skolniciPřestože ministerstvo školství veleducha Dobeše odmítlo na projekt Knížka pro prvňáčka přispět, kniha nakonec vyšla. Z pomocí majitele nakladatelství Triton, pana Juhaňáka. Kdyby nebylo jeho, projekt knižky zdarma pro prvňáčky by naši politici definitivně pohřbili. A tak s chutí můžeme nabídnout knihu nejen k prohlížení, ale i ke stažení neboť byla určena zdarma všem dětem, které se učí číst a vzdělávat, aby jednou nebyly tak hloupé, jak jsou na ministerstvu školství.

Miloš Kratochvíl | Renáta Fučíková | vydáno v rámci projektu Už jsem čtenář

Ukázka z knihy:

Plačící houba a diplomy František Cvrček byl opravdu dobrý školník. Měl to napsáno černé na bílém i barevně na diplomech. Bylo jich tolik, že pokrývaly všechny zdi jeho pokoje. Mezi ně se vešel už jen jediný obraz – Zátiší s houbou, křídou a nakousnutou svačinou. Věnoval mu ho k narozeninám učitel kreslení Jaromil Škrdlík. Obraz byl jako živý. V Hůrce se říkalo, že v den, kdy žáci hodně zlobí, houba pláče a kape z ní voda. Ředitel Pružný to měl v bytě opačně. Zdi plné obrazů od učitele kreslení a mezi nimi jen jeden diplom. Za to, že vystudoval vysokou školu a stal se magistrem. Bez váhání by vyměnil třeba tři Škrdlíkovy obrazy za nějaké zarámované uznání. Ovšem za uznání významné! Napsané zlatě a podepsané ministrem. To, co viselo na stěnách školníkova bytu, mu přišlo spíš potrhlé než významné.

Čestné uznání za nejveselejší uvítání prvňáčků v soutěži Neboj se školy! Cvrček svým zpěvem a tanečkem porazil nejen všechny školníky z okresu, ale i dvanáct učitelek. Pro školníka dobré, ale proč by si měl takového diplomu vážit ředitel školy? Nebo Král hrabla za první místo v celostátní soutěži školníků v odklízení sněhu. Na tomhle úspěchu záviděl Pružný Cvrčkovi jenom to, že jeho fotka vyšla v novinách. Psalo se tam, že školník z Hůrky překvapivě zvítězil i nad školníky z Krkonoš, kteří jsou zvyklí prát se s chumelenicí od října do dubna. Pracovitost mu vynesla i ocenění za vzorný pořádek Čistý sklep a Půda bez pavučin. Diplomem Ticho léčí ocenilo sdružení ušních lékařů Cvrčkovu pečlivost při olejování pantů a zámků. Ani jedny ze třiceti dveří školy nevrzaly, kolejničky u kovových šaten neskřípaly. A žádný jiný školník se nemohl pochlubit ani diplomem vynálezce. František Cvrček vymyslel pohyblivou rohožku, která očistila boty i lajdákům, líným na obyčejné rohožce zašoupat nohama.

Inspirující myšlenky...

My lidé jsme hrozná zvířata. Znáte tu hloupou píseň Barbry Streisand „People who need people are the luckiest people in the world “. Zřejmě jsou myšleny kanibaly. Hrozná zvířata jsme my lidi a velmi zvláštní k tomu. Všechna ostatní zvířata se napadají a zabíjejí pro přežití. Jenom my to děláme kvůli potěšení. Tady já mám problém s darvinismem. Pokud evoluce a přirozený výběr mají jako cíl přežití, proč se nestáváme s lety moudřejší, ale jsme čím dál víc a víc nebezpeční?
Kurt Vonnegut