myšošlap, další kniha pro první čtení od Daniely Krolupperové
Dášenka a Pumprlík. Slavná knížka pro začínající čtenáře i předčítání
Hádanky a básničky Markéty Zinnerové pro kluky a holčičky
O Kačence a tlustém dědečkovi. Dosud nevydaná pohádka Václava Čtvrtka.
Hrací knížky pro předškoláky a rodiče
Zvířetník Pavla Peciny pro první čtení
Kýčovitý slabikář našich prababiček a pradědečků vydává Paseka
Kotě z Kocourkova, Čtvrtkova knížka pro první čtení
Já, Baryk – humorné příběhy psa Františka Nepila
Malá medvědí knížka pro první čtení
Hloupežníci Miloše Kratochvíla učí děti číst a myslet, aby pochopily, co je slušnost
Jde sem lesem! Napínavé dobrodružství i další poučná knížka pro malé děti od Daniely Krolupperové
O dvou muších kamarádech
Jak se máš Eliško? Povedená knížka pro první čtení
Ježeček pro malé čtenáře
Neviditelná Zuzanka. Milá knížka Eduarda Petišky pro první čtení
Dárek pro Sáru, velmi dobrá kniha  pro první čtení
Gaston, chlapeček, který se pořád ptal