Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Už se nebojím tmy namaloval ilustrátor plzeňských pohádek

ImagePlzeňský kreslíř a tvůrce komiksů Vhrsti si na české scéně vydobyl zvláštní pozici. Na rozdíl od Gruse, Kopřivy a dalších představitelů tzv. Generace 0, ale i od Rudiše se Švejdíkem nebo kolektivu Monstrkabaret Freda Brunolda pramálo usiluje o sofistikovanost či intelektuálnost projevu, vyhýbá se jakýmkoli trendům a razí si svou cestu. Jeho styl je průzračně jednoduchý, dominují mu zářivé barvy, nekomplikované tvary a veselá nálada.

V roce 2006 Vhrsti ilustroval knihu Dva tucty plzeňských pohádek a pověstí, nyní přichází s autorskou publikací Už se nebojím tmy – tu určil dětem. Na ploše padesáti celobarevných stran vypráví o malém Štěpánovi a jeho plyšovém medvídkovi Bartolomějovi, kteří se bojí noční tmy, jež z obyčejných věcí dělá děsivé přízraky.
Na užitých obrazovo-textově narativních postupech je znát nejen autorova zkušenost s komiksem, ale i s volnočasovými hříčkami, které produkuje pro tiskoviny. Neomezuje se totiž na prostou ilustraci novely, ale pohrává si i se vzájemnou dynamickou spoluprací obrazu nebo designu stránky s textem: např. první text, kde se malý hrdina svěřuje se svým strachem ze tmy, tone na černé dvojstránce. Koncepčně Vhrsti řeší i poměr jednotlivých stran k sobě navzájem: první strašidelný přízrak kostlivce na Štěpána sahá pazourou z protilehlé stránky.

tma400.jpg

Největším Vhrstiho fíglem je ale edukativní využití obrazové paměti čtenáře, když prvky užitými ke konci knihy odkazuje k spřízněným prvkům použitým v úvodu: všechny viditelné přízraky – kostlivec, chobotnice, upír z obrazu a stíny duchů se ukážou být obyčejnými věcmi stejných tvarů, konkrétně lampou, pokojovou kytkou, zátiším s vázou a hrou světel dopadajících na stěnu pokoje.

Malému hrdinovi toto tajemství odhalí sama tma ve svém království. Tam se Štěpán dostane na létající posteli, jako ve správné pohádce s prvky mýtu. Iniciační sdělení je pak takové, že tma na světě není proto, aby strašila malé děti, ale „aby se vám dobře usínalo, aby si vaše oči odpočinuly a aby se celý svět večer po celodenním shonu zklidnil“.

Vhrsti | UŽ SE NEBOJÍM TMY | Praha : Mladá  fronta, 2007 | 52 stran
Pohádkový příběh pro nejmenší s vynikajícími ilustracemi. Autor v této dětské knize předkládá aktuální a originálně zpracovanou variaci na téma strašidel a boje se strachem…
Příběh o malém Štěpánovi a jeho plyšovém medvídkovi Bartolomějovi, ale hlavně o tom, co se skrývá ve tmě a o tom, co z věcí všedních a obyčejných dělá děsivé a hrůzostrašné. O kostlivci, který Štěpánovi leze každou noc oknem do pokoje, o nebezpečné chobotnici, upírovi z obrazu nebo o tmě, která utíká ze skříně, kdykoliv ji otevřete, neznámo kam.

Za pozornost stojí i jeho internetové stránky   https://www.vhrsti.cz/

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Vhrsti

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit

První čtení – Už jste četli?

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next
 Dvanáct nejmenších pohádek Baobabu nejen na dobrou noc
Chyť si lelka, hravá knížka pro první čtení s ilustracemi Olgy Franzové
Moje tužka ušatá poskakuje sem a tam
Chytrému napověz – kniha devatero pohádek o původu řemesel
Mančí a Jonáš. Knížka pro první čtení všech milovníků koček
Pes nám spadla, mimořádně hravé básničky Miloše Kratochvíla pro malé děti
Jde sem lesem! Napínavé dobrodružství i další poučná knížka pro malé děti od Daniely Krolupperové
Cvrček a mravenci. Zvládnou vaše děti leporelo ve slovenštině nebo si to nepřejete?
Co by se stalo, kdyby... Daisy Mrázková v novém baobabském kabátě
Klasika nově! První čtení O kohoutkovi a slepičce
Hovorníček. První čtení pro děti, které chtějí hezky mluvit
Míšovo tajemství pro prvňáky od Eduarda Petišky
O chvástavém štěněti. Fryntova kniha pro děti s fotografiemi světového Lukase
Okno do komína – kniha pro prvňáčka se nedá koupit
Ježeček pro malé čtenáře
Jak se máš Eliško? Povedená knížka pro první čtení
Ema má Emu, Hry se slovy – krátké básničky pro první čtení
V peřině myš je poutavé čtení pro děti od tří let