hradistske slunicko

Do téměř zaplněného kina Hvězda přišlo na tři sta malých výtvarníků a literátů, aby vyslechli verdikt poroty a ti nejlepší převzali svá ocenění. Bylo uděleno 35 cen, do literární soutěže pro děti Píšu povídky, píšu básně přispělo 118 mladých autorů.
Jejich práce hodnotili novináři Alena Kučerová, Blanka Malušová, Pavel Princ, historik Pavel Portl a pedagog Erik Gilk. Všechny oceněné děti dostaly tiskem vydaný sborníček nejlepších prací dětí, který zdobí ex libris z výtvarné soutěže. Z návrhů malých knižních značek vybírali ilustrátorka Markéta Vydrová, sběratelé ex libris Josef Chalupský, Jan Langhammer, Jaroslav Hrabec, literát Libor Vodička a knihvazačka Petra Jilíková, která nejlepší práci věnovala zarámovaný grafický list s obrázkem synagogy.

Od pondělí do pátku vždy v 18.00 hodin trubač František odtroubil na trávníčku u knihovny večerníčkovskou znělku a děti už netrpělivě čekaly na pohádku.
Ve čtení večerníčků se střídali herci Slováckého divadla Alžběta Kynclová, David Vacke, Pavlína Hejcmanová a Anna Pospíchalová. Při poslechu pohádek děti ani nedutaly a zvuky mňoukání kotěte i hašteřivý křik hnízdících ptáčků jen umocnily pohádkovou podvečerní atmosféru.

Po celý týden v dopoledních hodinách v prostorách dětského knižního království probíhalo pasování 312 prvňáčků na čtenáře. Opravdickým mečem písmenková veličenstva odpasovala všechny hradišťské prvňáčky, jejichž stavy doplnili žáčci ZŠ Jalubí, Nedakonice a Polešovice. Děti za odměnu získaly knížku pro prvňáčka a zároveň jsme ukončili národní projekt k podpoře dětského čtení Už jsem čtenář.

Letošní druháčci, tedy vloni pasovaní prvňáčci ZŠ Za Alejí  nám dokázali, že svůj slib číst a chránit knížky myslí upřímně, vždyť se přišli pochlubit krásnými čtenářskými zápisky o letos přečtených knížkách. Odměnou jim bylo povídání v podání slovenských kolegyň z Hornonitrianské knižnice v Prievidzi o Deviatkovej Marienke, tedy slovenské spisovatelce Márii Ďuríčkové a jejích knížkách. Potvrdilo se nám, že děti na Slovácku slovenské řeči rozumí, jen pár méně známých slov muselo být přeloženo do češtiny.


Středeční dopoledne patřilo povídání české spisovatelky Aleny Ježkové o knihách pověstí. Čtvrťáky ZŠ Za Alejí její čtení a vyprávění zaujalo a její si knihy okamžitě děti odnesly z knihovny domů. Podobné besedy autorka v rámci svého velkého moravského turné absolvovala ještě v dalších knihovnách Zlínského kraje, z nejbližších to byl Hluk, Uherský Brod a Veselí nad Moravou. Podařilo se nám využít vzácné přítomnosti autorky na Moravě a dospělým posluchačům jsme nabídli čtení a povídání, tentokrát z knihy Tichá srdce o historii českých řeholních řádů. Ti, kteří přišli na zajímavé povídání Aleny Ježkové do hradišťské či slavičínské knihovny, určitě nelitovali.

Knihovna byla po dobu Hradišťského sluníčka plná čtenářů, zaregistrovali jsme nové prvňáčky a upozornili na prázdninovou půjčovní dobu. Opět se potvrdilo, jak je důležité v tento čas připomenout dětem i dospělým, že prázdniny jsou tou nejlepší dobou ke čtení.
A nám nezbývá než poděkovat Městu Uherské Hradiště, odboru kultury MěÚ UH, Slováckému divadlu, Městským kinům, Slovácké ZUŠ, Krajince zdravé výživy a REC Group Staré Město.
Děkujeme také všem hercům SD, našim porotcům, pedagogům, paní Švecové za vzornou fotodokumentaci a výrobu papírových čepic pro děti ke čteným večerníčkům a všem maminkám, babičkám, tatínkům i dědečkům, kteří děti na večerníčky trpělivě po celý týden doprovázeli.
Děkujeme a přejeme všem hezké léto a prázdniny!

text a foto : oddělení pro děti Knihovny BBB v Uherském Hradišti