jirotka saturnin kniha

U příležitosti 105. výročí narození významného českého spisovatele a ostravského rodáka Zdeňka Jirotky (*1911 †2003), tvůrce kultovního románu Saturnin, odhalil okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu v den jeho narozenin 7. ledna 2016 při západu slunce v 16:02 hodin pamětní desku tomuto spisovateli.

Autorem pamětní desky bude sochař Jan Šnéberger, který pro okrašlovací spolek vytvořil v roce 2015 pamětní desku literárnímu vědci a ostravskému rodákovi Vladimíru Macurovi.
  

Okrašlovací spolek připomíná spisovatele Zdeňka Jirotku  již podruhé, v lroce 2015 nainstaloval naučnou cedulku v ulici Keltičkova nad Slezskoostravskou radnicí, kde Zdeněk Jirotka rovněž pobýval.
Na základě zjištění ostravské archivářky Blaženy Przybylové byla pamětní deska umístěna na domě na Náměstí Jurije Gagarina číslo popisné 9, kde se Zdeněk Jirotka narodil.
Rodný dům již bohužel nestojí, deska byla umístěna na domě, který vznikl po zbourání rodného Jirotkova domu. 
Pamětní desku financoval okrašlovací spolek stejně jako u předchozích desek z příspěvků svých členů.

Inspirující myšlenky...

My lidé jsme hrozná zvířata. Znáte tu hloupou píseň Barbry Streisand „People who need people are the luckiest people in the world “. Zřejmě jsou myšleny kanibaly. Hrozná zvířata jsme my lidi a velmi zvláštní k tomu. Všechna ostatní zvířata se napadají a zabíjejí pro přežití. Jenom my to děláme kvůli potěšení. Tady já mám problém s darvinismem. Pokud evoluce a přirozený výběr mají jako cíl přežití, proč se nestáváme s lety moudřejší, ale jsme čím dál víc a víc nebezpeční?
Kurt Vonnegut