noc s andersenem logo
O 14. nejvydařenějším pohádkovém nocování, které se událo v pátek 4.dubna LP 2014...

… společně každoročně už počtrnácté, vždy kolem narozenin Hanse Christiana Andersena

Z večera do hodin ranních prolétnem na kouzelných saních,
saních vozících velký sen a Hans Christian Andersen
řekne nám jenom na počkání pohádku, že z kouzelných saní vystoupí Sněhová královna.
A světlo jasné rozsvítí se náhle, nás všechny do pohádek vtáhne.
Nádherné sny necháme si zdát, o tom, že krásné je žít v pohádkách...
sepsali studenti primy B Gymnázia v Praze 9, Vybíralova ulice v Noci s Andersenem 4.4.2014.

„Při zpěvu písně Hodina duchů od Lucie Vondráčkové opravdu přišel sám pan Andersen ve fraku a v cylindru, a povyprávěl nám něco o svém životě,“ píší děti ZŠ Bystřice nad Pernštejnem. Dostavil se také do Lanškrouna a do farní knihovny ve Staňkově. V Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi mu vzdali úctu modlitbou: „...zapálené sviečky dohoreli na terase a z okna sme pozerali, ako svetielka žiarili v tme. A přišiel aj pán Andersen a uskutočnila sa tlačová konferencia.“ Do Jaroměřic přišel v celé parádě a dohlížel na zasazení pohádkových stromů. V Lounech čekal na děti vracející se z lampiónového průvodu před knihovnou. V Bystřici u Benešova zůstal celou noc a slíbil, že přijde i příště. Jeho jménem byla zaštítěna čtenářská soutěž Od Andersena k Andersenovi v ZŠ Arménská v Brně, kde hodnotili počet přečtených stran a vítězka Adélka ze čtvrté třídy přečetla 67 knih za rok!

V jihočeském Rudolfově dětem předčítal o historii bývalého hornického města a permoníčcích. „Baśniopisarz, jak co roku, osobiście zjawil sie w bibliotece. Przyjechal Mercedesem Adenauer i opowiedzial o swoim źyciu i twórczości, a takže odpowiadal na liczne pytania dzieci i zložyl autograf na pamiatkowych kartkach,“ píší z polského Dabrowa. „Na úvod jsme si přečetli pohádku H.Ch.Andersena Čápi. Pozvali jsme si autora a ilustrátora (v jedné osobě) knížky Pírko, pana učitele místní ZUŠ, Jaroslava Soumara. Dětem vyprávěl o vzniku ilustrací a pan učitel jim do rána vytvořil brožurku s pohádkou a ilustracemi,“ píší z knihovny v Polici nad Metují. Dánský pohádkář se stal hrdinou celé řady soutěží a kvízů, například v Gymnáziu ve Skutči, proběhlo také mnoho autogramiád s panem Andersenem, např. v Pardubicích-Svítkově. Děti v organizaci Kamínky v Bohouškovicích zapojily svou fantazii, tipovaly, jak si pana Andersena představují, co by mohlo znamenat dánské slovo „et aventyr...“ Slovinská Radovljica hlásí hru Andersen, ne jezi se! - igra, s katero na zanimiv način spoznavamo H.Ch. Andersena. 

O jeho životě vyprávěli a četli jeho pohádky v Čechách ti nejpovolanější, zástupci Dánského království, kteří letos zavítali do do Národní knihovny v Praze, do Knihovny města Plzně i Anglické, německé a rakouské knihovny SVK v Plzni. Dánská a česká vlajka vítaly vzácné hosty v Knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně. Děti pozdravil dopisem český velvyslanec v Kodani Jiří Brodský, dopis četli například v Místní veřejné knihovně v Praze Dolních Chabrech, odkud napsali: „Navštívit nás přijel samotný pan Andersen ve slušivém klobouku, šále a kabátě a naše reportérky si pro něho připravily všetečné otázky pro reportáž v místním deníku. Pan Andersen měl namířeno ještě do dalších knihoven, tak dlouho nezůstal.“ Do nocovací knihy v Bohuslavicích u Náchoda přibyl zápis: „Děkujeme, pane Andersene, kdybys nebyl, nebyla by tato akce.“ A zápis do knihy slovenských rekordů se podařil Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi, kde po vzoru českých kolegyň uspořádali uléhání princezen na hrášek, celkem si do královského lože lehlo a vykřiklo au! 277 malých i velkých princezen. Gratulujeme!

„Nejkrásnějším zážitkem bylo sázení pohádkovníku. První, který jsme zasadili u našeho kostela, někdo zničil, a náš pan starosta při loňské Noci s Andersenem slíbil, že nám koupí nový strom. Slib splnil, a my jsme zasadili na školní zahradě strom nový. Před půlnocí přijel Andersen, dal svíčky kolem stromu a dětem poděkoval,“ napsali z knihovny v Malenicích. Nový stromeček hlásí také OS Studánky a knihovna Smržice, kde: „po procházce jsme samozřejmě pohádkovník pořádně zalili vodou, aby nás příští rok zase přivítal.“ Výkresy s obrázky pohádek ozdobily pohádkovník děti z obce Hříšice, v České Skalici zpívali u stromu Boženy Němcové na zahradě. Za svitu hvěz zasadili strom a aby krásně rostl, vyprávěli mu pod noční oblohou pohádky v Českém Těšíně. „Jsme rádi, že se pro nás do budoucna stane samozřejmostí část noci pobýt pod jeho větvemi.“ A verše Jaroslava Vrchlického zazněly při sázení stromku v Humpolci. Tradičním zahájením pohádkové Noci s Andersenem v Turnově je vždy pohádkový průvod městem, který se řadí u knihovny. Od prvního zasazeného stromu Pohádkovníku–Fabularius Anderseni, se průvod nejen všech spáčů, ale široké veřejnosti, rodin s dětmi, vydává na pochod městem.

Máme velikou radost, že nocování si užívají i známé osobnosti ze světa literatury, divadla, filmu, také zástupci dánského velvyslanectví, v Jičíně to byl Lars Kjellberg a v Uherském Hradišti exvelvyslanec ČR v Dánsku Zdeněk Lyčka. Z autorů dětských knih to letos byla například Martina Drijverová, kterou pozvali do Trmic, Markéta Vydrová byla hostem ZŠ Březnovice u Ivančic, Městskou knihovnu Náchod navštívil Pavel Čech s tématem Indiáni, ilustrátor Jindra Čapek byl hostem v Českém Krumlově, Petra Dvořáková potěšila děti Městské knihovny Velké Meziříčí, ZŠ Prosetín hlásí výskyt herce J.A.Náhlovského, do Litomyšle zavítal Jiří Grygar, ZŠ Chvatěruby pozvala pány Žambocha a Červenku, v Opavě to byl místní ilustrátor Bořek Frýba, v Lukách nad Jihlavou knihvazač Josef Pácha, v Předměřicích nad Labem lidový loutkář Jiří Polehňa, v Jinočanech o cestách vyprávěli manželé Vackovi a Moravské Budějovice zažily videorozhovor s Martinou Bittnerovou. Pohádky tajemného lesa četla v Místní knihovně Nová Říše Gabriela Kupcová, v Měčíně asistovala při nočním dobrodružství Petra Braunová. Obecní knihovna Křečkov-Poděbrady hlásí autora Petra Kukala, v Modré četl dětem Jan Opatřil, v pražské ZŠ Hanspaulka Daniela Krolupperová. Také na Slovensku se nedali zahanbit, z mnoha jmenujme Trnavskou trojnávštěvu autorek D.Dragulové-Faktorové, Xénie Faktorové a Oĺgy Kohútikové. Potvrzen máme také koncert hudební skupiny Neříkáme v ZŠ Jasanová v Brně a scénická čtení souboru Listování. Petr Morkes byl hostem v Městské knihovně v Praze, a také v předstihu ve vysílání České televize a Českého rozhlasu Dvojky a Rádia Junior, stejně jako přímo v nočním vysílání moderátoři Magdaléna Šorelová a Petr Vacek pozvali na povídání o pohádkách zajímavé hosty Pavla Brycze, nechyběla Bára Hrzánová a autor knížky O Vendulce a drakovi Vhrsti. Děkujeme Českému rozhlasu i České televizi, národním i regionálním médiím, všem novinářům za jejich nevšední zájem o naši akci k podpoře dětského čtení. Jejich nasazení bylo příkladné!

Letos poprvé akci podpořil a spolupracoval Úřad vlády – Eurocentra, celkem na 11 míst zavítali jejich zástupci a připravili dětem soutěžní hry, například  Riskuj v Hradci Králové, A-Z kvíz v Uherském Hradišti a prezentaci od Cyrila a Metoděje k EU a spoustu kvízů k desátému výročí České reubliky do Evropské unie v knihovně Mokrá-Horákov,  „opravdu nezapomenutelná noc.“. ..  Děkujeme moc!  Poprvé zažily Noc s Andersenem také děti v Chropyni, kde se ztratila princezna Eliška a děti ji hledaly v kostelní věži, zámku i sklepech. Mezi hledáním se četly pohádky i pověsti, chropyňské i strážnické. Nakonec se princezna našla, seděla schovaná ve skladu a četla si Andersenovy pohádky: „Byla to naše první noc, nevěděli jsme, do čeho jdeme a jak budou děti reagovat, byly ale skvělé a už cestou ze zámku se ptaly, jestli mohou přijít i příště.“

„Každá skupina vyráběla vlastní knihu, kam každý napsal jednu kapitolu – buď o tom, co hezkého jsme někdy udělali pro někoho jiného, nebo co hezkého kdo někdy udělal pro nás,“ píší gymnazisté ze Skutče, kde si zároveň připomněli výročí Karla Kryla i Bohumila Hrabala. „S panem mistrem vazačem Josefem Páchou jsme si všichni vyrobili vlastnoruční knížečku potaženou v kůži, takového malého kolibříka,“ hlásí z Luk nad Jihlavou. Děti z Budislavi navštívily při nočním dobrodružství za pokladem bratří Čapků Dům spisovatelů-PEN klub. V Mnichově Hradišti si malí literáti vyzkoušeli psaní krátkých pohádek, a protože se všechny výtvory moc povedly, uspořádají výstavu v prostorách knihovny. „ Celý měsíc se děti seznamovaly s historií i současností českého komiksu a měly možnost komiks vytvořit. Na motivační nástěnce jsme po ceklý měsíc odpočítávali ve speciálním kalendáři dny do začátku noci.

Komiksová píseň
Proč máme číst textu moc, dnes je komiksová noc,
stanoviště čekají, ani spát nám nedají.   
Po roce zas svorně jdeme, Andersena oslavíme
necháme všech nesmyslů, poznáme svět komiksů.
Rychlé šípy, Hurvínek, Fifinka i Barbánek,
slova bublina prozradí, obrázek děj doladí.
Až úkoly splníme, dílničky vyrobíme,
půjdeme si pro odměnu, kdo ví, jak ve třídě usnu..“.

„Ke kostelu nás přilákala varhanní hudba. Osmělili jsme se, vystoupali na kůr a poslouchali. Pan varhaník nám zahrál krátký koncert,“ napsali spáči z Obecní knihovny v Pavlovicích u Přerova. V Lázních Kynžvart se děti mohly v kostele podívat i na místa, kam se normálně nesmí, stejně jako děti ze ZŠ Švehlova. Ty vystoupaly až ke zvonům. Nahoru na vyhlídkovou věž chrámu sv.Petra a Pavla po 236 schodech se podívali v Čáslavi, noční dobrodružnou procházku kolem kostela a zámku zažili v Blatné, ve Všelibicích i Stříbrnicích.  Děti z Bílovic šly procházkou na místní hřbitov, kde leží Veruna Čudová, kterou v 19.století namaloval v místním kroji malíř Josef Mánes. Ztracený poklad byl nalezen v kostele dětmi ze Stupna, ty při vyprávění o černé růži, která chránila Plzeň před morem ani nedutaly. „Ve zřícenině větrného mlýna hořel oheň a my si připomněli pověsti, které se k tomuto místu váží, také jsme si připomenuli křížky, kameny a zajímavé stavby,“  píší ze Sedlčan. Kostel sv.Josefa postavený na troskách bývalého hradu a místní pověsti poznaly děti v Žulové, kde také malovali vitráže, rozety, měřili kostel... A přímo v prostorách kostela St. Mary Magdalene Church v Londýně nocovaly děti České školy bez hranic.

„Co ta mrkev i s natí na výstavce? Aha, dneska je Mezinárodní den mrkve! A tak z výstavky šla rovnou na talíř ke schroupání. Pořádně jsme se zapotili při luštění soutěže s McDonaldem,“ píší z Kostomlat pod Milešovkou. „Že takový svátek neznáte? No, my ho také neznali, ale dozvěděli jsme se o něm ve školním diáři od komisaře Vrťapky! Slaví se ve světě od 4.4. 2003. Děti složily básničku:

Svátek mrkve, mrkve málo. Jak ji najít? Co se stalo?
Detektiva zavoláme, Vrťapku, no vždyť ho známe.
Mrkev našel natotata, je jí fůra vrchovatá.
Jak ji našel, filuta? O tom ani nedutá.
Rádi bychom věděli to, že mlčí, je nám líto.
Všechno zjistit se teď ženem na další Noc s Andersenem.
Bára Hladíková, 5.tř.ZŠ Luka nad Jihlavou

Vždycky máme radost, když si přečteme o přáteství mezi knihovnami, a ani letos tomu nebylo jinak. Děti ze ZUŠ Stodůlky měly na noci se skřítky a trpaslíky hosty ze Žlutic a Krut, malí čtenáři z Babic u UH si pozvali děti z Babic u Šternberka. Velkou výměnu zažily děti z Dobříše, dobříšští tak mohli strávit noc v Klementinu a naopak „pražské děti asi náš venkovský vzduch hodně unavil, protože už v půl druhé byly ve spacácích a usínaly.“  Děti Knihovny Adolfa Branalda v Moldavě se navzájem po půlnoci navštívily s dětmi v německém Altenbergu. Balíčky si navzájem vyměnily knihovmy ve Velkém a Valašském Meziříčí. 31 druháčků ZŠ Pustiměř strávilo Noc v knihovně v rámci školního výletu v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově.

Některé z organizátorů oslovilo letošní výročí Eduarda Petišky, a tak víme, že k tvoření a hrám inspirovaným knížkami Anička a básnička či Anička malířka se vydaly děti v Českém Krumlově, Benešově nad Černou i u Sluníček v Poběžovicích. „Seznámili jsme se s představiteli řecké mytologie formou čtení jednotlivých příběhů tak, aby své poznatky mohly děti využít při cestě za řeckými bohy. Jako první nás uvítaly Gorgony, v čele s Medusou, pak nám zkřížily cesti sirény a kyklopové. Na Olympu nás očekával Zeus s Herou, božskou řadu ukončoval Hefaistos, který se s námi podělil o božské jídlo,“ píší z Katovic. Téma Starých řeckých bájí a pověstí oslovilo také děti v Hodoníně i v Čelákovicích, kde čekala na všechny hráče i pomocníky zmrzlina. „Naše téma bylo Hledači pokladů, děti procestovaly Egypt, dostaly se až k Sybile, vyráběly si ochranný amulet. Bohužel nikde jsme nenašli poklad, tak jsme se museli odebrat na radnici, která se proměnila v klášter mnišského řádu Libriů. Dostali jsme se dokonce na věž, našli ztraceného kamaráda a konečně i poklad, jak jsme zjistili, největší poklad jsou knihy a vědění,“ hlásí z Krnova. „Náš program o cestě do Egypta za Tutanchámonem vznikl díky prezentaci osmiletého Jana Š.,“ pochlubili se z Mařatic. V Milevsku cestovali do Mezopotámie, kde je přivítal král, jehož jméno vyluštili z klínového písma a následně si vytvořili své jméno do hliněné tabulky. Od vládce Mezopotámie putovali do Egypta. Kleopatřiny služebnice malé detektivy zasvětily do tajů hieroglyfů, seznámily je s bohem Thovtem a s věhlasnou Alexandrijskou knihovnou.  Poslední indicie nasměrovala detektivy do útrob středověkého hradu.  „Na návštěvu za námi přišla paní kronikářka. Pátrání po minulosti domů, které známe, bylo velmi zajímavé. Zjistili jsme, že naši dědové chodili do útulku jako my do školky, že nejstarší dům je z roku 1569 a že v něm byla obecní radnice, hospoda, škola i sklep na víno, později byt pro učitele,“ píší z Křepic. Spoustu zajímavostí, např. jak to vypadalo dříve v krámcích, možnost vyzkoušet si dobové kostýmy, zkrátka supertajný výlet do Moučkova domu proběhl s pracovníky muzea ve Žďáru nad Sázavou. Ve slovenských Valalikách hledali poklad: „Špecialitou pokladu bola obmena pravidiel a stanovíšť. Deti dostali na úvod krátku básničku, odmenou im bola časť mapy. Bol to beh básnikov...“ V Kamenickém Šenově zase přinesl dětem starou listinu k pokladu tajemný mnich, a nejen tady v průběhu večera a noci vyhlašovali čtenářskou rodinu. „Náš rod totiž trpěl hladem a tak se všechny tlupy musely vydat na trasu ulovit mamuta. Pan Štorch by z nás měl radost, odlévali jsme stopy sádrou a četli jsme si o pravěku,“ napsali ze ZŠ Doksy u Máchova jezera. Postupný vývoj a osídlování české země spojené s krásnými příběhy a bájemi Aloise Jiráska si připomněli v ZŠ Prosetín: „Děti se sjednotily do šlechtických rodů a putovaly bájnou historií Čech.“ V Považské Bystrici vyráběly děti erb města, vystoupily na Považský hrad, kde: „zažali svetielko NsA a prečítaním posolstva otvorili rozprávkovú noc.“
Noční prohlídku hradu a zámku, připomenutí období Karla IV. či Rudolfa II., výuka společenského tance z období renesance, to vše se odehrálo zase v Horšovském Týně.  Odvážlivům z Plané nad Lužnicí poslal zprávu starý Viking a uložil sedmero překážek, které museli překonat, aby se dostali na konec světa. Noc čarodějnic přinesla čarodějnický skok, hod pařátkem do kotle, čarodějnický hlavolam a jiné disciplíny dětem do Vratimova. Z Českého Těšína hlásí slet deseti kouzelnických škol a boj o zlatý pohár.  Noční putování za Knihomilem dalo dětem z Rožnova pod Radhoštěm pěkně zabrat. Škriatky a rozprávkový svet dětem na Slovensku odhalila Knihovníčka Ohromná. „Deti sa dozvedeli, čo sa deje v knižnici, keď odídu poslední návštevníci a zhasnú svetlá.“ Ve Svite zaznamenali výskyt pidimužíka Trhače, který ničí a trhá knihy a také rodinku Prachovcov, jejichž úlohou je vířit prach a prášit na police. Ve Lnářích se zase s přicházejícím soumrakem děti rozloučily se zimou a Moranu poslaly pryč po vodě.

Dráček Mráček letí k nám, volá: něco pro vás mám!
Pohádky jak krásný sen, napsal je pan Andersen... knihovna Roubanina

Básničky do soutěže s časopisem Dráček vymýšleli také spáči v ZŠ a MŠ Ledčice, kde řešili kvíz z podmořského světa. ...mezitím se ve školní družině ubytovali dva draci z podmořských hlubin. Našli se i odvážlivci, kteří vyšli schody a dokonce se u podmořských příšer podepsali. „Proč není Noc s Andersenem celý týden?“ zeptal se ráno žáček druhé třídy.  Do modřanského areálu Živá voda mezi živé ryby  přišly děti Místní knihovny v Modré, kterým vyprávěl Jan Opatřil o Kapříkovi Metlíkovi a jeho kamarádech, ale také o nástrahách, které na rybky v rybníce číhají. Pohádkovník v Ostravě Lhotce je podmořský z krajin mořské víly a plují kolem rybičky. Knihovna Králíky připravila soutěž Děsivá věda, akvarista Michal přivezl do knihovny akvaristické nádobíčko a děti s ním začaly stavět akvárium, které si možná ponechají  jako trvalý doplněk dětského oddělení. „Jenom jestli zvládneme krmení!“

„A ještě jedna zajímavost, měli jsme Noc s Andersenem a Pepinou. Pepina je malé černé prasátko, které slušně prospalo akci ve svém pelíšku v kabinetě své majitelky a nakonec chodilo popřát všem dobrou noc,“ napsali učitelé a žáci ZŠ Meteorologická v Praze 4 Libuš. V Přerově si děti „po vzájemném seznámení a skamarádění vyrobily ferdovské červené šátky s puntíky.“ „Vzkaz hlídali dva pavouci, kteří zrovna dřímali ve své síti, zahráli jsme si Sněhovou královnu, následovalo maskování a tvoření tykadel,“ píší z Řečan nad Labem. „Všichni jsme se převtělili do postaviček říše hmyzu. Šla jim od ruky i práce všeho druhu (není divu, vždyť tu bylo tolik Ferdů Mravenců). Na závěr zahrála hmyzí kapela a za doprovodu světlušek-lampiónů se všichni vydali na obchůzku vesnicí,“ napsali ze ZŠ Obecnice. Vstupenkou na NsA byla básnička o pejskovi nebo obrázek pejska. Přivítali jsme canisinstruktorku s velmi šikovným pejskem nezjistitelné rasy Haničkou, hlásí Horažďovičtí. Pejsky a canisterapii hlásí také z Hradce Králové – pobočky Pražská, v Novém Hradci Králové, „sešlo se nám několik Modroočků, pejsků a kočiček, uši v trávě a spousta dalších zvířecích hrdinů,“ hlásí Krásensko. Obecní knihovna Bory se přidává se svými malými čtenáři tradičně k akci Čistá Vysočina: „Zrovna včera se vydalo na cestu kolem 176 ropuch a několik skokanů hnědých a čolků. Tak tu měly děti kopu práce, než se mohly vydat dál a věnovat se úklidu silničních příkopů.“  Děti z Mníšku pod Brdy si v ekologickém centru Střevlík bystřily sluch při poznávání zvířat podle zvuků, zjemňovaly cit při pletení náramků, zdolávaly strach se živými zvířaty a učily se pracovitosti po vzoru včeliček. „Žádné speciality ani žádní hosté se nekonali, ale i tak tu byla opět skvělá atmosféra. Poslouchali jsme CD Hlas pro tento den: Čáp bílý, pták roku 2014,“ napsali z Veletin. „Pracovali jsme s knihami Petra Síse, vyráběli mozaiku ptáků z knihy Ptačí sněm,“ hlásí ZŠ Suchdol nad Lužnicí. Spisovateli Františku Nepilovi a jeho knížkám věnovali tento den v Kamenici nad Lipou, stejně jako v Roztokách: „Hlavně Baryk, společné čtení, překvapeníčka – listování z Baryka, hostina, noční hra, půlnočníček...“ „Četli jsme z knihy Anny Hostomské a jak jinak než o hudbě. Rusalka se dětem líbila nejvíc. My dospělí jsme vydrželi u knih a povídání o nich až do tří hodin,“ hlásí Pcherské maminky.

„Po vzoru Červené Karkulky jsme si vzali na cestu košíček s malinovkou a bábovkou, vlka jsme nepotkali, ale přepadl nás hlad, a tak jsme všechno snědli a pár drobečků jsme nechali v mraveništi pro Ferdu Mravence. Po večeři nastala akční chvilka, po loňském úspěchu s lampióny jsme se pokusili o oživení lampionového průvodu. Ještě že většina našich spáčů chodí do hasičů, protože jinak nevím, nevím, jak bychom se zachránili před požárem – shořely nám tři lampiony, ale ty pozorné děti, které si dávaly pozor, si mohly svůj lampion odnést za odměnu domů,“ píší z Radimovic. V Nové Pace : „Měli jsme Kvaka a Žbluňka, děti musely Žbluňka dotvořit. Přijeli k nám opět ŠÍRO (šílení rodiče) z Lázní Bělohrad a byla i stezka odvahy v lese s lampióny. Děti se bály Škrabinožky (jde po špinavých nohách)...“ Ve Skansce děti zaměstnanců zažily pohádkovou noc s Bořkem stavitelem, „a úplně nejlepší bylo stavění domečků,“ řekl pětiletý Tomáš. Rychlokurz mladého hasiče, ruční pumpu a stříkačku si vyzkoušely děti například v Českém Dubu, Kardašově Řečici, Liběšicích u Litoměřic, výstroj včetně dýchacího přístroje a důkladná technická kontrola hasičského auta je moc bavily. Tachovské děti se zase vydaly na záchrannou službu. Po ukázce první pomoci se nechaly ošetřit záchranáři a prohlédly si záchranné vozy. V Moravském Krumlově se přestrojili do fotbalových dresů, vyrobili odznaky fotbalistů, nezapomněli si přečíst úryvek z knížky Eduarda Basse o chudém chalupníkovi, co měl 11 synů, prodal kozu, koupil dva míče a z kluků udělal fotbalové mužstvo. Zazpívali si Zelená je tráva, fotbal to je hra a na místním stadionu sledovali pořádný fotbalový mač. Hrály se však i jiné hry – bojovka v Uhlířských Janovicích, v Nadějkově talentová soutěž ve zpěvu, pantomimě a vyprávění vtipů. Ve Svitavách se vydali s původním majitelem továrny Ettlem na stopovačku s detektorem kovů. Velkou polštářovou bitvu hlásí z Podolí, v Hronově zase hru Máme rádi Česko,  na Slovensku Milujem Považskú Bystricu... Inspirací pro program v Letovicích byla knížka Pavla Naumana Pohádky o mašinkách, v Týnci nad Sázavou si děti zahrály na Aprílovou školu od Jiřího Žáčka. Novou knížku Všechno letí, milé děti od Jiřího Fixla s osobním věnováním dostali všichni prvňáčci v ZŠ Benešov. Ořechovské děti se ocitly přímo uprostřed Záhady hlavolamu, našly totiž vytrženou stránku časopisu TAMTAM a pod ochranou žlutých špendlíků se nadšeně vydaly do místních Stínadel-Vážan. A pan Foglar přišel také do Březové nad Svitavou.

„Vydali jsme se do potemnělých Klášterních zahrad do dočasné hvězdárny na zkoumání jarní noční oblohy. Astronomové v České astronomické společnosti nám umožnili pozorovat krátery na Měsíci, planety a hvězdy červené, modré i bílé, v Litomyšli v tento den probíhala oslava 100. výročí narození astronoma Zdeňka Kopala.“ Také  v Jesenici viděli dalekohledem Měsíc a Jupiter: „A na cestu domů jsme si posvítili lampióny, pro některé děti to byl opravdový zážitek.“ Promítání hvězdné oblohy sledovaly děti na karimatkách také v Proseči u Skutče. Letos se poprvé nocovalo i na akademické půdě v Knihovně FF Univerzity Karlovy v Praze, kde do programu zařadil kromě soutěží s Vrťapkou také knihovnické disciplíny: načítání čárových kódů, jízdu knihovnickým vozíkem i bibliobox. A teprve po uzávěrce se dovídáme o nocování vysokoškolských studentů v Olomouci, univerzitní knihovu pro tuto noc přejmenovali na Ostrov Zbrojnice, i oni si vše náležitě užili...

I letos se dokázalo, že malí spáči mají dobré srdce a nemyslí jen na sebe. V nočních sbírkách to potvdili např. v ZŠ Palkovice (už pátým rokem vybírají na konto frýdecko-místecké charity na provot dětského klubu Nezbeda), dalšími adresáty jsou Nadační fond Krtek a dětský hospic v Malejovicích -  Nadační fond Klíček. Děkujeme ZŠ Kuřim Jungmannova ullice, ZŠ Arménská v Brně, ZŠ Palkovice, ZŠ německo-českého porozumění v Praze 8, knihovnám ve Rtyni v Podkrkonoší a Frýdku-Místku.
 
Společná noční četba opět spojila knihovny a školy do virtuální sítě, kde se děti mohly seznámit s právě vycházející knihou autora VHRSTI O Vendulce a drakovi, což potěšilo řadu míst, např. ZŠ Milady Horákové v Hradci Králové. Děti usínaly  při poslechu kapitolky na pobočce knihovny Seifertova v Havířově i Hořicích v Podkrkonoší. Úryvek z knihy se četl celkem v 658 místech.

„Pekli jsme dánský koláč buchtu snů Drommekage,“ napsali ze ZŠ Mýto. Samé dobroty! Pečené brambory s česnekem voněly už na dálku! Nachos s mletým masem pojídali v Rokycanech. Librínská královna v Lokti přivítala nocležníky na královském banketu, nechyběl zde dort a šampáňo, jinde se pilo Vrťapkovo kakao. Tisícovka děti si pochutnala na dobrotách McDonald's. „Po poctivé práci se děti posilnily připraveným občerstvením, které na tuto akci daroval řetězec Mc Donald's. Pro dívenku s bezlepkovou dietou jsme samozřejmě měli připravené speciální občerstvení,“ hlásí Knihovna města Ostravy.  Svatební královskou hostinu uspořádali v Sušici, ve Staňkově za pomoci zkušené cukrářky zdobili perníčky. A ZŠ Frýdlant uvádí, že spojili moudré s užitečným, když při angličtině přeložili recet na nejoblíbenější dánský koláč a pak jej za pomoci maminek a babiček upekli. „Když jsme ho ochutnali, pochopili jsme, proč se v překladu jmenuje Velký kokosový sen.

Skvělá písnička od Hanky a Mirka Bláhových z kostomlatské knihovny opět potěšila a pomohla k dotvoření pravé pohádkové atmosféry, písničku si  dodnes broukají a nadšené byly nejen děti z Častolovic či Vyššího Brodu, a my se připojujeme k 874 děkovným reakcím.

Pozor, pozor, je tu změna! Máme nového Andersena!
Psí detektiv, nová tvář, náš Vrťapka – komisař! Josefův Důl

„Vrťapka má pod čepicí, my jsme jeho pomocníci!“ zahájila pátrání po ztraceném heslu parta dětív ZŠ Svážná Most. Naučili se písničku, provedli policejní výcvik a vyvedli z cely nespravedlivě odsouzené zločince. Novoveská parta napsala, že komisař Vrťapka je poprosil, aby mu pomohli s jedním zapeklitým případem: „V naší knihovně se ztratila knížka...“ Také v Semilech pátrali po ztracené vzácné  knize, případ s uloupenými prasátky vyřešili v Paceřicích,  ve Stříteži nad Bečvou padouch odcizil vzácnou sbírku Čtyřlístků. Obecní knihovna Stěžery prozradila, že akci předcházelo setkání s Petrem Morkesem a seznámení s detektivem Vrťapkou, na což navázalo hledání indicií v terénu a hledání lupičů. I když tvrdonické děti Vrťapku neznaly, nechaly se inspirovat a vyšetřovaly zločin v knihovně za pomoci hlídky břeclavské policie, odlévaly stopy, dělaly otisky prstů, nakonec četly z Vrťapkových příběhů, jehož knihy chtějí doplnit do knihovny. Zlínské děti ZŠ Křiby se konečně mohly osobně setkat se samotným psím komisařem Vrťapkou, který  jim dovolil nahlédnout i do rodinného alba a všichni prošli rychlokurzem kriminalistiky. Městská knihovna Žamberk hlásí, že na děti čekal komisař Vrťapka a děti mu pomáhaly vyřešit krádež jeho rukopisu, najít pachatele a zjistit, kam svůj lup ukryl.

Vrťapku má každý rád, vždyť je to náš kamarád.
Své případy rychle řeší, na výsledek se vždy těší. ZŠ Lovosice

Už jste to slyšeli??? Cheb se dozvěděl strašlivou zprávu. Komisař Vrťapka byl unesen. Únosci požadovali milion dolarů v kufru nastartovaného auta, které mělo stát před knihovnou. „V knize byl morseovkou napsaný vzkaz na cestu, nakonec jsme našli Maharádžovo vejce, ve kterém měl každý ukryté svoje kindervajíčko,“ hlásí z Miskovic. Novobydžovské děti prokázaly svoje detektivní schopnosti i umělecké nadání, když byly zaúkolovány Vrťapkou zazpívat či zarecitovat. V Havířově-Podlesí na děti čekala ukázka psího výcviku, seznámení s Vrťapkovic rodem, pátrání po úhlavním nepříteli, což, jak se ukázalo, byla blecha a nacházela se ve starém psím kožichu. Případ uloupených korunovačních klenotů vyřešili například v Albrechticích v Jizerských horách, v Březině u Křtin se ztratil poklad, Vrťapka samozřejmě pomoc s pátráním neodmítl, přijel, a pátrání mohlo začít. V Plzni-Doubravce večer narušil strašlivý lupič, který vtrhl do knihovny, ukradl 3 drahocenné knihy a dokonce unesl paní ředitelku!  V Hořovicích detektivové získali klíč, kterým odemkli trezor komisaře Vrťapky a
v něm čekala kronika Noci s Andersenem, do níž se zvěčnili obkreslením ruky. Ukradený prezidentský mobil našli a podívali se do vzdálených zemí malí pátrači v Olomouci, a jak napsali, našla se i ztracená lupa. Po Broučkově lucerničce pátraly děti s Vrťapkou v Dřešíně. O to, kdo se stane Vrťapkou večera, soutěžili ve Vraném nad Vltavou. „Četli jsme si z jeho knihy o bolavém zubu a krátce na to si jedna holčička zub vytrhla...“ hlásí Veselí nad Moravou. ZŠ Velká Bíteš uvádí, že Prokletí zubu moudrosti četli na pokračování, každá kapitola byla čtena v jiné třídě. Do toho se zamotal pan školník, který šel odkódovat budovu. „Byl tam! Svázaný a smutný! Tohle se mu ještě nikdy nestalo! Až dneska! Zrovna když je slavná Noc s Andersenem! A právě na jeho počest! Vrťapka byl zachráněn a nám se přece jen ulevilo,“ hlásí Hořice v Podkrkonoší. Večer napomohl k dopadení padoucha Zlokrta také v Cerhovicích. Po psím detektivovi pátraly také děti z Vratimova a vyráběly hru Vrťapko, nezlob se! Knihovna Bechyně prozradila: „Vrtíme ťapkami spolu s komisařem! Hurá po stopách pachatelů!“

Zdravíme Noc s Andersenem detektivním pozdravem.
Všem dobrou noc i dobrý den, tým detektivů připraven! pobočka KM Ostravy Závodní

V knihovně se stal zločin, se kterým si policie v Hradci nad Moravicí nevěděla rady, a tak povolala na pomoc soukromé dětské detektivy, policie zajistila všechny stopy – pachatelův vlas, nitku z jeho oblečení, stopu boty, šifru a sklenici, na které byly otisky prstů.  V Úpici udělali databázi otisků prstů všem přítomným, ty pak porovnávali a potmě odlévali stopy pachatele. ...a tak byl zločin v knihovně odhalen! Podobně si užily děti ve Františkových Lázních, kde podle záznamů z bezpečnostní kamery hledaly pachatele, nakonec byly vyrušeny hlukem ze sklepa, pachatel nakonec knihu vrátil a sám uprchl do Ameriky. Detektivní práce oslovila celou řadu organizátorů, děti si mohly vyzkoušet policejní výstroj a metody policejní práce, jen na slzný plyn nedošlo, jak nám napsali z Brna-Kohoutovic. Spoutání pachatele, šifrování, chromatografie, návštěvy policejních služeben, zažily děti z Děčína, Ostravy, Žatce a za doprovodu laskavých policistů procházely městem, v Litvínově malí vyšetřovatelé dokonce dopadli vraha :-), Městská knihovna R.Zubera Javorník prozradila, že mnozí si vyzkoušeli neprůstřelnou vestu a nechali se spoutat skutečnými želízky.

Vrťapkovo tažení bylo úspěšné, jeho výskyt je potvrzen z 958 míst a jeho poslední kniha získala trofej nejvyšší při vyhlášení výsledků ankety SUK Čteme všichni 10. dubna 2014 v Praze v Památníku národního písemnictví na Strahově. Cena nočních spáčů všem Vrťapkům právem patří. Gratulujeme!


Náš registrační formulář říká, a jsou to čísla konečná, že letošního 14. ročníku Noci s Andersenem se zúčastnilo 81.559 dětí a dospělých celkem v 1397 místech naší planety, v 16 zemích světa.  Někteří spáči se zaregistrovat nestihli, například skupina SKANSKA, ale to vůbec nevadí, třeba to stihnou příště :-)

Noc s Andersenem spojuje zdravé děti a děti s postižením, s vyznáním i bez, děti z knihoven, škol, dětských domovů, rodinných týmů, domácích škol, komunitních míst, skautských i pionýrských kluboven, rodinných center, azylových domů, děti bez rozdílu barvy pleti... Velikou radost máme ze skupiny černoušků v africké Keni v Nairobi ze slumu Amani Kibera, s dojetím jsme shlédli jejich fotečky a máme radost, že i oni našli poklad! 

Krom tradičních účastníků z Čech, Moravy, Slezska, Slovenska, Polska připisujeme účastníky z africké Keni, Austrálie, Řecka, USA, Španělska, Velké Británie, Bulharska, Francie, Slovinska, Chorvatska, Švýcarska, Německa, Dánska. .. Radujeme se, že knížky dokážou propojit děti na celém světě, vždyť kdo by si pomyslel, že stejná kniha se může číst v jednu chvíli u nás i v zámoří!
A nám, účastníkům Noci s Andersenem, se to podařilo! Na dálku Vám všem tiskneme ruce, děkujeme, objímáme Vás a máváme Vám!!!! 

Zpráva sestavena a doložena 4.078 zprávičkami mejlovými, chatovými, facebookovými... přišedšími z elektronické konference Andersen, formou SMS i telefonátů. A my Vám za všechny děkujeme!!! Hanka a Mirka

P.S.
„Již v únoru jsme věděli, že se budeme starat o 216 dětí z prvního stupně, co jsme úplně netušili, byla přítomnost dvou invalidních vozíků a dvou žáků s berlemi. Z toho vznikl poznatek, že noc má zázračný léčivý účinek! Přichází dítě, odkládá berle o zídku, sedá na zídku, přehoupne nohy na druhou stranu a bez známek defektu udělá deset rychlých kroků, náhle si vzpomene, že mu něco chybí, otáčí se směrem k berlím a odkulhá k berlím. :-)“ napsala paní učitelka ze ZŠ Kuřim

„To letošní nocování patřilo k těm nejvydařenějším – poklidný večer a skvělá parta dětí,“ napsali ze ZŠ a MŠ Chotýšany i z Hořic v Podkrkonoší.
„Ráno jsme se probudili všichni živí a zdraví, takže to dobře dopadlo, nadšené děti, spokojení rodičové a chuť pokračovat!“ JVK České Budějovice
„Měli jsme strach, že nic nevymyslíme a nakonec toho bylo tolik, že šly děti do postelí až kolem půl třetí...“ ZŠ Ruská v Litvínově
„Byla to nejpovedenější noc v naší desetileté historii pořádání. Žádné hádky, řevnivost, nemuseli jsme řešit žádné konflikty. Děti spolupracovaly, a všichni dohromady jsme se výborně bavili!“ KMP Lobzy Plzeň
The Night was great, so see you next year! Breda Vilicer, Kočevje, Slovenija
„Divuplná nádherná noc skončila, nastává všední realita. Ale ten kouzelný pocit a zážitky dnešní noci si v sobě odnášíme všichni. Postupně se vytrácí poslední nocležníci. A já, totálně nevyspalá, ale s rozjásaně hřejivým pocitem na duši, klopýtám domů, nadšeně se vrhnout na zpracování fotek. Už v tuhle chvíli mi hlavou běhají nápady a těšení na Andersena příštího,“ píše kolegyně z Městské knihovny v Praze-Korunní
Spanca ni bilo, bili pa smo mi, veliki srčki in nova prijateljstva. Spet nas je pravljica povezala in nas popeljala v nov dan, kjer je svet spet poln škratov, palčkov, čarobnih bitij , barv in... poiščite svojo pravljico sami tudi vi. Bled, Slovenija
Poslední podpisy na plakát, který jsme vytvořili, poslední společná fotografie a pak už jen odchod domů. Všichni se moc těší na další ročník já si už kupuji novou barvu na vlasy, abych zakryla nové šediny. Ale stálo to za to - všechen smích a zářící očíčka – Amani Kibera, Keňa

V Uherském Hradišti 10.dubna 2014