Nevěřte všemu, co se k věření předkládá. Komenský

A+ A A-

Zvířetník Pavla Peciny pro první čtení

nauc me poznavat zviratkaPavel Pecina je mimo jiné znám coby autor čtyřlístovského seriálu Příhody Alfína a Žužu, který dosáhl po čtyřech letech (od roku 2010) už více než šedesáti pokračování. Pro ještě menší děti napsal a nakreslil encyklopedii více než 180 zvířat, která předtím rozehnal na území jedenácti kapitol:
Moře, Póly, Savana, Prales, Poušť, Buš, Hory, Les, Louka, Voda a Venkov.

Jak už lze vydedukovat z názvů, nejvíc doma se děti ocitnou až díky posledním čtyřem kapitolám, takže svazek upřednostňuje exotiku a připomíná celkem báječného průvodce zoologickou zahradou, ačkoli zůstane u připomínání: živočichové jsou totiž zobrazeni vesměs na svobodě a navíc často stylizovaně.
Tato stylizace je možná někdy přehnaná (delfín s kytarou), ale děti se jí nepochybně baví a povětšinou má uměřený charakter (narval se třemi barevnými kroužky na narvalím rohu). Konečně je tu dlouhá řada ilustrací, které jsou stylizovány tak nápaditě, že na výhrady zapomene i ten nejpedantičtější „zpytec“.
Nemyslím si ale, že stačí tyto efekty vylíčit: tyto efekty je nutno rovnou vidět, a tak knihu doporučuji k pamalému prolistování i dospělým.
Prozradím pouze to, že vlastní encyklopedická část začíná velrybou a končí koněm: „Je silným a vytrvalým pomocníkem člověka. V minulosti pomáhal hlavně při přepravě nákladů i lidí, ale taká tahal pluh nebo vozil bojovníky do válek a na turnaje. I dnes se ještě zapřahá ke kočárům a vláčí klády z těžko přístupných míst v lese, jinak ale s lidmi hlavně sportuje, běhá v dostizích nebo vozí rekreační jezdce, Samici se říká klisna či kobyla a mláděti hříbě.“

Vedle obdobně koncipovaných hesel obsahuje každý oddíl ještě řadu otázek následujícího typu:
Kterému zvířeti se přezdívá koráb pouště? Poznáš, o kterých ze svých příbuzných z pralesa si čte orangutan v časopise? Kdo se schoval před tuleněm pod kámen? Který brouk si na písku zapomněl oběd? Tyto otázky jsou pak zodpovídány v klíči na předposlední a poslední stránce v rámci obsahu publikace, nicméně kniha přináší i mezifázi, jíž jsou nápovědi či prostě odpovědi „ukryté“ uvnitř té které kapitoly.

pecina zviretnik

Jestliže mluvíme o heslech, je však nutno zdůraznit, že se ilustrační doprovod neomezuje pouze na zvířata, ale častokrát zachycuje i vlastní jim prostředí a domovinu.
Mraveniště, tůň v rybníce i s typickým doutníkem (tady neprozradíme, čím připomene obrazy Kamila Lhotáka), kaktus, kru, ztrouchnivělý pařez plný hmyzu (teprve mezi ním najdeme probíranou světlušku), maják i se svým strážcem atd. Knížka je zakončena rejstříkem všech zvířat, který má výše zmiňovaných 180 položek, nicméně včetně shrnujících odkazů typu „mořští plži a mlži“, které se vztahují k více bytostem (zde k ostrance, homolici, slávce, perlotvorce, přílepce, plážovce a tzv. španělské tanečnici), takže ono je tady těch obrázků vlastně o dost víc.

Více Pavel Pecina: http://www.ilustrovani.cz/

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Pecina Pavel

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit

První čtení – Už jste četli?

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next
Hurá za Zdendou. Povedená Sekorova knížka pro děti mateřských škol
Pošlem Anku pro hádanku. Říkanky a hádanky pro předkoláky od vynikající Věry Provazníkové
Listopadová pohádka, jedna z nejhezčích pro malé čtenáře
Babi! Dědo! Kdy už budou... První čtení pro prvňáčky
Písmenkové pohádky pro malé čtenáře
Národní říkadla a písničky, kniha oblíbená po generace
Moje tužka ušatá poskakuje sem a tam
Hloupežníci Miloše Kratochvíla učí děti číst a myslet, aby pochopily, co je slušnost
Hlemýźď Čilišnek. Bláznivé básničky Pavla Šruta s ilustracemi Jiřího Šalamouna
Petr má medvěda, nebo co. Knihu pro první čtení napsal Ludvík Vaculík
Kouzelná zvířátka Martiny Drijverové pro první čtení s Helenou Zmatlíkovou
Čmáry fáry – netradiční hrací knížka pro předkoláky
Kýčovitý slabikář našich prababiček a pradědečků vydává Paseka
Kvak a Žbluňk – žabáci pro začínající čtenáře
Hovorníček. První čtení pro děti, které chtějí hezky mluvit
Pohádkový kolotoč, na kterém se vozí Jiří Žáček básničky
Legrační dům pro prvňáčka je dílem Jirky Kahouna
Klasika nově! První čtení O kohoutkovi a slepičce