aha hele neradova

Slovensko-český obrázkový slovník zákerných slov  pre deti je nejkrásnější knihou Slovenska, přestože nebyla ješte vydána. Její autorkou je mladá Slovensku ilustrátorka a grafická designérka Marie Nerádová. Ta k této knize uspořádala výstavu Aha! Hele!, která putuje po celém Slovensku.


Slovník je její bakalářskou prací právě na Univerzitě Tomáše Bati av roce 2010 za něj získala ocenění v soutěži Nejkrásnější knihy Slovenska. Nerádovci mají dvojjazyčnost v rodině, pro Marii tedy slovenské a čeština nejsou žádný problém, ale současné generace dětí si pomalu přestávají rozumět. Proto padlo rozhodnutí o vytvoření česko-slovenského slovníku. Předcházelo mu několik měsíců sbírání slov, které jsou nejproblematičtější. S ním pomáhali Marii více spolužáci ze zlínské univerzity. Slovníku zatím existují pouze dva exempláře a čeká na vydavatele.

Marie Nerádová
 se narodila v Brně, ale v současnosti žije střídavě v Bratislavě a Staré Turé. V roce 2012 ukončila studium v ​​ateliéru ilustrace u prof. Kállaya na VŠVU v Bratislavě, předtím studovala grafický design na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Už během jejího studia vyšlo několik knih s jejím ilustracemi - Návod na přežití pro Bejby (Dr. Igor Bukovský, 2011), Domek, domek, kdo v tobě bydlí (BUVIK, 2011) nebo knižní edice Pikolky (Giftpack, 2011).

Její ilustrace najdete iv knize Smělá Apolienka (Mladé letá, 2012). Zúčastnila se na výstavách na Slovensku, v ČR, Polsku, Francii i Makedonii. Kromě výtvarnice činnosti se věnuje i práci v Asociaci ilustrátorů - ASILE, kde se podílí na organizování různých akcí, výstav a akcí, které toto hnutí pořádá.

https://www.marianeradova.com/


Inspirující myšlenky...

Hlavně mi vadí, že náš svět je tak hrozně, nezdravě krotký. Prohlašuji, že je krotký. Jako ohavný vykleštěný kocour. I válka... Bylo to ochočené násilí. Lidé nešli do boje, protože jim vzkypěla krev. Šli do války, protože jim to poručili; šli proto, že byli řádní občané. „Člověk je bojovné zvíře“. Ale mně u člověka vadí, že je ochočené zvíře. A den ze dne je čím dál ochočenější. To dělají továrny, to dělá křesťanství, věda, slušné vychování a vzdělání. Zatěžují duši moderního člověka. Vysávají z ní život... Vylezli na hřbet kopce a zadívali se dolů do údolí. Stanton-in-Teesdale se pod nimi černal břidlicovými střechami, začouzenými komíny a kouřem. „Ubohá podívaná! Tohle by nemělo být povoleno. Opravdu nemělo.“
Aldous Huxley: Kontrapunkt