hradistske slunicko

Velký festival Hradišťské sluníčko se malinko ohlíží a  počítá, koho letos potěšilo. Určitě v prvé řadě 298 čerstvě pasovaných prvňáčků, kteří krom poklepaní mečem od opravdického krále, prince či královny písmenek získali za odměnu knížku pro prvňáčka.

Je to kniha Radka Malého a ilustrátorky Alžběty Skálové Všelijaké řečičky pro kluky a holčičky
a děti si ji opravdu za první rok školní docházky zaslouží - vždyť se naučily psát, počítat i číst ! Někteří z prvňáčků si už stihli vyřídit vlastní průkaz do knihovny a vyzkoušet si, jak je prima kamarádit se s tolika knížkami.

Sluníčko určitě pobavilo několik desítek malých posluchačů čtených večerníčků, které byly připraveny po celý týden po vzoru Bedřicha Beneše Buchlovana  na trávníčku u knihovny, kde postupně během celého týdne byly přečteny dvě desítky pohádek. A my moc a moc děkujeme hercům Slováckého divadla Alžbětě Kynclové, Anně Pospíchalové, Davidu Vackemu, Andree Nakládalové i Vladimíru Doskočilovi - jejich kultivovaný přednes kouzlo pohádek umocnil a děti ani nedutaly. Naše díky patří také trubačům Slovácké ZUŠ - Adame a Františku, bez večerníčkovské znělky by žádný večerníček nebyl úplný!

slunicko 2

Pro ty děti, které nemohly přijít na podvečerní čtení, jsme připravili i dopoledníček, letos s profesorem místní UMPRUM Františkem Petrákem, kterému nedávno vyšla knížka Kamarádi z abecedy. Jeho veselé ilustrace doplňují písmenkové básničky Radka Malého a jsou vhodné pro předškoláčky. Děti mateřské školy tak mohly poznat ilustrátora i jeho Teatro Pimprle a nakonec si zkusit s loutkami namalovat obrázky.

Sluníčko jistě potěšilo i čtyřicítku mladých začínajících autorů - snad budoucích výtvarníků, novinářů, básníků a věříme, že ani ty děti, jejichž práce nebyly oceněny, nepřestanou psát či kreslit. Vždyť už po prázdninách na ně čeká nová soutěž Píšu povídky, píši básně, je mi těžko, je mně krásně...

slunicko 1

A úplně nakonec Hradišťské sluníčko připomíná dětem i dospělým, že prázdninový čas je tou nejlepší dobou ke čtení ! Vězte, že na vás čeká řada knižních novinek, které si můžete přibalit do baťůžků na tábor, k moři i babičce, a když se budete o prázdninách nudit, knihovna je otevřena pro všechny ! Máme otevřeno v pondělí a čtvrtek od 8.00 do 18.00, ve středu od 12.00 do 16.00 a v pátek od 8.00 do 16.00. Těšíme se na vás !

Hradišťské sluníčko si dovoluje poděkovat všem těm, kteří náš malý festival k podpoře dětského čtení podpořili. Jsou mezi nimi porotci výtvarné i literární soutěže, herci Slováckého divadla, učitelé, trubači...  Dále děkuje Městu Uherské Hradiště, Krajince zdravé výživy za občerstvení dětí při večerníčcích, Hukvaldské heraldické galerii za výstavu a povídání o erbech, děkuje i dárcům knižních odměn pro výherce soutěží.

text a foto : oddělení pro děti Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti


Myšlenky z knih

Psycholog k matce: Nevím, jestli vás moje diagnóza potěší, ale vyšetřil jsem jak jeho učitele, tak jeho a mohu vám sdělit, že váš syn netrpí ani dyslexií, ani dysgrafií, nemá poruchu pozornosti a není ani hyperaktivní, ani hloupý. Váš syn je prostě takový ten typický malý, nevychovaný, drzý, sprostý a líný spratek!